Evde Yapabileceğiniz Köpek Dondurması

Evde Yapabileceğiniz Köpek Dondurması
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıcaklıklar arttığında ve havalar bunaltıcı olduğunda soğuk ve lezzetli ev yapımı bir köpek dondurması, köpeğiniz için sağlıklı bir seçenek olacaktır. Vücutlarına bazı faydaları olan bu tazeleyici tatlıya köpekler bayılıyorlar. 

Peki, bu kalorili, lezzetli besini nasıl tazeleyici ve sağlıklı hale getirebilirsiniz? Bu, tüm köpek sahiplerinin merak ettiği bir soru. 

Hayvanların insanlarla aynı dondurmayı yememeleri gerektiğini unutmamalıyız. İnsanların tükettiği dondurma laktoz, aşırı şeker ve çikolata gibi zararlı içeriklere sahiptir. Eğer köpeğinize dondurma verirseniz midesi bulanabilir, gaz sancısı çekebilir, kusabilir ve ishal olabilir.

Bitkisel yoğurt: yaygın bir malzeme

Köpekler için dondurma tariflerinin çoğunda, ana malzeme olarak bitkisel yoğurt kullanılıyor. Ayrıca, soya sütü ya da hindistan cevizi sütü de ana malzemeler arasında çok sık tercih edilir, ancak başka seçeneklerimiz de var.

köpekler için dondurma

Bazen köpek dondurmasını hazırlamak gözünüzde büyüyebilir. Buna hızlı bir alternatif olarak, şeker katılmamış bitkisel yoğurdu buzlukta iki saat bekletebilirsiniz. Bitkisel yoğurda eşit miktarda su katarak mikserden geçirip buzdolabında dondurabilirsiniz.

Bitkisel yoğurda kavun, karpuz ya da mango katıp mikserinizle bunu püre haline getirebilirsiniz. Bitkisel yoğurdu bir kaba boşaltmadan önce içine elma, çilek ya da şeftali katabilir, daha sonra kabı buzluğa koyabilirsiniz. Bütün meyveleri karıştırarak dondurma yapabilirsiniz, ancak her meyveyi farklı dondurma olarak yaparsanız, köpeğiniz beğenmediğinde sorunun hangi meyve olduğunu anlayabilirsiniz.

 Lezzetli ev yapımı muzlu dondurma

Biraz daha gösterişli bir seçenek ise, fıstık ezmesi ve yoğurt içeren besleyici muzlu dondurmadır.

Bir ya da daha fazlası muzu püre haline getirin. Kullandığınız her bir muz için, kıvam alana kadar bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ve yoğurdu karıştırın.

Daha sonra, bu karışımı buzdolabına koyun ama çok uzun süre bırakmayın. Çünkü asıl istenen şey, kremalı kıvamını kaybetmeden soğumasıdır. Tam bir muzun küçük bir parçasını dondurmaya katabilirsiniz.

Köpek dondurması

Şu ana kadar paylaştığımız bütün tarifler, köpeklerin, sahipleriyle paylaşabilecekleri türdendi. Ancak, bir sonraki tarifimiz sadece ama sadece köpekler için: kurabiyeli dondurma.

Bitkisel yoğurdun üstüne kurabiye parçaları katın ve bu karışımı dondurun. Dondurmanın kremalı bir kıvamda olmasını istiyorsanız, her iki saatte bir dondurmayı buzluktan çıkarın.

Bir mikser ya da herhangi bir mutfak aletiyle karışımı ezin, iyice birbirine karıştırın ve tekrar buzluğa koyun.

Evcil hayvan sahipleri, insan tüketimi için üretilen endüstriyel ürünlerin çoğunun evcil hayvanlar için uygun olmadığını unutmamalıdır. Köpeğinizi beslediğiniz şeyin özel mağazalardan veya köpekler için tasarlanmış tariflerden geldiğinden emin olun.

Tuzlu dondurma

İnsanların en iyi dostu için hazırladığımız bütün tarifler sadece bitkisel yoğurt içermiyor. Çoğu zaman, köpek dondurması insan dondurması kadar tatlı değildir veya şeker eklenmiş olmayabilir. İşte karşınızda, köpek sahipleri tarafından düzenli olarak hazırlanan  geleneksel tuzlu bir tatlı tarifi: tavuklu dondurma.

Tuzlu bir köpek dondurması hazırlamak için, önce haşladığınız tavuğun suyunu alın ve içine tavuk parçaları atın(kemiksiz). Karışımı buzdolabına koyun ve köpeğinize servis etmeden önce birkaç saat buzdolabında bekletin.

köpek dondurması

Fazladan bir ödül olarak, üstüne az tuzlu jambon veya sosis parçaları ekleyebilirsiniz.

Köpeğinize evde dondurma hazırlamanız için ipuçları

Çok düşük veya çok yüksek sıcaklıklar, köpeklerin sindirim sisteminde olumsuz etkilere neden olabilir. Komplikasyonları önlemek için, köpeğinize dondurmayı büyük porsiyonlarda vermeyin ve köpeğinizin tatlıyı tek seferde mideye indirmeden, azar azar tatmasını sağlayın.

Kullanışlı bir ipucu: Köpeğinize küçük porsiyonlar hazırlamak için buz kalıplarını kullanın, bu şekilde dondurmayı hızlı bir şekilde tüketemeyecektir.

Dondurmayı köpeğinize çok soğuk servis etmek istemiyorsanız, dondurmayı tezgahta 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Tıpkı insanların yedikleri dondurmalarda olduğu gibi, dondurmanın biraz ılıması onu kremsi bir kıvama getirecektir.

Bu tariflerin bazılarında, bitkisel yoğurdun yerine soya sütü, pirinç, yulaf ezmesi veya benzer ürünler kullanabilirsiniz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.