Komondor Cinsi Köpekler ile İlgili Her Şey

Bu köpek cinsi, bazılarına paspas gibi görünen "rastafaryan" tüyleri ile tanınmaktadır. Tatlı yelesi, bu çoban ve bekçi köpeğini potansiyel kurt ısırıklarından korur.
Komondor Cinsi Köpekler ile İlgili Her Şey

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2019

Rastalı bir köpek ister miydiniz? Bu “Rastafaryan” köpeklerin tüylerini taramak imkansız görünebilir. Bugünkü makalede, çok özel bir cins olan Komondor cinsi köpekler ile ilgili bilgi vereceğiz. Bu güzel yaratık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin. 

Komondor Cinsi Köpekler ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Kökeni ve Geçmişi

Daha önce de belirtildiği gibi, Komondor cinsi köpekler olağan dışı tüyleri ile tanınmaktadır. İnsanlar bu köpeği birkaç su köpeği cinsiyle karıştırır; ancak bu köpekler farklıdırlar.

Komondor bir çoban ve bekçi köpeğidir ve onları bu kadar dikkat çekici kılan şey, hayvanın tüyleridir. Yırtıcı hayvanlar bu köpekleri koyun zanneder; böylece köpekler bu hayvanları şaşırtabilir.

Bu köpeğin kökeni hakkında ortaya atılmış birkaç teori vardır. Bazı insanlar bu köpeğin ilk olarak 896’da Macaristan’da Arpad Hanedanlığı’nın Macar Bozkırı’na yerleştiği zaman ortaya çıktığını düşünüyor.

Hatta bazı insanlar da, Moğolların on üçüncü yüzyılda Macaristan’ı fethetmesinden sonra Komondor cinsi köpekleri Macaristan’a getirdiğine inanıyor.

Bugün bu konu hakkında kimse emin değil; ama bildiğimiz bir şey var ki; Komondor cinsi köpekler çok yetenekli bir çoban köpeği ve bekçi köpeği olduğudur.

Komondor Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Komondor, asil ve sağlam bir yaradılışı olan büyük bir köpek cinsidir. Bacakları düz, kısa ve kalındır. Arka ayaklar, ön ayaklardan önemli ölçüde daha büyüktür ve bu, davetsiz misafirlere saldırırken onlara yardımcı olur. Davetsiz misafirlere arka ayakları üzerinde durup ön ayakları ile tırmalayarak saldırırlar.

koşan komondor

Dişi Komondor cinsi köpekler 65 cm. uzunluğa kadar ulaşabilir. Bu sayı erkek köpeklerde 90 cm.’ye kadar çıkabiliyor. İnanılmaz, değil mi? Bu köpeklerin ağırlıkları ise 40 ila 80 kg. arasında değişiyor; ki bu Danua’dan bile daha ağır oldukları anlamına geliyor!

Komondorların “rasta” olmuş tüyleri beyaz, uzun ve kalındır. Bazı insanlar Komondor cinsi köpekleri aynı zamanda “paspas köpeği” olarak da adlandırmıştır.

Her ne kadar bej ya da kum renginde tüyleri olan birkaç Komondor olsa da, aslında bu renkler zaman içerisinde elde edilmiştir. Bu cins için kabul edilen ve resmi renk sadece beyazdır.

Bir Komondor’un tüyleri, hayvanlar sürüyü koruduğu zamanlarda hayvanların kurt ısırıklarından kaçmalarına yardımcı oluyor gibi görünüyor. Bu köpeğin birbirine girmiş ve dolaşmış tüylerinin arasından vücudunu ısırmak kesinlikle çok zor olur.

iki beyaz komondor

Komondor’un Kişiliği

Çoğu çoban köpeği gibi, Komondor cinsi köpekler de sakin, huzurlu ve sabırlı hayvanlardır. Ancak eğer etraflarında herhangi bir tehlike algılarlarsa, büyük bir koruyucuya dönüşeceklerdir.

Bu köpekler aileleri ya da sürüleri için canlarını memnuniyetle verirler. Komondor’un bacakları, kurtlar ve ayılar da dahil olmak üzere, ona saldırmaya çalışan herhangi bir yırtıcı hayvanın üstünden atlamasına izin verir.

Bu hayvanlar sabırlı ve çocuklara karşı naziklerdir ve insan aile üyelerine karşı da çok şefkatli olurlar. Ancak yabancılara karşı güvensiz oldukları halihazırda biliniyor. Yabancılar iyi niyetleri olduklarını hayvana kanıtlarsa, Komondor kısa sürede onları kabul edecektir.

Komondor Cinsi Köpeklerin Bakımı ve Sağlığı

Diğer tanınmış köpek cinsleri ile aynı hastalıklara sahip değillerdir. Aksine, kalça displazisi (çıkıklığı) ya da mide torsiyonu gibi büyük köpeklere özgü hastalıklardan muzdarip olma eğilimi gösterirler.

Ancak bu cins köpeklerin tüylerine özel olarak dikkat etmek gerekir. Herhangi bir kene ya da diğer bir parazit olup olmadığına bakmak için tüylerinin arkasını ve içini kontrol etmek çok önemlidir. Komondor cinsi köpeklerin gözlerini ve kulaklarını günlük olarak temizlemeniz gerekir.

Bunun yanı sıra, hijyen kontrollerinin yapılması ve tüylerinin bir profesyonel tarafından taranması için Komondor’unuzu en az ayda bir kez bakım uzmanlarına götürmeniz önerilir. Peki ya siz kendinize bu köpeklerden almaya ne dersiniz? Belki de bir gün siz de bir tane Komondor alabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.