Logo image
Logo image

Evcil Hayvan Hırsızlığı - Başınıza Gelirse Ne Yapmalı?

3 dakika
Evcil hayvan hırsızlığı bazı bölgelerde sık görülür ve esas olarak safkan köpekler ve kedilerde olur. Evcil hayvanınız kaybolursa ne yapmanız gerektiğine dair bazı yönergeler.
Evcil Hayvan Hırsızlığı - Başınıza Gelirse Ne Yapmalı?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan evcil hayvan hırsızlığı durumunda nasıl tepki vereceği veya ne yapılacağı konusunda emin değildir. Gerçek şu ki, durumu olumlu bir şekilde çözmek için belirli prosedürlere aşina olmalısınız.

Evcil hayvan hırsızlığı sayısını analiz ettikten sonra, örneğin bir mikroçip yerleştirerek bir hayvanı doğru bir şekilde etiketleyebilmenin önemi açıktır. Aşağıda, yasal düzenlemeler dahilinde evcil hayvanınızı hırsızlığa karşı korumak için ne yapmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacak bazı genel yönergeler göreceksiniz.

Bir evcil hayvan hırsızlığı durumunda izlenecek yönergeler

Yetkili makamlara haber verin

Evcil hayvanınızın kaçırıldığından şüpheleniyorsanız yapılacak ilk şey yerel yetkililere haber vermektir.

Benzer şekilde, yerel belediye binanızda şikayette bulunmanız ve ayrıca toplumunuzdaki hayvan barınakları ve diğer hayvan kontrol kurumları ile iletişime geçmeniz gerekir. Evinizin 100 km çevresindeki her barınağa kayıp bir evcil hayvan raporu gönderin ve günlük olarak en yakın olanları ziyaret edin.

Bu tür tüm şikayetlerde, kurumun ihtiyaç duyduğu tüm verileri sağlamaya hazır olmalısınız. Genel olarak, evcil hayvanın çip numarasını, sahip iletişim bilgilerini ve ayrıca hayvanı en son ne zaman ve nerede gördüğünüzü isteyeceklerdir.

Barınak ve koruyucu hizmetler ile iletişime geçin

Bir köpek hırsızlığı durumunda yapılacak başka bir şey, diğer hayvan koruma örgütleriyle temasa geçmek ve hayvanı tanımlamaktır. Birisinin evcil hayvanı bulup bu yerlerden birine götürmüş olma olasılığını araştırmalısınız. Mümkünse, kurtardığınız yeri de deneyin.

Evcil hayvan hırsızlığı ve devamındaki arama süreci

Hırsızlıktan sonraki ilk saatler, evcil hayvanınızı bulma konusunda çok önemlidir. Bu nedenle, hayvanı en son gördüğünüz mahalle civarında kapsamlı bir arama yapmalısınız. El ilanı basmak, haberi yaymanın bir başka etkili yoludur. Hayvanın iyi bir fotoğrafını ve ayrıntılı bir açıklamasını içerdiklerinden emin olun ve adınızı ve iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

Some figure

Evcil hayvan hırsızlığı durumunda sosyal ağların kullanımı

Sosyal ağlar, kayıp bir hayvanı bulma konusunda çok faydalıdır. Tıpkı posterlerde olduğu gibi, hayvanın bir fotoğrafını en son nerede gördüğünüz veya kaybolduğu koşullar hakkında iyi bir açıklama ve bilgi eklemek önemlidir. Elbette, iletişim bilgilerinizi unutmayın.

Ayrıca, aynı bilgileri paylaşmak için sosyal ağlarınızı kullanın. Mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmalısınız.

Kamu bilinci

Vatandaş farkındalığı her zaman yardımcı olur. Arama işlemi sırasında insanlara hayvanın ortadan kaybolduğu koşullar hakkında olabildiğince fazla bilgi vermelisiniz. Oldukça aktif bir topluluğun yardımıyla birçok hayvan hırsızlığı vakası çözülmüştür.

Some figure

Kim neden bir evcil hayvanı çalsın ki?

Şaşırtıcı bir şekilde, hayvan hırsızlığı düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Bu hayvanları çalan insanlar bunu köpek kavgaları, satış, üreme ve hatta hayvanlarla cinsel ilişki için bile yaparlar. Bir hayvanı çalan bir kişinin iyi niyeti olmadığı açıktır ve bu nedenle hayvanın bir şekilde zarar göreceğinden emin olabilirsiniz.

Yetkililerin bir ceza soruşturması açabilmesi için, hırsızın kimliğini öğrenirseniz derhal bir şikayette bulunmalısınız. Bu şikayet, soruşturma mahkemesinin hayvanın kaybına yol açan gerçekler hakkında bilgilendirildiği yazılı bir açıklamadan oluşacaktır.

Sonuç olarak, birisi evcil hayvanınızı çalarsa ne yapmalısınız? Şüphesiz hızlı tepki vermek çok önemlidir. Hırsızlıktan sonraki ilk saatlerin veya günlerin, hayvan arkadaşınızın bulunduğu yeri bulmak için gerekli olduğunu unutmayın. Yerel yetkililerinize şikayette bulunmanız ve ardından bir arama yapmanız önemlidir.

Sosyal medyayı kullanmak, arkadaşınızı bulmak ve onu eve getirmek için harika bir fikirdir. Ayrıca, hayvanı bir mikroçip veya başka bir önleyici yöntemle düzgün bir şekilde etiketlemenizi öneririz. Son olarak, para ödülleri her zaman insanların dikkatini çeker. Yani, bir ödül teklif etmekten çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ley 13/2002, de 23 de diciembre, de tenencia, protección y derechos de los animales. Extraído de: https://boe.es/buscar/pdf/2003/BOE-A-2003-2102-consolidado.pdf
  • Guardia Civil. Seprona. Extraído de: https://www.guardiacivil.es/es/institucional/Conocenos/especialidades/Medio_ambiente/index.html

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.