Evcil Hayvanınızı Beslemek: Bilmeniz Gerekenler

Evcil Hayvanınızı Beslemek: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2019

Evcil hayvanınızı doğru şekilde beslemek, sağlıklı ve mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Bunun için köpeğinizi beslemeden önce ve besledikten sonra izlemeniz gereken kuralları bilmeniz gerekir. Elbette bütün köpekler aynı değildir, ancak bu standart ipuçları her tür köpek için geçerli olabilir.

yemek yiyen köpek

Evcil hayvanınızı beslemeden önce

Daha önce hiç köpek beslemediyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, evcil hayvanınızın bakımı ve iyi beslenmesi için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Yeni arkadaşınızın, yemeklerinde sıvıya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Her zaman temiz ve tatlı suya erişimi olması önemlidir. İdeal olarak, yemeklerinin yanına koymalısınız.
 • Köpeğiniz yavru ise – köpek yavruları için özel mama satın almış olsanız bile – dişleri kırılgan olduğu için yemeleri zor olabilir. Yiyeceklerini biraz su ile ıslatarak, sert köpek mamasına alışıncaya kadar onlara yardımcı olmak önemlidir.
 • Evcil hayvanınızın yiyecekleri kuru (köpek maması) olmalıdır ancak ıslak yiyecekler de yiyebilirler. Üstelik bunu çok seveceklerini göreceksiniz. Bununla birlikte,ıslak yiyecekler arada sırada ödül olarak verilmelidir, çünkü aşırı miktarda tüketildiğinde genellikle sindirim için iyi değildir.
 • Evcil hayvanınızın yemesi gereken miktarları bildiğinizden emin olun. Genellikle, satın aldığınız yiyecek üzerinde bilgi olacaktır ancak bir veterinere danışmak her zaman en iyisidir.
 • Küçük arkadaşınızın sizin yemeğinizden veya kemik gibi şeyleri yemesine izin vermeyin, çünkü bunlar sindirim sistemine büyük zarar verebilir.
 • Yiyeceklerinin doku veya renginin değişmediğinden emin olun. Bozulmuş yiyecekler, evcil hayvanınızı zehirleyebilir.
 • Evcil hayvanınızın yeme şeklini gözlemleyin. Çok hızlı yiyorsa, günde birkaç kez küçük porsiyonlar vermeniz daha iyi olur.
 • Yetişkin bir köpek on iki saatte bir veya günde iki kez yemek yiyebilir. Bununla birlikte, bir köpek yavrusu için durum farklıdır, bu nedenle veterinerinize bunu sormayı unutmayın.
 • Onlara alan verin. Yemek yemelerine izin verin ve evcil hayvanınızı rahatsız etmeyin. Yemek yerken saçınızın okşanmasını istemezsiniz, değil mi?

Evcil hayvanınızı besledikten sonra

Beslenme sırasında ve sonrasında faydalı bulacağınız ipuçları da vardır. Aşağıdakilere bir göz atın:

 • Aynı yerden yiyen birkaç köpeğiniz varsa, hiyerarşi ilkelerinin bir köpeğin diğerlerinden daha fazla yemesine neden olmadığından emin olun. Bu her birinin beslenme ve gelişimi için önemlidir. Baskın olanların daha zayıf köpekleri yiyeceksiz bıraktıklarını düşünüyorsanız, porsiyonları ayırın ve birer birer besleyin, böylece hepsi adil bir pay alabilsin.
 • Sadece kurtlarını temizletme ve aşı yaptırma için değil, kilolarını kontrol ettirme ve gereğinden fazla veya az yemek yemediklerinden emin olmak için evcil hayvanlarınızı sık sık veterinere götürün.
  Köpeğinizi yemekten sonra en az bir saat geçene kadar yürüyüşe çıkarmayın, çünkü bu sindirim problemlerine neden olabilir.
 • Köpeğiniz yemeğini bitirmediyse, kalan yemeği ambalajına geri koymayın veya zehirli ürünlerin bulunduğu yerlerde saklamayın.
 • Hasta hayvanların aynı tabaktan yiyecek paylaşmasına izin vermeyin. Onları ayrı yerlerde besleyin.
 • Veterineriniz tavsiye ettiği veya öyle istediğiniz için yiyecekleri değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu aniden yapmayın. Eğer yemeğini bir anda değiştirirseniz, evcil hayvanınız muhtemelen günlerce yemek yemeyi reddedecektir.
evcil hayvanınızı beslemek için ipuçları

Köpeğimin yemeğini ne zaman değiştirmeliyim?

Bu değişiklikler genellikle bir köpek yavrusu yetişkin bir köpek olduğunda veya bir yetişkin köpek, yaşlandığında yapılır. Bu değişiklik köpeklerdeki fizyolojik değişiklikler nedeniyle gerçekleşir.

Sert gıda değişimleri evcil hayvanınızda alerjilere ve diğer sorunlara neden olabilir, bu yüzden onlara doğru yiyecekleri verdiğinizden emin olun. Hangisinin en iyisi olduğunu bilmenin en iyi yolu veterinerinize danışmaktır.

Ana resim kaynağı: Art Siegel


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.