Polis, Köpeği Pembeye Boyayan Kişileri Arıyor

Hayvanları boyamak aslında onlar için tahmin edemediğiniz kadar ciddi sonuçlar doğuruyor. Yazıyı okumaya devam edin ve konu hakkında bilgi edinin.
Polis, Köpeği Pembeye Boyayan Kişileri Arıyor

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2019

Rusya’nın Ijevsk şehrinde şehrinde polis pembeye boyanmış sahipsiz bir köpek buldu. Pembeye boyanması hayvan için çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtı. Çevrede yaşayanlar hayvanın durumuyla alakalı şikayette bulundular ve polis köpeği pembeye boyayan kişileri bulmaya çalışıyor. Kim bir hayvanı boyamaya çalışır ki?

Bir hayvanı boyamak: Son derece acımasız bir şaka

Rusyanın bu şehrinde yetkililer hala sahipsiz bir köpeği pembeye boyayanların peşinde. Boyanmış zavallı hayvanın fotoğrafları tüm sosyal ağlarda hızla yayıldı. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu durumla alakalı oldukça şaşkın hissettiklerini ve internette gördükleri en acımasız şakalardan biri olduğunu belirttiler.

Birçok farklı uluslararası kaynağın haberine göre vahşi yaşam aktivisti ve gönüllü Vera Ivanova bu köpeği bulan kişiydi. Köpeği alıp en yakın barınağa götürerek boyanın çıkması için ihtiyacı olan bakıma ve desteğe ulaşmasını sağladı.

Vera Ivanova köpeğin tamamen şans eseri kurtulabildiğini söyledi. Köpeğin sağlık durumu şu an iyi olsa da boyanın bir kısmını yuttuğu için çok fazla kusmuştur. Yerel polis hala bu hayvanın boyanmasından sorumlu ve hayvan zulmünden suçlu kişileri arıyor.

Benzer bir olay Kolombiya’da yaşandı

Kolombiya’nın Medellin şehrinde bir köpeğin ülkenin milli bayrağının renkleri olan mavi, sarı ve kırmızı renklerde boyanması birçok insanı çok öfkelendiren bir durum oldu. Bu eylem, ülkenin ulusal futbol takımının Copa America’da oynadığı esnada gerçekleşti.

Bir kişi bu kırma köpeğin kafasını, gövdesini ve ön ayaklarını sarıya, sırtını ve karnını maviye, kuyruğunu ve arka bacaklarınıysa kırmızıya boyadı. Olaya ait fotoğraflarda suçlu kişi çok korkmuş gözüküyordu.

Kolombiyalı veteriner ve hayvanları koruma ve onlara saygı duymayı amaçlayan Corporación Raya kuruluşunun üyesi Catalina Yepes Mejía, hayvanları boyamak için özel olarak üretilen zararsız boyalar olsa da bu durumda bu tip bir boyanın kullanıldığına ihtimal vermediğini söyledi.

Buna ek olarak, veterinerin söylediklerine göre bu boyayı pazarda bulmak oldukça zordu ve köpeğe verdiği zararlardan ötürü hayvanın hayatı tehlikedeydi.

Bir köpeği boyamanın sakıncaları

Bu ve benzeri davranışlar birçok kişiyi rahatsız etse de hayvanları boyamaktan kar elde eden kişiler bulunmaktadır. Bu akım özellikle de Tokyo, New York, Londra ve Paris gibi büyük şehirlerde oldukça popüler bir hal aldı. Hayvanlar için özel olarak tasarlanmış boyalar kullanılmadığı taktirde bu zararlı maddeler hayvana ciddi zararlar verebilir.

Çin’de bile birçok kedi ve köpek sahibi daha ilgi çekici olmaları için evcil hayvanlarını boyamaktadır. En iyi bilinen örneklerden biri de bir ailenin köpeklerini bir panda gibi beyaz ve siyaha boyamalarıdır. Bazı satıcılar ise hayvanları başka bir türe aitmiş gibi boyayarak daha pahalı fiyatlara satmaya çalışırlar.

Çoğu durumda boyalar hayvanlar için zehir etkisi yapar. Unutmayın ki, emebilme özelliğinden ötürü cilt vücudun en hassas organlarından biridir. Boyanın rengi derinin dermis tabakasına nüfuz ederek hayvanın vücuduna karışır. Özellikle de kedi veya köpek boyayı yalıyorsa boyanın vücuda karışması daha kısa sürmektedir. 

Boyadaki kimyasallar sebebiyle zehirlenip hayatını kaybeden pek çok köpek vardır.

Tüm bunlara ek olarak, bir köpeği bu tip bir kimyasal ile kaplamak onun doğal kokusunu baskılar. Bu hayvan için pek istenmeyen bir durumdur çünkü  hayvanın kokusu onun kimliğini belirler ve başka hayvanlarla etkileşim içinde olmasını sağlayan bir araçtır. Parfüm sıkılması veya insanlar için üretilmiş şampuanların hayvanları temizlemek için kullanılması da benzer bir etki yaratır.

Resim kaynağı: entremujeres.clarin.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.