Köpeğinizi Düzenli Olarak Taramak

Köpeğinizi taramanız, sadece ölü tüyleri temizlemekten çok daha fazla fayda sağlar. Bu faydaların hepsini biliyor musunuz?
Köpeğinizi Düzenli Olarak Taramak
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dinamik ve sürekli değişen deri, vücuttaki en büyük organdır. Tüy derinin ana yapılarından biridir ve evcil hayvanlarımızın sağlığı için hayati öneme sahiptir, deriyi korumaya ve vücut sıcaklığını düzenlemeye hizmet eder. Bu nedenle, onları mutlu ve sağlıklı tutmak istiyorsanız, köpeğinizi düzenli olarak taramak önemlidir.

Deri üç ayrı katmandan oluşur: epidermis, dermis ve hipodermis. Her katmanın kalınlığı farklıdır ve farklı yapılardan oluşur. Birlikte, bu üç katmanın çeşitli işlevleri vardır:

  • Mekanik etkilere, sıcaklık değişimlerine, mikro organizmalara, UV ışınları gibi radyasyona ve kimyasallara karşı koruma sağlarlar.
  • Deri, binlerce farklı sinir reseptörü içeren vücuttaki en hassas organdır.
  • Sabit bir iç sıcaklığın korunmasına yardımcı olan termoregülasyon sürecine dahil olur.
  • Ayrıca, D vitamini veya yağ rezervlerini trigliseritler şeklinde sentezleyen bir metabolik fonksiyona sahiptir.

Kürküyle ilgilenmek, evcil hayvanınızın derisini mükemmel durumda tutmanın en iyi yollarından biridir. Aksi takdirde, derisini bir dizi soruna karşı savunmasız bırakırsınız, bu da daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Daha fazla taramak, daha az yıkamak

Kalın bir kürk tabakası olan hayvanların, sabun ve su ile yıkanmalarına gerek yoktur. Köpeğinize çok fazla banyo yaptırırsanız, cildini koruyan doğal yağları ortadan kaldırırsınız. Bu sadece evcil hayvanınızın enfeksiyon veya dermatit gibi durumlar geliştirme riskini artıracaktır.

köpeğinizi taramak önemlidir

Köpeğinizi taramak, bu koruyucu yağları ortadan kaldırmadan günlük olarak biriken kirlerin çoğunu temizleyecektir. Toz, akarlar ve diğer döküntüler hafif bir günlük tarama ile kolayca temizlenir.

Köpeğinizi Düzenli Olarak Taramak İçin Nedenler

Tarama, köpeğiniz için hoş ve rahatlatıcı bir aktivite olmalıdır. Köpeğiniz taranmayı sevmiyorsa, bunu onlar için olumlu bir deneyim haline getirmeyi denemek önemlidir.

En sevdikleri ödüllerden birini sunarken tarağı göstererek başlayın. Birkaç gün sonra, okşamadan hoşlandıkları bir bölgeyi nazikçe tarayabilirsiniz, yine onlara bolca ödül verdiğinizden emin olun.

Zamanla, yavaşça bunu artırabilirsiniz. Bakım seanslarınızın süresini kademeli olarak artırın, vücudunun farklı kısımlarını tarayın ve ödül sayısını azaltın. Ancak, hayvanın sınırlarına saygı duymak önemlidir. Çok zorlarsanız yanlışlıkla basit bir bakım seansını evcil hayvanınız için travmatik bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Bakım hem köpek hem de sahip için hoş bir iş haline geldiğinde, evcil hayvanınızla ilişkinizi güçlendirmenize izin veren harika bir bağ kurma aktivitesi olabilir. Köpeğiniz daha az stresli hissedecek ve sizi daha da sevecektir.

tarağını ağzında tutan köpek

Bu fırsatı derisini kontrol etmek için kullanın

Bakım zamanı, evcil hayvanınızın derisine daha yakından bakmak için mükemmel bir fırsattır. Tararken, tüyler ayrılır ve deriyi daha net görmenizi sağlar.

Herhangi bir yara, cilt rengindeki değişiklikler veya cildin kalınlaşması kalın bir kürkün altında kolayca fark edilmeyebilir. Köpeğinizi düzenli olarak tararsanız, herhangi bir problemi erken yakalayabilir ve evcil hayvanınızın gerekli tedaviyi aldığından emin olabilirsiniz.

Köpeğinizi tarayın ve dermatiti önleyin

Uzun veya kısa tüylü olsun, herhangi bir köpek için taranmak şarttır. Köpeğinizi düzenli olarak taramak, ölü tüylerin giderilmesine yardımcı olur ve cilde havanın ulaşmasını sağlar. Bu, hayatta kalmak için oksijen açısından fakir bir ortam gerektiren anaerobik bakterilerin büyümesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir dermatit belirtisi görürseniz, sorunun daha da kötüleşmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime başvurmak önemlidir.

Düzenli tarama parazitleri uzak tutmaya yardımcı olur

Köpeğinizi taramak, köpeğinizi parazitsiz tutmanın en iyi yolu olmayabilirken, onları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Kırsalda, özellikle ilkbaharda bir yürüyüşten sonra köpeğinizi taramak her zaman iyidir. Bu, herhangi bir kiri tarayarak atmanızı ve pire veya kene kapıp kapmadıklarını kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Bu yazının taramanın önemini görmenize yardımcı olduğunu umuyoruz! İşte size benzer bir konuda başka bir harika yazı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castellanos, I., Clarena, G., Rodríguez, T., Iregui, C., & Arturo, C. (2005). Estructura histológica normal de la piel del perro (Estado del arte). Revista de medicina veterinaria, 1(10), 109-122.
  • Giraud, E., & Hollin, G. (2016). Care, laboratory beagles and affective utopia. Theory, Culture & Society, 33(4), 27-49.
  • Rooney, N., Gaines, S., & Hiby, E. (2009). A practitioner’s guide to working dog welfare. Journal of Veterinary Behavior, 4(3), 127-134.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.