Bilimsel Çalışmalar ve Köpeklerin Özel Yetenekleri

Bazı uzmanlar, köpeklerin sadece insanlar tarafından azarlandığına tepki verdiği ve aslında suçluluk duygusu yaşamadıkları sonucuna varıyor.
Bilimsel Çalışmalar ve Köpeklerin Özel Yetenekleri
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanların davranışlarıyla ilgili bilimsel çalışmaların büyük çoğunluğu köpeklere odaklanmaktadır. Köpekler tarihin büyük bölümünde insanlığın yanındayken, bazı araştırmalara göre duygusallığın çok ötesinde bir bağ paylaşıyoruz. Bu çalışmaların köpeklerin özel yetenekleri hakkında ne söylediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İnsanlar genellikle köpeklerin sahiplerine hem fiziksel hem de zihinsel olarak benzediğini söylerler. Bu karşılıklı anlayışın ana nedenlerinden biri, bir köpeğin sahiplerinin ruh halleri ve duygularıyla empati kurma yeteneğidir.

Bununla birlikte, bu yakın bağ tamamen duygusal değildir. Bir dizi bilimsel çalışma, köpeklerin koku alma sistemi tarafından yakalanan çeşitli uyaranları kullanarak hastalığı tespit edebildiğini ve bireyleri tanımlayabildiğini göstermiştir.

Köpekler ve insanlar arasındaki bağ ile ilgili bilimsel çalışmalar

Bu bilimsel çalışmalardan ilki 2015 yılında Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde hayvan bilimi uzmanları tarafından gerçekleştirildi. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanarak, insanlar ve diğer köpeklerden farklı kokularla karşılaştıklarında köpeklerde ortaya çıkan nöronal tepkileri değerlendirdiler.

Araştırmacılar her köpeğe 5 farklı örnek sundular: kendi kokusu, tanıdık bir insanın kokusu, bilinmeyen bir insanın kokusu, tanıdık bir köpeğin kokusu ve bilinmeyen bir köpeğin kokusu. Taramalar, beynin ödül merkezi olan kaudat çekirdeğinin sadece tanıdık kokuların varlığında tamamen aktive olduğunu ortaya koydu.

köpeklerin özel koku yeteneği

Bu ikinci deneyin ileride bir takım tıbbi sonuçları olabilir. İnsanlar uzun yıllardır köpek koku sisteminin gücünün farkındaydı, bu da köpeklerin yer mantarı arayışında ve hatta polis hizmetinde kullanılmasına yol açtı.

2015 yılında bir grup İtalyan klinik araştırmacı ve veteriner, köpeklerin prostat kanserini tespit etmeye dair özel yeteneklerini kanıtladı.

Araştırmacılar, daha önce arama köpekleri olarak çalışan iki Alman Çoban köpeğini kullandılar. Köpekleri, hastaların idrarında bulunan uçucu bileşikleri tanımak için eğittiler. Bu şekilde köpeklerin %98,6 ile %100 arasında hassasiyet gösterdiğini ortaya koydular. Hatta kanser hastalarından alınan 362 numunenin tümünü tanımayı başardılar.

Köpeklerin özel yeteneklerine yönelik araştırmalar

Birçok çalışma köpekler ve insanlar arasındaki bağ üzerinde yoğunlaşmanın yanı sıra evcil hayvanlarımızın duygularını daha iyi anlamayı amaçlamaktadır.

2008 yılında, Viyana Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bir grup köpeği alıp eşleştirdi. Daha sonra her bir köpeğin bir görevi tamamlamasını istediler. Görev tamamlandığında, çiftin bir üyesini daha çekici bir ödül (sosis) ve diğerini daha az çekici bir ödül (tam tahıllı ekmek) ile ödüllendirirler.

Sonuçlar, tam tahıllı ekmek alan köpeklerin komutlara cevap vermeyi bıraktığını gösterdi. Bunun yerine, kaşınmaya ve esnemeye başladılar ve çok övülen ve ödüllendirilen köpeklere bakmaktan kaçındılar.

objeye bakan köpek

Köpekler suçluluk hisseder mi?

New York, Barnard College’dan Alexandra Horowitz tarafından yönetilen bir başka çalışma, köpeklerin suçluluk hissedip hissedemediğine odaklandı. Araştırmacılar, bir grup sahibe köpeklerinin bir ödülü yemelerini engellemeleri talimatını verdi. Sahipleri odadan ayrıldığında, araştırmacılar onlara tekrar ödül teklif etti.

Bazı köpekler ödülü yemeyi seçti, bazıları ise sahiplerinin daha önce verdikleri komutu hatırlayarak ödülü yemeyi reddetti. Ancak, sahipleri geri döndüğünde, her köpek azarlandı. Ödülü gerçekten yemiş olup olmadıklarına bakılmaksızın, her köpek suçlu görünüyordu. Bu egzersiz, köpeklerin aslında suçluluk hissetmediğini gösterdi. Klasik “suçlu yüzleri” kınama veya cezaya verilen bir yanıttır.

Köpekler üzerinde yapılan çok sayıda bilimsel çalışma, insanlığın sevgili evcil hayvanlarını daha iyi anlama arzusunu göstermektedir. İnanılmaz duyusal ve duygusal yetenekleri, koruma ve terapiden hastalık teşhisine kadar bir olasılıklar dünyasının kapılarını açar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.