Yazın Kedinizi Serinletmenin Yolları

Yazın Kedinizi Serinletmenin Yolları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıcak havalar geldiği zaman, kedinizin yeterli sıvı alması ve sağlığını koruması için uygun önlemlerin alınması gerekir. Kediler, Van kedisi ya da suyu seven başka bir kedi ırkından değilse, genelde suyu pek sevmezler. Bu yüzden, bugünkü makalemizde yazın kedinizi serinletmenin yolları nelerdir, onları anlatacağız.

Kedinizi serinletmenin yolları arasında su önemli bir role sahiptir

Kedinizi serinletmenin yolları arasında, su çok önemli bir yere sahiptir. Sıcak günlerde, kediler sıvı ve elektrolit kaybı yaşayabilir. Bu hayvanların sıvı alarak bu elementleri yerine koyması ya da diğer sağlıklı içeceklerden tüketerek vücut dengelerini geri kazanmaları gerekir.

Eğer bir kedi sıcak günlerde yeteri kadar sıvı almıyorsa, metabolizmaları zarar görebilir; bu da dehidrasyona sebep olabilir. Genelde sıvı kaybı, kan değerlerinin düşmesi demektir. Bu durum, uyuşukluğa, sersemliğe ve hatta baygınlığa sebep olabilir.

Diğer yandan yeteri kadar su içmemek, bir kedinin böbrek işlevlerini de azaltır. Bu da böbrek yetmezliği riskini arttırır. Tüm bu nedenlerden ötürü, yaz mevsiminde bir kedinin sağlığını koruması için su önemli bir etkendir.

Ancak, kedileri çok su içmediği için endişelenen kedi sahiplerinin sayısı oldukça fazladır. Aslında, çoğu kedi pek saf su içme taraftarı değildir. Eğer daha da sakin bir yaşam tarzlarına sahipse, bu durum daha sık rastlanmaktadır.

su kabı ve yavru kedi

Yazın kedinizi serinletmenin 6 yolu

Gölgeli ve iyi havalandırılmış serin ortam

Kediler sıcaklığı severler; güneşin altında saatlerce uyuyarak geçirebilirler. Ancak, güneşe ve sıcaklığa aşırı maruz kalmak, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Deride yanıklara sebep olabileceği gibi aynı zamanda sıcak çarpması ve dehidrasyona uğrama riskleri de artmaktadır. Düzenli olarak sıcağa maruz kalmak deri kanseri gibi şiddetli hastalıklara yol açabilir.

Bu sebeple, kedinizin gölgeli ve iyi havalandırılmış serin bir ortamda bulunması gerekir. Eğer kediniz dışarıyı seviyorsa, güneş kremleri kullanımı konusunda veterinere başvurabilirsiniz.

Islak mendiller

Hayvanlar için ıslak mendiller, kedinizi ıslatmadan hem kedinizin temizlenmesi hem de serinlemesi için kullanılabilecek basit ve pratik bir yöntemdir. Kedinizi sildiğiniz zaman bacakları, koltuk altları, çene altı ve karın bölgesi gibi vücut sıcaklığını hızlıca düşürebilecek bölgelere odaklanmanızı öneririz.

Soğutma battaniyeleri

Soğutma battaniyeleri genelde köpekler için tasarlanmış olsa da, yazın kediniz için de kullanabilirsiniz. Satın almak istemiyorsanız, temiz bir kumaş parçasını veya havluyu  ıslatabilirsiniz. Fazla suyu sıkın ve yere serin. Kediniz bu yönteme bayılacaktır!

Kediler için buzlu dondurma

Buzlu dondurma, kedinizi için iyi birer seçenek olabilir. Bu şekilde hem kedinizi serinletebilir hem de sağlıklı besinleri diyetine ekleyebilirsiniz. Evde buzlu dondurma hazırlamak için kedilere uygun olan meyve ve sebzelerden seçmeye özen gösterin. Meyveleri suyla, sütle ya da şekersiz ve laktozsuz yoğurt ile karıştırın. Son olarak da dondurmanız yeterli.

dondurma yiyen kedi ve kız

Diğer bir seçenek ise lezzetli ve tuzlu bir tatlı hazırlamak olabilir. Kedinize tavuklu, havuçlu ve hindistan cevizi yağı içeren bir protein çubuğu hazırlayabilirsiniz. Bu tuzlu atıştırmalığı yapmak için tavuğu ve havucu haşlayın. Sonrasında bunları blendırdan geçirin. Son olarak da bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyerek dondurun.

Kediler için smoothie

Smoothieler, doğal meyveler ve sebzeler kullanılarak hazırlanır. Bunun iyi yanı, yavru kediniz serinletici yaz lezzetlerini hem kendisini serinletmek hem de sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için tüketebilir.

Kediler için smoothie yapımı, buzlu dondurma yapımına çok benzer. Tek fark buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Kediniz için yararlı olan sebze ve meyveleri su, süt, kefir veya az şekerli yoğurt ile karıştırın. Daha sonra tüylü arkadaşınızın tüketmesi için su kabının yanına bırakabilirsiniz.

Buz küpleri

Kedinizi serinletmenin yolları arasında, buz küplerinin önemini de es geçmemeliyiz. Bir buz küpünü yere koymak, kedinizin ilgisini çekebilecek  etkili bir yoludur. Ayrıca meyve, balık veya tavuk aromalı buz küpleri de yapabilirsiniz.

Bu ipuçları, kedinizi yazın serinletmek konusunda size yardımcı olabilir. Bununla birlikte kedinizin davranışında veya görünümünde herhangi bir değişiklik gözlemlerseniz,mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?

Tıpkı insanlar gibi, hayvanlar da sıcaktan bunalabilirler. Bu yüzden, bugün size, yazın evcil hayvanınız ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini söyleye...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.