Köpeklerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde de bizdeki gibi kireçlenme olabileceğini biliyor muydunuz? Bugünkü yazımızda köpeklerde kireçlenme belirtileri ve tedavisinden söz edeceğiz.
Köpeklerde Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de kireçlenme olabilir. Özellikle hayvanlar yaşlandıkça bu tarz rahatsızlıklar görülmeye başlar. Kemikleri zayıflar ve kireçlenme sorunu baş gösterir. Bugünkü yazımızda, köpeklerde kireçlenme belirtileri ve tedavisini ele alacağız.

Köpeklerde Kireçlenme Nedir?

Köpeklerde kireçlenme eklemlerin iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Eklemler şişer ve bu çevredeki kemikleri de etkiler. Köpeklerde kireçlenmeye neden birkaç neden vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Genetik nedenler
 • Yaralanma
 • Köpeğin kendi vücudunu etkisi altına alan bir otoimmün mekanizması
 • Yaşlı köpekleri etkileyen dejeneratif kireçlenme
Köpeklerde kireçlenme

Kireçlenme yaşı ilerlemiş olan dostlarımızda görülebilir. Fakat genç köpeklerde de görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bir darbe ya da yaralanma kireçlenme başlangıcına neden olabilir.

Güncel istatistiklere baktığımızda her beş köpekten birinin kireçlenme yaşadığını ya da benzer durumlardan muzdarip olduklarını görüyoruz.

Köpeklerde Kireçlenme Belirtileri

Çoğu insan köpeklerin yaşlandıkça yavaş yürümeye başladıklarını görmezden gelir. Fakat kireçlenme erken teşhis edilirse daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Böylelikle köpeklerin acı çekmelerinin önüne geçilebilir ve vücutlarının daha iyi bir durumda olması sağlanabilir. Köpek sahiplerinin kireçlenme belirtilerine karşı tetikte olmaları gerekir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Sertlik,
 • Önceden yapılan yüz mimikleri gibi bazı hareketlerin artık yapılamaması,
 • Zıplama, masa, sandalye ya da merdivenlere tırmanırken zorluk çekilmesi,
 • Oturup kalmanın dahi zorlaşması,
 • Köpeğinizin eklemlerinin görünür bir şekilde şişmesi,
 • Arada sırada köpeğiniz hareket ederken eklemlerinden “ses” gelmesi,
 • Köpeğinizin hareket ederken ağrı çekmesinden fark edebileceğiniz eklem ağrıları.

Köpeklerde Kireçlenme Tedavisi

Yukarıdaki belirtilerden birini gözlemlerseniz veteriner hekiminize başvurmanız gerekir. Bir profesyonel köpeğinizde kireçlenme olup olmadığını teşhis edebilecektir. Böyle bir teşhis konulduğu durumda bir tedavi önerilecektir. Tedavinin amacı dostunuzun ağrılarını azaltmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek olacaktır.

Kireçlenme tedavisi için farklı farklı seçenekler bulunuyor. Tedavi köpekten köpeğe değişiklik gösterebilir:

 • İlaç tedavisi: Antibiyotik, ağrı kesici ve antienflamatuvar ilaçlar kullanılır.
 • Gıda takviyesi: Kireçlenmesi olan köpeklerin Omega 3 ve kondroitin sülfat gibi takviyeler alması gerekir. Bunlar kıkırdakların yeniden oluşmasını sağlar. Bu sayede de köpeğinizin eklemleri iyileşmeye başlar.
 • Cerrahi müdahale: Bu pek yaygın olmayan bir tedavi türüdür. Fakat duruma göre veteriner hekimin ameliyat yapması gerekebilir.

Evde Tedavi

Veterinerinizin uygun gördüğü tedavinin yanında evde de köpeğinizin bakımını yapabileceğiniz bazı imkanlar vardır. Alışkanlıklar ve rutinler bu noktada çok önemlidir. Burada yapmanız gereken şey köpeğinizin en az şekilde acı çekmesini mümkün kılmaktır.

Kireçlenme tedavisinde köpeğinizin aşırı yemediğinden emin olmanız gerekir. Obezite köpeğinizin ağrılarını ve eklemlerinin durumunu daha da kötüleştirir. Durum gayet basit, köpeğiniz kilo aldıkça eklemleri ve kemiklerine daha çok ağırlık biner. Özellikle yaşlı köpeklerde durum böyledir.

Kahverengi tüylü yeşil gözlü köpek

Köpeğinizin Beslenmesi

Uzmanlar köpeklerin beslenme tarzlarının değiştirilmesini, kalitesiz ve işlenmiş gıdalar yerine sağlıklı ve ev yapımı mamaların tercih edilmesini önermektedir. Köpeğinize mümkün olduğunca kaliteli gıdalar vermelisiniz. Örneğin; zerdeçal kireçlenme tedavisinde kullanılan bir baharattır. Köpeğinizin mamasını hazırlarken zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Kireçlenme tedavisinin olmazsa olmazlarından biri de egzersizdir. Yürüyüşe çıkmak, dışarıda oynamak ve yüzmek köpeğinize yardımcı olabilir. Hayvanların egzersiz yapması ve sürekli hareket halinde olması son derece önemlidir. Tüm bunlar köpeklerin kemik ve eklemlerinin güçlenmesine katkı sağlar.

Kireçlenme sorunu yaşayan köpeklerde her gün kısa da olsa egzersiz önerilir. Fakat egzersiz otuz dakikayı aşmamalı, bu durumdaki köpeklerde hemen yorulabilirler.

Özet olarak, sağlıklı beslenme ve fiziksel egzersiz köpeklerde kireçlenme tedavisi için iki önemli etmen olarak karşımıza çıkıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.