Köpeğinizle Koşuya Çıkarken Kullanabileceğiniz 10 Tavsiye

Köpeğinizle Koşuya Çıkarken Kullanabileceğiniz 10 Tavsiye

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2018

Köpeğinizle şöyle güzel bir koşuya çıkmaya karar vermeden önce, gelin bu sağlıklı ve verimli hobiye başlamanıza yardımcı olacak 10 tavsiyeye bir göz atın. Koşu yapmak insanlar için çok sağlıklı bir aktivitedir ve eminiz ki köpekler için bile tavsiye edilmesine ve çok sağlıklı olmasına hiçbirimiz şaşırmayız.

Köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşmesi ve açık havanın keyfini çıkarması için evden dışarı çıkmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle aklınızı kullandığınız ve birkaç tavsiyeye uyduğunuz sürece köpeğinizle koşuya çıkmak çok iyi bir fikir olabilir.

Veteriner Tavsiyelerine Uyun

Köpeğinizin veterinerinin, köpeğin sağlığının koşu için uygun olduğunu onaylamasına müsaade etmelisiniz. Yani bu, veterinerin köpeğinizin kalp ve damar hastalıkları , eklem sorunları ya da bu gibi başka herhangi bir sağlık problemi olmadığını teyit etmesi anlamına gelir.

köpeklerle egzersiz yapmak

Yaşadığınız Şehirdeki Kuralları Kontrol Edin

Köpeğinizle koşuya çıkmadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken herhangi bir gereklilik ya da yasak olup olmadığını öğrenmek için yaşadığınız şehrin yasalarına bir göz atmanızda fayda vardır. Örneğin, köpeklerin hangi saatlerde dışarıda olmasına izin verildiğine ya da bazı yerel oyun alanları ya da parklar gibi hayvanların girmesinin yasaklanmadığı yerlerin nereler olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Dışarı Çıkmadan Önce Rotanızı Belirleyin

Özellikle de köpeğinizle koşuya çıkacağınız ilk günlerde rotanızı iyi planlamanız gerekir. Bilinmeyen yerler her zaman köpeğinizin o bölgeyi merak etmesine ve muhtemelen de korkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle koşuya çıkacağız bölgedeki araç sayısını, kaldırımın yapıldığı malzemenin köpeğinizin patilerine zarar verip vermeyeceğini ve yoldaki ışıklandırmaların nasıl olduğunu göz önünde bulundurmanız şarttır.

Tehlikeleri Kontrol Edin

Her ne kadar şehir hayatında çok da yaygın olmasa da, kaldırımdan ayrıldığınız an, farklı canlılarla dolu bir yaşam alanına girmiş olacaksınız. Ancak panik olmanıza gerek yok; çünkü aslında hayvanların çoğu zararsızdır. Köpekler için tehlikeli olabilecek canlılardan birine örnek olarak çam kese böceğini verebiliriz.

Koşuya Uygun Bir Tasma Kullanın

Tabii ki köpeğinizle onu serbest bırakarak koşu yapabilmeniz için, diğer yayaları rahatsız etmeyecek ya da köpeğinizi tehlikeye sokmayacak  bir alan olması herkes için mükemmel olurdu. Ancak koşullar her zaman bizim istediğimiz gibi olmadığı için, köpeğinizin koşuya uygun bir tasma taktığından emin olun. Bu tasmalar Amazon gibi çevrimiçi mağazalarda ya da evcil hayvan mağazalarında kolaylıkla bulunabilir.

Hava Sıcaklığını Takip Edin

Köpekler vücut ısılarını düzenlerken, özellikle de konu ısıyı yönetmeye gelince insanlara göre çok daha büyük zorluklar yaşarlar. Sıcaklığın yüksek olduğu aylarda ve günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız, aksi takdirde köpeğiniz sıcak çarpması riskiyle karşı karşıya kalabilir. 

Mama ve Su Alımını Kontrol Edin

Tıpkı biz insanlar gibi, köpeklerin de yedikten ya da içtikten hemen sonra çok hareket etmesi iyi bir şey değildir. Ayrıca koştuktan hemen sonra da yemeğe ve suya saldırmadığından da emin olmalısınız.

Uzmanlar, köpeğinizi fiziksel aktivitelerden en az bir saat öncesine kadar beslememenizi tavsiye ederler.

Egzersizlerini Planlayın

Bu harika aktiviteye başlar başlamaz ve ilk koşunuzu yaptıktan sonra, egzersizlerinizi planlamaya başlamanız gerekir.  Ayrıca, aktivite yoğunluğunuzu kademeli olarak artırın ve bu konuda çok fazla takıntılı olmadan günlük hedefinize ulaşmaya çalışın. Bunu yapmak için bir kişisel antrenörle iletişime geçebilir ya da bir koşu rehberine başvurabilirsiniz.

Bir gün bir iki saatliğine koşuya çıktıktan sonra, kaslarınızdaki ağrılar geçene kadar tekrar koşuya çıkmazsanız olmaz. Başarı, tamamen planlı olmaya bağlıdır.

Diğer Koşuculara ve Yayalara Saygı Gösterin

Sokaklar, dağlar ve parklar herkese aittir. Bu nedenle huzurlu bir gezinti yapabilmek için, kaldırımları birçok yaya ile paylaşacağınızı ve de herkesin köpekleri sevmediği  gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Aynı şekilde, kimseyi rahatsız etmemek için dikkatli olmanızda da fayda vardır. Köpeğin tasmasının ipinin çok uzun olmamasına da dikkat edin; çünkü hayvanın ayağı takılıp düşebilir.

Koşunun Tadını Çıkarın

Bu muhtemelen bütün tavsiyelerin en önemlisidir. Evcil hayvanınızla ne yapıyorsanız yapın, yaptığınız şeyi her zaman hem siz hem de hayvanınız için mutluluk verici bir aktivite haline getirmeye çalışın.

Ana görselin kaynağı: Constanza Figueroa


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.