Dağ Gorili Nüfusu Artıyor

Nesli tükenme tehlikesi altındaki diğer primat türlerinin aksine, dağ gorili nüfusu, yasadışı avlanma, yaşam alanlarının tahrip olmasına ve savaşlara rağmen, son 30 yılda iki katına çıkmıştır.
Dağ Gorili Nüfusu Artıyor
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Afrika’daki en eski milli park ve sakinlerinin harika bir haberi var. Dağ gorili nüfusu 1.000’e çıktı. Evet, bunlar Gorillas in the Mist‘teki gorillerle aynı gorillerdir.

Dağ gorili, primatlar arasında bir istisna

Bu harika bir haber! Dağ gorili nüfusu (Gorilla beringei) son 30 yılda ikiye katlandı ve daha da artıyor.

Geçen yıl 31 primatologdan oluşan bir grup, en yakın akrabalarından biri olan insanların neden olduğu ve primatlar için korkunç bir gerçeği ortaya çıkaran bir araştırma yaptı. Dünyadaki primatların %60’ının neslinin tükenme riski altında olduğunu ortaya çıkardılar. Bu çalışmalar ayrıca tüm primat popülasyonlarının 3/4’ünün endişe verici bir oranda azaldığını tespit etti.

Ama dağ gorili söz konusu olduğunda durum böyle değildir. Hala nesli tükenme riski altında olsa bile sayıları artıyor. Ancak, insanlar aynı zamanda dünyadaki primatların geri kalanı için de aynı şeyi söyleyebilir. Cebelitarık’taki makak gibi türler yasadışı ticaret tarafından tehdit altındadır ve küresel ısınma, babun gibi başka türleri de ortadan kaldırmaktadır.

ağaçlar arasında oturan dağ gorili

Dağ gorili koruma alanı

Bu goriller için hayatını veren efsanevi bir doğa yazarı olan Dian Fossey gurur duyardı. Dağ gorili nüfusu, Fossey’nin karşı koyduğu yasadışı avcılığa rağmen yükseliş gösteriyor. Ayrıca etraflarındaki savaşlara ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine karşı da direniyorlar, bu gerçekten şaşırtıcıdır.

Çalışmalar ayrıca Virunga Ulusal Parkı’nda hala %100 vahşi goriller olduğunu göstermiştir. Yaklaşık 200 goril insan temasına alışkın değildir (bu iyi bir şeydir). Bu koruma çabalarının birçoğu başarılı olmuştur, çünkü goriller büyüleyici bir tarihe sahip eşsiz hayvanlardır.

Dian Fossey‘nin ölümünden sonra, Virunga Milli Parkı turistlere açıldı. Her yıl binlerce insan parkı ziyaret ediyor. Gorillerin insan temasına alışmadıklarından emin olmak için insanlar gorilleri görmek için küçük gruplar halinde toplanmaktadır.

Bir grup gezici “goril doktoru” (veteriner hekimler) ayrıca goriller hakkında günlük analizler yapmaktadır. Bu onlara, gorilleri vahşi doğada tedavi etmelerini sağlar.

anne dağ gorili ve yavrusu

Kaç tane kaldığını nasıl biliyoruz?

Çalışmaya göre, bir grup çevreci Virunga Ulusal Parkı’nda 2.000 kilometrelik bir alanı incelemiştir. Dışkı, parmak izi ve tüy araştırdılar. Aynı gorili mi yoksa birden fazla gorili mi incelediklerine karar vermek için DNA örneklerini kontrol ettiler.

Araştırmacılar Virunga popülasyonunda bir sayım yaparak yaklaşık 600 gorili 41 gruba ayırdılar. Uganda’daki Bwindi Ormanında ise yaşayan 400’den fazla dağ gorili bulunmaktadır.

Genetik analiz, 2010’da yapılandan çok daha doğru bir nüfus sayımı yapılmasını mümkün kıldı. Ayrıca, bu hayvanların sosyal dinamiklerini anlamayı da kolaylaştırdı.

Ancak Virunga Milli Parkı hala hem goriller hem de insanlar için tehlikeli bir yerdir. İki İngiliz turistin kaçırılmasının yanı sıra, sadece birkaç ay önce bu gorilleri koruyan 6 koruma hayatını kaybetmiştir. Bu olaylar parkın 2019 yılına kadar kapılarını turizme kapatmasına neden oldu.

Güvenlik protokollerini güçlendirmeye çalışıyorlar çünkü parkı ve gorillerini korumak için turizmden elde edilen gelirlere ihtiyaçları var. Dian Fossey ve turizm sayesinde, Ellen DeGeneres gibi ünlüler park için bağışlarda bulundu. Bu umarım onlara daha fazla koruma sağlayacaktır; çünkü hayvanların yaşamları Virunga’da oldukça önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.