Bichon Maltese: İspanya'nın En İyi Köpeği

İnsanlar neden köpeklerini gösterilere götürür? Amaçları nedir? Evcil hayvanlarına olan aşkı mı yoksa başka bir şeyler mi söz konusudur?
Bichon Maltese: İspanya'nın En İyi Köpeği

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2019

İnsan ya da hayvan olsak da yaşam her birimize farklı eller dağıtır. Örneğin bazı köpekler terk edilmiştir ve birazcık bile sevgi alabilmek için bir barınakta beklerler. Diğerleri ise çalışan köpekler olarak eğitim alırlar. Bazıları günlerini lüks yastıklara yatarak geçirir. Ayrıca köpek gösterilerine katılanlar da vardır. Son bahsettiğimiz, Madrid’deki 80. Uluslararası Bahar Fuarı’ndaki Madrid Evcil Hayvan Şovu’nda 200 farklı ırktan 4.000 köpeğin arasından en iyi köpek ödülünü kazanan Bichon Maltese cinsi Cinecitta Ian Somerhalder’ın durumudur.

Bichon Maltese: en iyi köpek

bichon maltese fotoğrafı

İspanya Kraliyet Köpek Birliği (RSCE) tarafından düzenlenen yarışma, 100 × 100 Madrid Evcil Hayvan Fuarı‘nda gerçekleşti. Cinecitta Ian Somerhalder, ‘Majesteleri Kral’ ödülünün tartışmasız kazananıydı. Aslen İtalya’dan iki yaşında bir erkek olan Bichon Maltese, antrenörü Javier González Mendikote ile birlikte geldi.

Ayrıca 17 yaşındaki bir genç olan Macarena Rueda, Genç Sunum Yarışmasını kazandı ve RSCE’yi Crufts’ta temsil etmekten sorumlu olacak. Bu, dünyanın en önemli köpek gösterilerinden biridir ve Birmingham’da (Birleşik Krallık) gerçekleşmektedir.

Macarena, bir dişi Breton Spaniel olan Hada‘yı sundu. Bu küçük köpek bir hastalık yüzünden üç aylıkken uyutulacaktı. Ancak Macarena’nın ailesi imdadına yetişti ve onu evlat edinmeye karar verdi.

Bazı insanlar, sevdikleri, ilgilendikleri ve birlikte olmaktan keyif aldıkları evcil hayvanlara sahipler. Diğerleri ise köpek gösterilerine katılmak için köpek yetiştirir. Umutları her zaman bir gün bir ödül kazanmak ve İspanya’daki en iyi köpek olduğu ilan edilen bu Bichon Maltese’de olan şey de tam olarak budur.

İnsanların rekabet çılgınlığı

Rekabete karşı insan takıntısını farklı açılardan analiz edebiliriz. Bazen iyi amaçladır, ama bazen de sadece ticari amaç gütmektedir. Ancak bu, bu tartışmaya katılmanın zamanı değil.

Açık olan şey, ne Cinecitta Ian Somerhalder, ne Hada ne de başka bir hayvanın bu yarışmalara katılmayı umursamıyor olmasıdır. Kazanıp kazanmamaları onlar için hiçbir fark yaratmaz.

Muhtemelen parkta top oynarken, bahçede güneşin tadını çıkarırken veya bir su birikintisine atlarken çok daha iyi zaman geçireceklerdir. Ancak, bunun yerine, rekabet edebilmek ve mümkünse kazanmak adına yetiştirilmek çin zamanlarının iyi bir kısmını harcamak zorunda kaldılar.

Bütün köpekler en iyi köpek olmalıdır

Evcil hayvanını seven bir kişinin, onun hakkında karar vermek için hakimlere ihtiyacı yoktur. Bu yeterliliğe layık olması için tüm morfolojik, estetik ve davranışsal gerekliliklere sahip olmaması önemli olmamalıdır. Onu sevmek, onunla ilgilenmek ve onunla vakit geçirmekten zevk almak yeterlidir.

Ancak, elbette, bir köpeği şovlara dahil etmek isteyen bir kişi, hayvan için sahip olabileceği sevgiden bağımsız olarak farklı parametrelere sahip olan şeyleri ölçebilir.

Mesele şu ki, bu tür yarışmalara dahil olan köpeklerin herhangi bir suistimale maruz kalmamasını sağlamalıyız.

İspanya Kraliyet Köpek Topluluğu Üzerine Notlar

1911’de kurulan İspanya Kraliyet Köpek Topluluğu, aşağıdaki özelliklere sahip olan safkan köpekleri koruma ve geliştirme amacına sahiptir.

alman kurdu yavrusu

Ancak, günümüzde bu amaçları tüm köpek ırklarına uygulamaktadır.

Ayrıca, kamu hizmeti için veya şov için olsa da, İspanya’da yabancı kökene ait farklı köpek ırklarının iklime uyumlandırılması ve geliştirilmesine çalışır.

Düzenledikleri yarışmalara katılmaya hak kazanıp kazanmadıklarına bakılmaksızın tüm köpeklerin iyi bir yaşama sahip olma haklarından bahsetmeleri iyi olurdu.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.