Yeni Doğan Yavru Köpeklerde Göbek Fıtığı

Yavru köpeklerde göbek fıtığı, onlar için özellikle can sıkıcı bir durumdur ve ciddi olabilir. Böyle bir şişkinlikle karşılaştığımızda nasıl davranmalıyız?
Yeni Doğan Yavru Köpeklerde Göbek Fıtığı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Göbek fıtığı ortaya çıktığında, yeni doğan yavru köpek hasta görünmeyebilir. Genellikle, tamamen sağlıklı görünürler. Aslında, fıtıkların çoğu, özellikle küçük olanlar, herhangi bir tehlike oluşturmaz ve veterinerler muayene sırasında bunlarla sıklıkla karşılaşırlar.

Bununla birlikte, fıtıkları tespit etmek ve tedavi etmek önemlidir, çünkü bazı durumlarda evcil hayvanınızın sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Sırada, yavru köpeklerde göbek fıtığının semptomlarını belirlemek ve uygun tedaviyi bulmak için bazı ipuçlarına göz atacağız.

Göbek fıtığı nedir?

Bir köpek veya kedinin karnının alt kısmında, kaburgalar ve arka ayakları arasında küçük bir yumru varsa, bu muhtemelen göbek fıtığıdır. Başka bir deyişle, göbek kordonunun bağlandığı yerde kalan bir çıkıntı varsa bu göbek fıtığı olabilir.

Bu yumrunun varlığı, göbek bağı yarasının düzgün kapanmadığının işaretidir, bu yüzden bağırsaklar ve karın yağları bunun içinden çıkar. Bu açık bir yara değildir, ancak köpeğin derisi üstüne kapanmıştır.

Fıtık nasıl oluşur? Doğum anında, anne göbek kordonunu dişleriyle keser. Göbek başlangıçta bir delik halindedir, fakat genellikle birkaç gün içinde kapanır.

köpeklerde göbek fıtığı

Yenidoğan göbeğine bağlı ve genel olarak kısa bir süre sonra düşen bir kordon vardır. Ancak göbek deliği düzgün iyileşmezse, göbek fıtığı ortaya çıkar.

Yavru köpeklerde göbek fıtığı belirtileri

Bir köpeğin göbek fıtığı geçirdiğinin en belirgin belirtisi karnında küçük bir yumru bulunmasıdır. Normal şartlar altında, bu yumru pembe ve pürüzsüz olmalıdır. Durum böyle değilse ve tam tersine, kordonun olduğu yerde daha sert bir çıkıntı varsa, bu fıtıktır.

Küçük yumrulara elinizle dokunduğunuzda, köpek yavrusu biraz acı hissedebilir. Ayrıca fıtık ne kadar büyükse, ağrı da o kadar büyüktür. Genellikle, zaman geçtikçe yumru büyür.

Eğer yeni doğmuş bir hayvansa, yumrunun kendiliğinden kaybolması veya en azından artık büyümemesi mümkündür. Bununla birlikte, yara izinin gelişimini gözlemlemek ve daha da büyürse, olası komplikasyonlardan kaçınmak için veterinerinize danışın.

Endişe nedenleri

Yavru köpeklerde göbek fıtıklarının çoğunluğu acil durum değildir ve hatta bazıları kendiliğinden kaybolur. Ancak, kaybolmazsa, bunları düzeltmek önemlidir, çünkü bazı durumlarda fıtık boğulabilir.

baygın köpek

Boğulmuş bir fıtık, yalnızca 48 saat içinde bir köpek yavrusunun ölümüne yol açabileceğinden acil bir durumdur. Dahası, varlığını gösteren belirli işaretlere dikkat edin.

Bir fıtık, dokuya kan akışı kesildiğinde veya yara haline geldiğinde tehlikelidir. (Bu boğulmuş fıtıktır.) Başlıca belirtileri fıtığın aşırı şişmesi, ateş, çürüme, şiddetli ağrı, iştahsızlık ve kusmadır.

Daha sonra, ölü doku toksik hale gelir ve tüm organizma çok kısa sürede enfekte olur. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizi derhal veterinere götürün.

Yavru köpeklerde göbek fıtığı tedavisi

Her vaka farklıdır ve bir uzman tarafından değerlendirme yapılması uygun prosedürü belirlemenin tek yoludur. Yavru köpeklerde göbek fıtığı tedavisi fıtığın ciddiyetine ve hayvanın yaşına göre değişir.

Eğer fıtık küçükse ve herhangi bir komplikasyon göstermiyorsa, doktor muhtemelen kendi başına kapanıp kapanmadığını görmek için yavru köpek altı aylık olana kadar beklemenizi önerecektir. Kendi başına kapanmıyorsa, o zaman yeni bir değerlendirmeye ihtiyacı olacaktır.

Daha büyük veya inatçı fıtıklar söz konusuysa, cerrahi müdahale yapılması gerekir. Bu prosedür delikten dışarı taşan dokunun geri itilmesini ve yaranın içine dikiş atılmasını içerir. Bu çok basit bir müdahaledir ve bu durumdan faydalanarak yavru köpeğinizi bu esnada kısırlaştırabilirsiniz de.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Robinson, R. (1977). Genetic aspects of umbilical hernia incidence in cats and dogs. The Veterinary Record, 100(1), 9-10.
  • Alkattan, L. M., Al-Qidi, A. S., & Alajeily, R. R. (2018). Hernioplasty in a huskydog puppy: case report. Al-Anbar Journal of Veterinary Sciences, 11(2).
  • Kumar, N., Saxena, A. C., Dewangan, R., Kumar, A., Sharma, A. K., & Maiti, S. K. (2009). Umbilical Hernia (Double Hernial Ring) in a German Shepherd Dog. INTAS POLIVET, 10(2), 364-366.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.