Köpek Anal Bezleri: Bilmeniz Gerekenler

Evde köpeğiniz varsa, köpeğinizin anal bezleri ile ilgili konuların farkında olmanız gerekir. Düşünmesi eğlenceli olmayabilir, ancak bu bölgedeki enfeksiyonlar oldukça ciddi olabilir.
Köpek Anal Bezleri: Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek anal bezleri olarak bilinen ve köpeğin rektal bölgesinde yer alan bezlerin önemli bir işlevi vardır. Bu bezler, içlerinde bulunan her şeyin iyi bir biçimde hareket etmesine yardımcı olmak için rektumu yağlarlar.

Köpeğinizin anal bezlerinin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda, özellikle yaşlı köpeklerde, bunun sonuçları ciddi olabilir. Enfeksiyonlar, kötü kokular ve en tehlikeli olarak da apselerin oluşması olası sonuçlardır.

Köpek anal bezleri nedir?

Köpek anal bezleri için ne yapılmalı?

Köpekleri veya kedileri anatomik olarak bir miktar incelerseniz, anal bezleri siz de hemen fark edeceksiniz. Bu bezler, anal keseler veya koku bezleri olarak da bilinirler, anüsün yan taraflarında bulunurlar ve yaklaşık bir misket büyüklüğündedirler.

Köpeğinizin anal bezlerinin birincil amacı kayganlaştırıcı bir madde depolamaktır. Bu madde, köpek dışkılama yaparken gereklidir ve köpeğin tuvaletini rahatlıkla yapabilmesine yardımcı olur.

Bu tür bezin çok önemli başka bir işlevi daha vardır. Hayvanın aynı türün diğer üyelerini tanımasına da yardımcı olur. Köpeğinizin başka bir köpeğin arka kısmını kokladığını siz de daha önce görmüş olabilirsiniz. Bu bezlerden çıkan koku her köpeğin kendine özgüdür ve birbirlerini tanımalarını sağlar.

Bu bezleri kolayca boşaltamazlarsa?

Köpeklerin anal bezlerini sorunsuz bir şekilde boşaltmaları normaldir. Ancak daha yaşlı veya hamileyseler bu konuda daha fazla zorluk da yaşayabilirler.

Normal şartlarda evcil hayvanlarımızın ürettiği salgı, dışkı anüsten geçerken ortadan kalkar. Bununla birlikte, bu bölgede iltihaplanma ve enfeksiyonun da sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu hatırlamanız gerekir. Bu bölgede, zaman zaman, bir miktar sıvının tutulması durumu ile karşılaşabilir ve iltihaplı bir rektal bölge fark edebilirsiniz. Buna çok yumuşak veya çok yoğun dışkı neden olabilir.

Evcil hayvanınızın kaşıntı, orta veya şiddetli ağrı, iştahsızlık, bölgeyi sürekli yalama, altını yere sürtme veya sürekli olarak daireler çizerek hareket ederek rahatlama arayışıyla baş ettiğini görebilirsiniz.

Öte yandan, bu bölgede kan tespit ederseniz hemen bir veterinere gitmeniz gerekir.

Uzun tüyler ve parazitler

Köpeğinizin uzun veya kalın tüyleri varsa, köpeğinizin anal bölgesinin hijyeni konusunda daha dikkatli olmanız ve hayvanınızı korumanız gerekir. İdeal olarak, anüs bölgesinin tüysüz olması gerekir. Köpeğinizde aşırı kıllanma varsa veya dışkı maddesi tüyler nedeniyle bu bölgede kalırsa, hayvanınız bundan rahatsız olabilir. Bu durum da kaşıntı ve tahrişe neden olur.

Bu anlamda, burada meydana gelen herhangi bir rahatsızlığın nedeni parazitler de olabilir. Dipylidium Caninum tenyası adı verilen en yaygın parazitlerden biri, anal bölgede kalan segmentler bırakarak yoğun bir kaşıntıya neden olabilir. Köpek, bu tarz bir durumda, anüsünü yerlerde sürterek ve kendisini bu şekilde sürükleyerek rahatlama arayacaktır.

Köpek anal bezleri: köpeğinizin bu bezlerini boşaltmak ve temizlemek

Köpeğiniz, anal bezlerini genellikle ne sıklıkla boşaltmalıdır? Yaklaşık ayda bir bunun gerçekleşmesi gerekir, ancak bu birçok faktöre bağlıdır. Genellikle, bezlerin boşaltılmasıyla ilgili ortaya çıkan herhangi bir sorun, doğrudan yetersiz beslenmeyle ilgili olacaktır.

Doğru deneyime sahip değilseniz veya köpeğinizin anal bezlerini boşaltmasına yardım etme konusunda endişeliyseniz, en iyisi bunun tespitini bir veteriner hekime bırakmaktır. Size bezleri boşaltmanın en iyi yolunu gösterebilirler. Bu şekilde, isterseniz gelecekte siz de veterinerinizin yaptığını yapabilirsiniz.

Köpek anal bezleri: boşaltma adımları

Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürün.
  • İlk olarak, ince bir lateks eldiven kullanmanız gerekecektir. Bu, uygun hijyen ortamında yapacağınız işi yapmanıza ve aynı zamanda daha sağlıklı bir manevra kabiliyetine sahip olmanıza izin verecektir.
  • Köpeği tutmanıza yardımcı olacak başka birinin olması da çok yararlı olacaktır.
  • Sonrasında, köpeği sakinleştirmeniz ve kuyruğunu yavaşça kaldırmanız gerekecektir. Köpeğinizin vücudunun o kısmına dokunmanıza kolayca rıza göstermemesi normaldir.
  • Anal bezleri bulduğunuzda, onları yukarı doğru iterken bunu nazikçe yapın. Bu, bezlerdeki sıvıyı anüse itmenin ve boşaltılmalarını sağlamanın en uygun yoludur.
  • Buradaki sıvı, yüksek bir basınçla çıkabilir. Giysilerinizi lekeleyebileceğinden, anüsün önünde durmamaya dikkat edin. Hoş olmayan bir kokusu olan sıvının her yere bulaşmamasını sağlamak için gazlı bez kullanabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.