Zehirli Yem: Hangi Önlemleri Almalısınız?

Köpeğiniz zehirli yem yerse, hemen müdahale etmeniz gerek. Bir saatten az bir süre olduysa, köpeğinizi kusmaya zorlamalısınız. Her halükarda, zaman kaybetmeden veterinere gitmeniz gerek. 
Zehirli Yem: Hangi Önlemleri Almalısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hâlâ haşarelerden kurtulmak için zehirli yem ve benzeri şeyleri kullanmanın yaygın olduğu birçok şehir var. Bu şehirlerde, köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken, özellikle de onu tasmasız gezdirirseniz çok dikkatli olmalısınız.

Bu yazıda , köpeğinizin böcek ilacıyla zehirlenmesini önlemek ve bu gibi durumlarda ne yapılacağını öğrenmek için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

Köpekler için zehirli yem tehlikesi

Zehirli yem, özellikle fareler ve haşereler için oldukça uzun süredir kullanılan bir yöntemdir. Genellikle içinde küçük zehirli maddeler bulunan yiyeceklerin kullanılmasını içerir.

Bu kimyasalların çoğu kan sulandırıcıdır. Böylece, haşere ve sıçanlar yemi yerken, zehir hızla vücuduna yayılır ve iç kanama ile ölmesine neden olur.

Köpeğiniz bu yemden yerse, aynı şey muhtemelen ona da olacaktır. Bu yüzden kesinlikle hızlı hareket etmeli ve kimyasalların vücuda yayılmasını engellemelisiniz.

zehirli yem yemiş köpek


Köpeğiniz zehirli yem yemiş ise ne yapmalısınız?

Bu durumda, yapılacak en iyi şey köpeğinizi doğrudan veterinere götürmektir. Bununla birlikte, bir klinikten uzakta yaşıyorsanız, köpeğinizi tedavi etmek için ne gibi adımlar atmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Zehir ayrıca çok hızlı yayılır, bu yüzden hızlı davranmanız gerekir.

Köpeğinizi zehri atması için kusmaya zorlamak

Bu gibi durumlarda çoğu insanın aklına gelen ilk şey, köpeklerini kusmaya zorlamaktır. Bu yöntem ancak köpeğinizin ne kadar zaman önce yemi yediğini biliyorsanız güvenlidir. Gerçek şu ki kusturmak ancak evcil hayvanınızın yemi yedikten sonraki bir saat içinde işe yarar. Yani zehir henüz vücuda girememiştir.

Daha uzun zaman olduysa, köpeğinizi kusmaya zorlamak sağlığına daha da zarar verebilir. Zehir yayıldığında kusması daha asidik hale gelir ve sindirim sistemine zarar verir. Bir saatten fazla olmuşsa, köpeğinizi en yakın kliniğe götürün. Yemek çoktan işlenmiştir ve kusma işe yaramayacaktır.

zehirli yem yedikten sonra kusan köpek

Köpeğinizi kusturmak için ne yapabilirsiniz?

Köpeğinizin güvenli bir şekilde kusmasını sağlamak için her zaman ilk yardım kitinizde iğnesiz bir şırınga ve hidrojen peroksit bulundurmalısınız. İlk olarak, şırıngayı hidrojen peroksit ile doldurun. Ardından, köpeğinizin ağzını açın ve şırıngadaki sıvının tamamını boşaltın.

Ayrıca sıvıyı doğru bir şekilde yuttuğundan emin olmak için köpeğinizin ağzını birkaç saniye kapalı tutmak da iyidir. Birkaç dakika içinde kusmak zorunda kalacak.

Acil durumlarda ne yapılacağına dair ipuçları

  • Sakin olun. Bu açık bir kural çünkü gerginlik, acil bir durumu başarıyla yönetmenin bir numaralı düşmanıdır. Köpeğiniz zehirli yem madde yemişse, güvenli ve hızlı bir şekilde davranmanız gerekir. Sakinliğiniz hayatını kurtarabilir.
  • Veterinere gidin. İlk yardım, köpeğinizin vücudunun zehri sindirmesini engellemenin önemli bir parçasıdır, ancak veterinerin yerini tutmaz. İlk yardımın temel adımlarını tamamladıktan sonra, doğrudan bir veteriner kliniğine gidin.

Köpeğinizin zehirli yem yemesini nasıl önlersiniz?

Bunu önlemenin en iyi yolu, yürürken evcil hayvanınıza çok dikkat etmektir. Park, bahçe veya caddede herhangi bir zehirli yem olduğundan şüpheleniyorsanız, köpeğinizin tasmasını çıkarmayın. Yakınınızda kalırsa, durumu kontrol altında tutmak çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca köpeklerin oynayabileceği çok sayıda park ve meydanda özel alanlar vardır. Zehirli maddeler bu yerlerde yasaklanmıştır, bu yüzden daha güvenlidir. Bu yerlerde köpeğinizin tasmasını çıkarabilir ve arkadaşlarıyla oynamasına izin verebilirsiniz.

Aynı şekilde, evinizde de çok dikkatli olmalısınız. Zehirli yemler kullanmayabilirsiniz, ancak evinizde de toksik potansiyelde maddeler vardır ve bunları köpeğinizin erişemeyeceği yerlerde bulundurmanız gerekir. Böcek ilacı, temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri, kişisel hijyen ürünleri vb. şeyler bunlara dâhildir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.