Denizcilerden Hizmet Köpeği Cena'ya Güzel Bir Veda

Bu onurlu veda hikayesi yüreğinizi burkabilir
Denizcilerden Hizmet Köpeği Cena'ya Güzel Bir Veda

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Amerika Birleşik Devletleri Donanması arkadaşları olan Cena için çok güzel bir veda töreni düzenlediler. Cena, ülkesi için görev yaptığı dönemde denizciler ile çok uzun yıllar birlikte çalışmış olan bir hizmet köpeği idi.

Pek çok örnekte, köpeklerin her türlü iş için eğitilebileceklerini gördük. Bazıları rehber köpekler olarak hizmet ediyorlar. Bir kısmı kurtarma köpekleri olarak görev yapıyor. Ayrıca, bazı köpekler de hastalık dedektörleri olarak hizmet ediyorlar. Temel olarak, hepsi de insanların hayatlarını kolaylaştırmak için hizmet ediyor.

Cena adındaki bir köpek özel bir görev yaptı ve çok sevilen bir evcil hayvan oldu. Aynı zamanda o, çok da özel bir çalışma arkadaşıydı. Zamanı geldiğinde, çalışma arkadaşları Cena’nın güzel bir veda töreni ile uğurlanmasına karar verdiler. Bu hikayeyi öğrenmek ister misiniz?

Eğer köpekler öldükleri zaman cennete gitmiyorlarsa, o zaman ben öldüğümde onlar nereye gidiyorsa oraya gitmek istiyorum.

-Will Rogers-

Cena Kimdir?

Cena, hayatının bir bölümünü denizcileri desteklemeye adayan on yaşında bir labrador cinsi köpektir. Denizcilerin Afganistan’a yapmış olduğu üç geziye onlarla birlikte gitti. Yaptığı görevler arasında, koku alma yeteneğine istinaden bombaları tespit etmek vardı. Bu yüzden Cena, aldığı birçok görevde hayatını riske attı. Ve bunu, sahibinin ve diğer denizcilerin iyiliği için yaptı.

Jeff ve Cena nasıl arkadaş oldular? Jeff 2009 yılında bir çeşit kişilik testi yaptırmış. Ve testin sonucunda bu harika labrador ile mükemmel bir şekilde eşleşmiş. Jeff , büyük bir onur ve sevgi ile “Biz bir araya gelmek için yaratılmışız,” dedi.

Cena’ya bir gün kemik kanseri teşhisi konmuş. Ve bu yüzden, Donanma’daki görevinin sonlandırılması gerekmiş. Ağrılarının şiddeti yüzünden, daha fazla acıya maruz kalmaması için ötenazi kararı alındı.

İş arkadaşlarından Cena’ya güzel bir veda

Jeff DeYoung, hayatının sekiz yılı boyunca asil ruhlu Cena’nın sahibi oldu. Afganistan’da birlikte görev yapıyorlardı ve Jeff emekli olduğunda Cena’yı sahiplenmeye karar verdi, böylelikle travma sonrası stres bozukluğunu atlatmasında kendisine arkadaşlık ederek yardımcı olabilirdi. Fakat Cena bundan daha fazlasını başardı.

Cena hiç kimseye benzemeyen bir şekilde sadık bir arkadaştı. Birlikte geçirdikleri zaman boyunca Jeff, ne zaman ihtiyaç duysa köpeğin onu sıcak tuttuğunu, savaşta arkadaşlarının öldüğünü görünce ona duygusal destek verdiğini ve kendisini kurtarmak için kendi hayatını riske atmaya her zaman hazır olduğunu söyledi.

Kemik kanseri, köpeğin yaşamını sona erdirecekti. Ama, veterinerin tavsiyesi üzerine Jeff, ötenazi uygulanmasını kabul etti, ama daha önce ona son kez ve güzel bir veda töreni düzenlemek istedi.

Cena için kalabalık bir veda töreni

Jeff için Cena, hayatındaki en önemli varlıklardan bir tanesiydi. Bu nedenle, Cena’ya sonsuza dek güzel hatırlanabilecek bir şekilde veda etmek istedi. Böylece, üniformasını giydi ve tüm rozetlerini taktı, Cena’yı kollarına aldı ve bu vedaya tanıklık edecek olan yüzlerce insanın huzuruna getirdi.

Şehirdeki büyük bir katılımcı topluluğu, Birleşik Devletler Donanması’nın bir kahramanı olan Cena’ya sevgilerini gösterdiler. Törende ayrıca:

  • Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri Birliği,
  • Michigan Polisi,
  • Muskegon Polisi,
  • Muskegon İtfaiyesi de hazır bulundu.

Cena için düzenlenen bu güzel veda törenine, devletin diğer yetkilileri ve kurumları ile, birçok sivil de katılmak istedi.

Törenin bir bölümünde, “Kanser Duyarlılık Ekibi” yazan bir pankart ile süslemiş olan bir cip geçit yaptı. DeYoung, donanma için denizlerde hizmet vermiş olan her köpeğin böyle güzel bir veda ile uğurlanmayı hak ettiğini söyledi.

Cena, tüm hayvanların çalışkan ve cesaretli, azimli ve sevgi dolu yüreklerinin bir göstergesi olarak bizlere olan yansımasıdır. Her birine yapmamız gerektiği şekilde veda etmeliyiz. Onlar her zaman düşüncelerimizde, kalplerimizde ve anılarımızda olacaklar. Teşekkürler Cena!

Fotoğraf: news.televisa.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.