Köpeğinizin Aç Kalmasına İzin Vermeyin

Köpeğinizin Aç Kalmasına İzin Vermeyin

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2018

Evcil hayvan sahibi olan ve onlarla ilgilenme sorumluluğunu üstlenmiş olan herkes, başka şeylerin yanı sıra, doğru beslenmeleri konusunda da endişe duymaktadır. Bununla birlikte, özellikle de köpekleriniz varsa, ne zaman acıktıklarını anlamakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Neden köpeğim hiç doymuyormuş gibi?

Bir çok durumda, tüylü dostlarımız dipsiz birer varil gibidirler. Her zaman daha fazla yemek yemek isterler ve ayrıca yediğimiz herşeyden de bir ısırık almak için yalvarırlar.

Ama köpeğim gerçekten bu kadar acıkmış olabilir mi? Sağlık sorunlarını bir kenara bırakırsak, ona, doğru miktarda yiyecek verirseniz, köpeğinizin genel özelliklerini de hesaba katarak, doymuş olacağını söyleyebiliriz.

mama kabı ve köpek

Peki, köpeğiniz neden sürekli yemek için yalvarıyor? Eh, cevap kısmen onun doğasında yatıyor.

Hayatta kalma meselesi

Bilindiği üzere, evcil hayvanınızın atası bir kurttur. Bu hayvanlar yiyeceklerini avlayarak elde ederler. Bu yöntem, her gün yeteri kadar yiyecek bulabileceği anlamına gelmediğinden dolayı, hayatta kalma içgüdüleri onlara, pençelerinin alabildiği her şeyi yiyebilmelerini söylüyor. Sonuçta, belki bir sonraki avlarında başarılı olamayacak ve birkaç gün boyunca yemek yiyemeyecekler.

Bugün evcil hayvanınızda bile görülen bu davranış, yüzyıllar boyunca süre geldi. Yemek yemek için kılını kıpırdatacak hali dahi olmasa, içinden bir ses midesini doldurması gerektiğini söyler çünkü, bir sonraki yemeğe kadar çok fazla zaman geçebilir.

Yani eğer köpeğiniz size “yemek için başka bir şey var mı?” diye bakıp duruyorsa, tatlı yavru köpek bakışlarına aldanmamaya çalışın. Mamasını doğru miktarda veriyorsanız, böyle yapmaya devam edin ve bu ölçüyü aşmayın. Aksi halde obez olmakla kalmaz, aynı zamanda, sağlığı da kötüleşir.

Her köpek için farklı beslenme

Köpeğinize yeteri miktarda yiyecek verip vermediğiniz bilmek ve beslenme ihtiyaçlarının tümünü karşıladığınızdan emin olmak için bir veterinere gidin. Veteriner, köpeğiniz için aşağıda belirtilmiş olan  farklı dönemlerde tüketilmesi en uygun olan beslenme yöntemini söyleyecektir :

  • Irk veya boyut
  • Ağırlık
  • Sağlık durumu
  • Aktivite seviyesi

Köpeğinizin ihtiyacı olan günlük yiyecek miktarını hesaplayın

O zaman, köpeğinizin ihtiyacı olan günlük yiyecek miktarını doğru hesaplamanız önemlidir. Sonra bu miktarı, onu gün boyunca beslediğiniz aralık sayısına bölün. Bu şekilde, sağlıklı ve güçlü kalmak için yemesi gereken şeyleri yediğinden emin olursunuz.

Çok yoğun bir insansanız ve günün büyük bir kısmı ev dışında geçiriyorsanız ya da, eve gelme saatleriniz standart değilse, belki de endişe duyuyorsunuzdur çünkü bazen her gün yemek saatine göre evde olamazsınız.

Köpekler programlı olmaya bayıldıkları için, eve geç gelmeniz durumunda, köpeğinizin acıkmaya başlamış olması muhtemeldir. Eğer bu durum sizin için geçerli ise, bunun bir çözümü var. Köpeğin rutinini değiştirmeyecek, ama acıkmasını engelleyecek olan bir şey. Sadece programladığınız anda doğru miktarda yiyecek verebilecek özel bir makine edinin.

mama kabını taşıyan yavru köpek

Onun iyi beslemesine özen gösterirseniz, köpeğiniz kesinlikle aç kalmayacaktır

Bu nedenle endişe etmeyin. Eğer tüylü dostunuza, onun boyutlarına göre doğru miktarda kaliteli bir köpek maması verirseniz, kesinlikle aç kalmayacaktır. Hala yemek için yalvarıyor olabilir, ama endişe duyacağınız bir sebep yok.

Köpeğinizi ev yapımı yiyecekler ile beslerseniz de aynı şeyler geçerlidir. Bu durumda, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ona verdiğinizden emin olmak için, hayvan beslenmesinde uzman olan bir kişiye danışmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.