Ev Yapımı Mamalar ile Köpek Beslemek

24 Ocak 2021
Uzun yıllar boyunca insanlar köpeklerini ev yapımı mama ile beslediler. Bununla birlikte, bu sadece onları beslemek için yiyecekler hazırlamak veya akşam yemeğinizi onlarla paylaşmak anlamına gelmez.

Uzun yıllar boyunca insanlar köpeklerini ev yapımı mamalar ile beslediler. Ancak bu, onları sadece yemek artıklarıyla beslemek veya akşam yemeğinizi onlarla paylaşmak anlamına gelmez. Köpekler doğal olarak her yerde yaşayan hayvanlardır ve tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan lezzetli ve dengeli bir diyete ihtiyaç duyarlar.

Tıpkı bizim yapacağımız gibi, hayvanların her gün aynı yemeği yemekten sıkılabileceklerini de hatırlamak önemlidir. Zamanla, her zaman yedikleri bu yiyecekler onlar için giderek daha az çekici hale gelir.

Köpek diyeti

Köpeğiniz için en faydalı yiyecekler.

Buradaki fikir, sadece kuru köpek mamasına takılı kalmak yerine menüye bir tür çeşitlilik katmaktır. Bu şekilde köpeğiniz yemek zorunda olduğu için değil istediği için yemek yiyecektir.

İyi peletlenmiş köpek mamalarının besin dolu olduğunu kimse inkar edemez. Gününü yoğun geçiren nispeten meşgul sahipler için de çok pratiktirler ve hayvan sahiplerinin hayatlarını da çok kolaylaştırırlar. Bununla birlikte, konu dört ayaklı arkadaşınızı beslemek olduğunda, bu yiyecekler tek seçenek ya da mutlaka en iyi seçenek değildir. Menüdeki diğer öğeleri dikkate almak bu nedenle önemlidir.

Bazı harika alternatif köpek maması örnekleri arasında tavuk göğsü, sığır eti ve belirli balık türleri bulunur. Bu etler tuzsuz olmalı ve ek sos veya çeşniye ihtiyaç duymamalıdır.

Sağlıklı, doğal, ev yapımı yiyecek

Tıpkı insanlar gibi, uzun vadede daha doğal beslenen köpeklerin de işlenmiş yiyecekleri yiyen köpeklerden daha iyi hissettiği, daha sağlıklı bir tüy yapısının bulunduğu ve genellikle daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğu tespit edilmiştir.

Sağlıklı beslenme, ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Köpeklerin balık yiyemeyeceği fikri aslında bir efsanedir. Balık birçok sağlıklı protein, doymamış yağ ve Omega gibi diğer elementleri içerir. Somon, ton balığı ve tilapia en iyi seçeneklerden bazılarıdır.

İdeal ev yapımı köpek besinleri ile oluşturulmuş bir yiyecek türü, zeytinyağında pişirilmiş pilav veya makarna ile birlikte bir protein kaynağından oluşan bir tür “kek” olacaktır. Daha sonra, bunun içerisine havuç, ıspanak ve fasulye gibi sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Meyve, köpeğinize günde bir kez verebileceğiniz iyi bir atıştırmalık seçeneğidir. Köpeğinizin kendi kişisel zevkine bağlı olarak, ona elma, muz, papaya ve bazı turunçgiller gibi şeyler verebilirsiniz. Ancak üzüm gibi bazı meyveler köpek dostlarımız için uygun değildir.

Köpekler ve evdeki yiyeceklerden kalanlar

Köpeğinizi insanların yemek artıkları ile beslemek, aslında onu boş kalorilerle beslemektir. Dengeli beslenmeyen bir köpeğin, vücudunda eksik olan hayati vitaminleri ve besinleri arar şekilde bu atıklar için peşinizde dolanma ve yiyecek dilenme olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, obezitenin, tedavi edilmezse, birçok kronik sağlık sorununa neden olabileceğini unutmamak da önemlidir.

Kuru gıda ve ev yapımı yiyeceklerin birleştirilmesi

Hayatına bir köpek sokmaya karar veren herkes, onu mümkün olan en iyi diyetle beslemek ister. Bu, yüksek kaliteli bir pelet yemi seçmenin yanı sıra neredeyse kendinizin de yemek isteyeceğiniz ev yapımı yiyecekleri bu dört ayaklı dostumuza sunmayı içerir.

Köpeğinizi % 100 ev yapımı bir diyetle beslemek istiyorsanız, önce bir köpek beslenme uzmanından bu konudaki tavsiyelerini almanız gerekir. Bunu yapmazsanız, köpeğinize ihtiyacı olan besini veremeyecek şekilde, onu dengesiz bir diyetle besleme riskini de almış olursunuz. Dört ayaklı arkadaşınız için özel olarak tasarlanmış ticari köpek mamaları ile bu ihtiyaçları karşılamak çok daha kolay olacaktır.

Hem ev yapımı hem de ticari köpek mamasını birleştirmek popüler bir çözümdür. Sonuçta, köpeğinizin % 100 ev yapımı yemek yememesi, bu mamanın diyetinin bir bölümünü oluşturamayacağı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, ticari yiyecekler, yavaş sindirilmek üzere tasarlandığından, ev yapımı yiyeceklerin faydaları da bu diyet şeklinde neredeyse yok edilebilir. Bu karışım sindirim sorunlarına neden olabilir ve bağırsak florasında aşırı miktarda gaz üretilmesine neden olacak bir dengesizlik durumu yaratabilir.

Peki çözüm nedir? Her şey oranlarla ilgili. Köpeğinizi ev yapımı ve ticari köpek maması karışımıyla beslemek istiyorsanız, ev yapımı mamalar diyetlerinin sadece yaklaşık % 5’ini oluşturmalıdır.

Ticari köpek maması markaları

Hazır mamalar ile ev yapımı mamalar arasındaki fark.

Ticari köpek mamasının besin içeriği ve kalitesi bir üründen diğerine değişebilir. Üreticilerin kullandığı bileşenlere dikkat etmek oldukça önemlidir. Paketteki içerikler hakkında ayrıntılı bilgi yoksa, muhtemelen en iyisi bundan kaçınmaktır.

Her zaman köpeğinizi tam olarak ne ile beslediğinizi size açıkça söyleyen bir marka seçmelisiniz. Ayrıca birçok evcil hayvan dükkanında organik yiyecekler de bulabilirsiniz. Bu şekilde, köpeğinizin mamasında böcek ilacı ve diğer toksik maddeler bulunmadığından da emin olabilirsiniz.