Köpek Yavrusunun Beslenmesi – Onları Neyle Beslemeli?

4 Haziran 2021
Tüm yavrular farklıdır. Bu nedenle, köpek yavrusu beslenmesiyle ilgili endişeleriniz veya sorularınız varsa veterinerinize danışın.

Köpek yavrusunun doğru beslenmesi çok önemlidir. Bir yavru köpeğiniz olduğunda, ona tıpkı bir bebeğe baktığınız gibi bakmanız gerektiğini unutmayın. Sadece, büyüyüp yetişkin olup, kendi başına bir hayatı olacak bir insan bebeğinin aksine, köpek sonsuza kadar size ihtiyaç duyacaktır.

Yavru köpeğinize sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlamazsanız olması gerektiği gibi gelişemeyecektir.

Yavru köpek için doğru beslenme

Her şeyden önce, köpeğiniz için bir beslenme programı belirlemeden önce, hangi yaşa kadar hala bir köpek yavrusu olarak kabul edildiğini bilmelisiniz. 0-18 ay arasını kapsayan bu dönem evcil hayvanınızın gelişimi için belirleyicidir. Yavru köpek beslenmesi ile ilgili bazı ipuçlarına bakalım.

Yavru köpeğinizi evlat edindikten hemen sonra veterinere götürmelisiniz. Doktor onları kontrol edebilmeli ve aşılarını planlayabilmelidir, vb. Ayrıca size bir yavru köpeğin ihtiyaç duyduğu beslenme türü konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Bunu yapmak için birkaç şeyi dikkate alacaklardır. Örneğin hayvanın sağlığı, cinsi, mevcut sağlığı ve büyüklüğü gibi.

Bir köpek yavrusu annesinden çok erken ayrılmamalı ve köpeği yetiştiren kişi doğru prosedürleri izlemelidir. Onları çok erken alırsa, bu, köpek yavrusunun sağlığına zarar verir. Anneden uygun beslenmeyi almamak, ölümlerine bile yol açabilir. Yeni doğmuş bir köpeğin en az 10 haftalık olana kadar annesinin yanında kalması gerekir.

Bununla birlikte, köpek yavrusu hala emzirilmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle köpek mama formülü hazırlamanın piyasada bulunan birçok yolu vardır.

Sindirim sistemlerine zarar verebileceğinden genç bir köpeğe inek sütü vermemeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Bir köpek yavrusu ne yemeli?

aynı kaptan yemek yiyen köpekler

8 haftalık olana kadar bir köpek yavrusu, ister anne sütü ister formül süt olsun, yalnızca süt tüketmelidir. Memelilerin meme bezleri tarafından üretilen ilk süt türü olan kolostrum elde etmenin tek yolu budur.

Bu madde onların gelişimi için çok önemlidir. Bunun nedeni, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. İçerek, hastalıklara karşı daha iyi bir savunmaya sahip olacaklar ve ayrıca ishal gibi bazı sindirim problemlerinden kaçınabilecekler. Ayrıca büyüme bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Döküntü gibi herhangi bir kötü semptomun olup olmadığına dikkat etmeli ve anormal bir şey olup olmadığını öğrenmek için köpeğin dışkısını da kontrol etmelisiniz. Eğer dikkatinizi çeken bir durum varsa, teşhis koyabilmeleri için bir veterinere danışmalısınız.

Yaklaşık 10 haftalıkken, bir köpek yavrusu diğer yiyecek türlerini tüketmeye başlayabilir. İdeal olarak, dişleri hala katı yiyecekleri yemeye hazır olmayacağından, yiyecekleri 12 haftalık olana kadar suya batırılmalıdır.

Veterinerinizin talimatlarını doğru bir şekilde izleyin

Yavru köpeğinizi ne sıklıkla beslemeniz gerektiğini ve yemeğini nasıl hazırlayacağınızı bilmelisiniz. Diyetlerine ekstra vitamin eklemek gerekebilir. Veterineriniz bunlardan bazılarını reçete edebilir.

Dikkate alınması gereken bazı göstergeler şunlardır:

  • Minik tüy yumağınızı biberonla beslemeniz gerekebilir. Süt oda sıcaklığında olmalıdır. Beslemeler, 10 haftadan küçükken 3 saatte bir, daha sonra ise 4 saatte bir olmalıdır.
  • Kuru köpek mamasını tercih ediyorsanız, en az 16 haftalık olana kadar beklemenizde fayda var. Küçük parçalarla başlayın ve yiyeceklerin midelerini rahatsız edip etmediğini anlamak için dikkatlice izleyin.
  • 10 haftalık olduktan sonra bir köpek günde 4 öğün yemek yemelidir. Daha sonra 16 ila 24 haftalıkken günde 3 öğün yemek yemeleri gerekir. Son olarak, 24 aylıktan sonra günde sadece iki öğün yemek yemeleri gerekir. Yani biri sabah diğeri öğleden sonra.

Köpek yavrusunun doğru beslenmesi için yiyecek seçenekleri

Seçtiğiniz yiyeceğin uygun olması için belirli standartları karşılaması gerekir. Mama seçerken akılda tutulması gereken ilk şey, özellikle yavru köpekler için tasarlanıp tasarlanmadığıdır. Bunun nedeni, bir yavru köpeğin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacak olmalarıdır.

Yiyeceklerin kaliteli olduğunu doğrulamanız gerekir. Etiketleri okuyun ve B, C ve E vitaminleri ile omega 3 içerdiğinden emin olun. Et ve balık içeriğine dikkat edin. Herhangi bir tahıl içeriği minimum olmalıdır.

Köpeğin beslenmesine meyve, sebze ve diğer gıda maddelerini ekleme konusunda veterinerinize danışın. Büyük olasılıkla, belirli miktarlarda toksik olabileceğinden, diğer şeylerin yanı sıra onları çikolata, mısır, buğday, soğan, sarımsak ve avokado ile beslememenizi söyleyeceklerdir.