Kediniz İçin Nasıl Güvenli Bir Ev Yaratabilirsiniz?

Kediler, çevrelerini sürekli olarak keşfetmek isteyen maceracı hayvanlar. Peki, evinizi kediniz için nasıl daha güvenli hale getirebilireceğinizi biliyor musunuz?
Kediniz İçin Nasıl Güvenli Bir Ev Yaratabilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler son derece canlı ve meraklı hayvanlar. Her zaman evin en kuytu köşelerini deşelemeye hazırlar ve sürekli olarak yeni şeyleri keşfetmeye devam ediyorlar. Ancak, onları tehlikeye atabilecek olan da aslında tam da bu sahip oldukları merak. Bundan kaçınmak ve evinizi kediniz için daha güvenli hale getirmek için bazı önlemler almak önemli.

Başlangıç olarak, onlar için tehlikeli olabilecek şeyleri gözlerinin önünden uzaklaştırdığınızdan emin olmalısınız. Örneğin, bitkiler evcil hayvanlar için büyük bir risk oluşturur, çünkü bitkilerin birçoğu onlar için zehirli olabilir.

Evinizi kediniz için nasıl daha güvenli hale getirebilirsiniz?

Kediler için güvenlik önlemleri.
  • Çamaşır makineleri, kurutucular ve bulaşık makineleri gibi bazı cihazların kapakları daima kapalı olmalı. Bir yavru kedi, kutu gibi içi boş bir şey gördüğünde hemen içine girmek isteyecektir. Elektrik çarpmasını veya evdeki diğer kazaları önlemek ve evinizi kediniz için daha güvenli hale getirmek için, bu cihazların kapaklarını kapalı tutmak en iyisi.
  • Perdeler. Kedilerimiz perdelerin, kendilerinin onlara tırmanmaları için orada bulunduğunu düşüneceklerdir. Ancak, perdeler, bunun için uygun yapıda olmadığı için de, kedilerin ağırlıklarını taşıyamazlar!
  • Kablolar da çok tehlikeli. Kabloları kanepelerin, sandalyelerin, mobilyaların vb. arkasında tutmak konusunda çok hassas olmalısınız.
  • Küçük nesneler. Küçük nesneler kediler için en tehlikeli unsurlardan biri. Bu nedenle, kedinin dikkatini çekmemelerini sağlamanız önemli. Bunlara örnek verecek olursak, bazıları yüzük, mücevher ve diğer değerli eşyalar.
  • Temizlik ürünleri. Kedilerin temas edebileceği en tehlikeli şeylerden bazıları arasında temizlik ürünleri ve kimyasallar da var. Örneğin, onlar için toksik olan böcek öldürücüler, deterjanlar ve antifriz gibi malzemeler son derece zararlı olacaktır. Evinizi kediniz için daha güvenli hale getirmek için, bu ürünleri asla kolay erişilebilir alanlarda bırakmamalısınız.

Ev içerisinde kediniz için bazı kurallar

Bu dört ayaklı arkadaşlarımız iyi yemeklerle besleniyor olmaktan daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Onları mutlu etmek için meşgul olmaları ve zekalarını geliştirmeye yardımcı olacak uyaranlara ihtiyaçları var. Kedimize bakmak için çok fazla zaman, çaba ve para gerektirse de, kesinlikle buna değeceğini hepimiz biliyoruz. Bizim bu yaptıklarımıza, onlar da her zaman sevgi ile ve yumuşak kucaklaşmalarla karşılık vereceklerdir. Herkesin bildiği gibi, kediler söz konusu olduğunda, vermek aynı zamanda almaktır.

Kedinizi mutlu etmek için dikkate alınması gereken ilk şey, yeterli alana sahip olduklarından emin olmak. Her ne kadar kediler iç mekanlarda yaşama iyi adapte olsalar da, birçok farklı odaya erişmek isterler.

Kediler evin en beklenmedik köşelerini rahat bir kedi yatağına dönüştürme yeteneğine sahipler. Bu durumda, bilmelisiniz ki, sandalyeler, çekmeceler, dolapların içi ve hatta lavabo bu akıllı hayvanlar tarafından dinlenme yeri olarak kullanılabilirler.

Oldukça kedi dostu bir ortam

Kedi sahipleri, kedilerini nasıl mutlu edeceklerini bilmek için bu arkadaşlarının karakterlerini çok iyi anlamalı. Bu yüzden, kedinize en az iki yatak sunmak aslında her zaman için çok iyi bir fikir. Bu yataklar farklı yüksekliklere yerleştirilmeli tabii ki.

Bunlardan biri yerde ve üç kenarı ve üstü kapalı olacak şekilde olabilir (basit bir karton kutu bile işe yarayabilir). İkinci yatağı ise daha yükseğe koyabilirsiniz, ancak kedinin ona ulaşabildiğinden emin olun.

Kedilerimizin, temiz kalabilmek için, kedi kumuna da ihtiyaçları var. Bu kutu, kedinin işini rahatça yapabilmesi için yeterince büyük olmalı. Ayrıca, kedinizin mahremiyetine yeterince saygı gösterdiğinizden emin olabilmek adına onu yol ortasında olmayan bir yere koymalısınız. Dışarıya bakan pencerelerden veya cam kapılardan uzak tutmak iyi bir fikir olacaktır. Bunu yapmak, onu dışarıdan izleyebilecek diğer kedi ve hayvanları uzak tutacaktır.

Kediniz için manzaralı bir balkon

Meraklı bir kediniz mi var?

Kedilerin biraz da doğal ışık alması oldukça önemli. Bunu yapmak için, eve doğal ışık girebilecek pencerelerle kapatılmış güvenli teras veya balkonlarınız olduğundan emin olun. Ancak bu alanlardan kaçamayacağından, kendine zarar veremeyeceğinden veya kaybolmayacağından da emin olmalısınız.

Bu alan, doğrudan güneş ışığı alacağı için arkadaşımız için mükemmel bir ortam olacaktır. Buna ek olarak, dışarıdaki sesleri duyabilecek ve kokuları da alabilecektir. Aynı zamanda böceklerden ve diğer küçük hayvanlardan da korunacaktır.

Bitkileri severler

Çoğu kedinin nane benzeri bir aromaya sahip bir bitki olan ve kedi nanesi olarak da bilinen yaban sümbülüne özel bir ilgisi bulunur. Genellikle, kediler bu bitkiyi ağızlarında çiğnedikten sonra zıplarken veya koşarken görülecektir.

Evdeki çizikler

Ev kedileri, tırnaklarını düzeltmek ve stres atmak için çizecek bir şeylere ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, kediler bu çizikleri, evdeki kedilerin geri kalanına görsel ve koku ile iz bırakacakları işaretler oluşturmak için kullanacaklardır. Bu yüzden evinizde bir kedinin rahatlıkla tırmalayabileceği birşeylerin olması önemli. Hatta, onlar için bu tür bir şeyi kendiniz bile kolayca hazırlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.