Köpeğiniz Mantar Yerse İzlenecek 7 İpucu

Köpeğiniz mantar yerse, veterinere gitme acil durumuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Onun için zararsız olabilir ama aynı zamanda ölümcül de olabilir, bu yüzden riske atmayın.
Köpeğiniz Mantar Yerse İzlenecek 7 İpucu

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2022

Mantar aramak için yapılan saha gezileri, mikoloji meraklıları için en iyi eğlencelerden biridir. Evcil hayvanlar için de eğlence dolu bir gün olduğu için birçoğu köpeklerini de yanlarında götürürler. Ama bu sırada köpek mantar yerse ne olur?

Bazı mantarların oldukça zehirli olduğu ve hatta hayvanı öldürebileceği yaygın bir bilgidir. Ek olarak, birçoğu yenilebilir olanlara benziyor ve bu da onları ayırt etmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle, böyle bir durumda, işinize yarayacağını düşündüğümüz tavsiyeleri paylaşıyoruz. Bu bilgileri kaçırmayın çünkü köpeğinizin hayatı tehlikede olabilir.

Köpeklerde zehirlenme belirtileri

İpuçlarına geçmeden önce bilinmesi gereken ilk şey köpeklerde zehirlenmenin en tipik belirtileridir.

 • Kusma
 • İshal
 • Aşırı tükürük
 • Halsizlik
 • Mukoza zarının sararması (sarılık).
 • Kasılmalar
 • Bilinç kaybı
 • Koordine olmayan hareketler.

Herhangi bir durumda köpeğinizin aniden bu belirtileri gösterdiğini gözlemlerseniz hemen bir veterinere gidin. Bu acil bir durumdur çünkü köpeğin aldığı zehir miktarına bağlı olarak hayatı tehlikede olabilir.

mantarların arasında duran bir köpek

Köpeğiniz mantar yerse takip etmeniz gereken 7 ipucu

En uslu köpek bile yerde ne bulursa yemeye meyillidir. Bu yüzden kendinizi bahsettiğimize benzer bir durumda bulabilir veya ne yediğini bile bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda, aşağıdaki önerileri izleyin.

1. Belirtileri tanımlamayı öğrenin

Köpeğiniz önceki bölümde anlatıldığı gibi zehirlenme belirtileri gösteriyorsa, hiç düşünmeyin: en yakın veterinere gidin. Orada midesini yıkayacaklar ve ciddi şekilde hasta olması durumunda onu stabilize edecekler. Zehirlenme durumunda her saniye önemlidir.

2. Yenmiş mantarı görürseniz, veterinere götürmek için bir örnek alın.

Bu, mantarın köpeğin organizması üzerinde ne gibi etkileri olduğunu bilmek için çok faydalı olacaktır. Türlerini tanısanız bile riske atmayın: Bazı mantarlar insanlar için değil, köpekler için zehirlidir. Mantar toplama mevsiminde veteriner acil durumlarının ana nedenlerinden biri olan Çıntar (Cantharellus cibarius) (Lactarius deliciosus) vakası budur.

Köpek ayrıca mantar sepetini veya mantar toplamak için kullanılan eldivenleri yalayarak zehirlenebilir.

3. Ev ilaçlarına başvurmayın

Ev tedavileri bazı rahatsızlıklar için faydalı olsa da, bir köpek mantar yediğinde de aynı şey olabileceği fikri sizi cezbetmemelidir. Bu zehirlenme aciliyet göstergesidir ve geçici yöntemler kullanmak durumu daha da kötüleştirerek hayvanın hayatını tehlikeye atabilir.

4. Köpeğinizi kusturmayın

Köpeği kusturmanın zehirlenmenin ilerlemesini engelleyeceğini düşünmek sezgisel olsa da, bu veteriner kontrolünde yapılması gereken bir tekniktir. Kendi başınıza yaparsanız, midede mantarın bir kısmını bırakabilir veya hayvan aspirasyon pnömonisine neden olabilirsiniz.

5. Yanınızda mantar konusunda uzman bir rehber olsun

Tarlaya çıktığınızda yanınızda mikolojik bir rehber bulundurmanız, konsültasyona gittiğinizde veteriner hekimi yönlendirmede büyük yardımcı olacaktır. Genellikle tehlikeli mantarların parlak ve çarpıcı renklere sahip olduğuna inanılsa da, mantar söz konusu olduğunda bu her zaman doğru değildir.

Bunun bir örneği, yeşil baldıran otu veya yeşil oronja olarak da bilinen Amanita phalloides’tir. Bu mantar tamamen zararsız görünür ve tadı da çok güzeldir. Bununla birlikte, dünyadaki en tehlikeli mantarlardan biridir ve bu yetmezmiş gibi, zehirlenme belirtileri yenildikten 48 saat sonraya kadar fark edilmez.

6. Köpeğiniz için zehirli olan mantarları öğrenin

Artık mantarlar ve zehirli mantarlar hakkında bir rehberiniz olduğuna göre, köpeğinizi zehirleyebilecek türleri tanımak iyi bir fikirdir. Bu konuda bilgi almak sadece sizin için faydalı olmakla kalmaz, mantar toplamaya çıktığınızda hayvanınızı çevreleyen tehlikeler hakkında da fikir verir.

7. Önlemeyi deneyin

Köpeğiniz mantar yerken uyulması gereken en iyi tavsiye, paradoksal olarak, onu ağzına sokmasını engellemektir. Tüm köpek sahipleri, kazaların olabileceğini bilirler, ancak önlem alındığında böyle durumlar daha az yaşanır.

Köpeğinizin tarladayken tehlikeli bir şey yemesini önlemek istiyorsanız, alabileceğiniz birkaç önlem var. İşte onlardan bazıları :

 1. Köpeğinizi yerden hiçbir şey almaması için eğitin: Söz konusu bunu öğrenmek olduğunda bazı köpekler diğerlerinden daha kolay öğrenir, ancak sizinki, komutunuzla birlikte ağzına aldığı mantarı bırakırsa, ciddi bir zehirlenme ile hafif bir zehirlenme arasındaki farkı sağlayabilir.
 2. Yürüyüşe çıkarken ağızlık takın: Bu, obur köpekler için iyi bir seçenektir. Köpeğin sorunsuz bir şekilde nefes almasına, solumasına ve koklamasına izin veren, ancak yerden herhangi bir şey almasını engelleyen birçok rahat ağızlık vardır.
 3. Köpeğinizi yürüyüşten önce besleyin: Yemekten hemen sonra egzersiz yapmak tavsiye edilmese de, yeme isteklerini azaltmak için iyi bir yoldur.
sahibiyle beraber mantar toplamış köpek

Köpeğinizle yapacağınız geziler her zaman için değerli anlardır, ancak kırsal kesimde birçok tehlikenin olduğunu asla unutmamalısınız. Bu riskler bilinmeli ve önlenmelidir, çünkü en pastoral gezinin en yakın veterinere acil bir ziyarete dönüşmemesi bunlara bağlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Franco, R. R. (2006). Intoxicaciones por hongos en animales domésticos. Recursos Rurais, 29.
 • Garcia, J., Costa, V. M., Carvalho, A., Baptista, P., de Pinho, P. G., de Lourdes Bastos, M., & Carvalho, F. (2015). Amanita phalloides poisoning: Mechanisms of toxicity and treatment. Food and chemical toxicology86, 41-55.
 • Puschner, B., & Wegenast, C. (2012). Mushroom poisoning cases in dogs and cats: diagnosis and treatment of hepatotoxic, neurotoxic, gastroenterotoxic, nephrotoxic, and muscarinic mushrooms. Veterinary Clinics: Small Animal Practice42(2), 375-387.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.