Kedinizin Kanser Olabileceğinin 10 İşareti

Kedinizin kanser olabileceğine dair birçok işaret vardır, ancak hepsini ilk bakışta görmek kolay değildir. Daha fazlasını öğrenin.
Kedinizin Kanser Olabileceğinin 10 İşareti
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

5 kediden 1’i yaşamları boyunca kanser geliştirmektedir. Hayvanın vücudunda bir şeylerin ters gitme olasılığı zamanla artar, bu nedenle yaşlı bir kedide çok şiddetli bir davranış değişikliği fark ettiğinizde olası bir neoplazma asla göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı bir kedi ile ve hasta olan arasında ayrım yapmanıza yardımcı olmak için, kedinizin kanser olabileceğine dair 10 işaret var.

Kimse kötü huylu tümörler hakkında konuşmaktan hoşlanmaz, çünkü ne yazık ki bu hastalık grubu insan toplumunda ve başka hayvanlarda da çok yaygındır. Her durumda, bu tür bir durumu zamanında teşhis etmek, evcil hayvan için yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Hoş olmayan bir konu olsa bile, kendinizi bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Kedinizin kanser olabileceğinin belirtileri nelerdir?

“Kanser” terimi, heterojen bir hastalık grubunu ifade eder, ancak hepsinin ortak bir yanı vardır. Bu koşullarda, belirli bir hücre dizisinde aşırı bir proliferasyon olur ve bu da tümör adı verilen anormal bir kütlenin oluşmasına neden olur. Tümör malign olduğunda, onu oluşturan hücreler metastaz olarak bilinen bir olayda diğer dokulara göç edebilir.

Lokalize bir tümörün semptomları genellikle spesifiktir, metastaz ise organik ve genelleştirilmiş bir semptomoloji ile kendini gösterir. Bunları netleştirdiğimize göre, kedinizin kanser olabileceğini gösteren 12 işareti keşfetmeye hazırız. Okumaya devam edin

1. Deri altındaki topakların görünümü

Hayvanın derisinin altında bir yumru görünümü genellikle kanser belirtisi değildir, ancak lenfomalara karşı çok dikkatli olmalısınız. Bunlar, bu türlerde görülen kanserlerin %30’unu oluşturur ve çeşitli tiplerden oluşabilir, ancak her zaman ortak bir özellik ile karakterize edilirler: Lenfositlerin patolojik aşırı üretimi.

Bazı lenfomalar gastrointestinal semptomlara neden olurken, diğerleri şişmiş lenf düğümlerine neden olur. İkinci durumda, kedinizin derisinin altında yara veya morluklara karşılık gelmeyen iltihaplar fark edebilirsiniz.

Fibrosarkom, deri altında topaklar içeren kedilerde başka bir kanser türüdür.

Ona dokunmaya çalışan bir çocuğa tıslayan bir kedi.

2. Derideki topaklar

Melanomlar, kedilerde  görülen kanserlerin yalnızca %0.5’ini temsil eder, ancak nerede olursa olsun hayvanın derisinde siyah ve bariz bir yumru görülürse çok dikkatli olunmalıdır. Bu klinik işaret her zaman veterineri ziyaret etmeyi garanti eder.

3. Göğüslerdeki yumrular

Kedilerdeki meme tümörlerinin %90’ı kanserlidir. Bu nedenle, karnına masaj yaptığınızda kedinizin meme ucunun içinde veya yanında bir yumru bulursanız, en kötüsünden şüphelenmelisiniz. Bu kanser çok agresiftir ve diğer dokulara kolayca yayılır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede çıkarılmalı ve kemoterapi uygulanmalıdır.

Kedi kısırlaştırılırsa, bu kanseri geliştirme şansı büyük ölçüde düşer.

4. İştahtaki değişiklikler

İştah değişikliği, kedilerde kanser belirtilerinden biridir, ancak başka birçok şeyden de kaynaklanabilir. Örneğin, evcil hayvanınız stresli olabilir, gıda intoleransına sahip olabilir veya mide-bağırsak sorunu olabilir. Bu değişiklikler yaygındır, ancak veteriner aranmadan önce bu durumun 24 saatten fazla devam edip etmediği gözlemlenmelidir.

5. Kronik kilo kaybı

Kronik kilo kaybı, her durumda kedide bir hastalık belirtisidir. Her zaman kanser nedeniyle ortaya çıkmaz, ancak bu klinik tabloya yanıt verdiğinde, genellikle ana tümörün vücudun diğer bölgelerine yayıldığını gösterir. Ne olursa olsun, bu her zaman kötüye işarettir.

6. Kalıcı öksürük

Kedilerde öksürük çoğu zaman alt solunum yollarının iltihabı olarak kendini gösterir. Ancak mediastinal lenfoma gibi kanserler göğüse baskı yapan şişliklere neden olarak öksürük ve kronik nefes darlığına neden olur.

7. Ağızdan kötü koku

Ağızdan gelen kötü koku, özellikle ağız boşluğunda şişlik meydana gelirse, bir kedinin kanser olduğunun belirtilerinden biri olabilir. Bu durumlarda hayvan yemek yemekte de güçlük çeker, dudağının kenarından kan gelebilir ve hatta dişlerini kaybedebilir.

Kedilerde oral skuamöz hücreli karsinom oldukça yaygındır.

8. Kanama

Yüzeysel kanama genellikle bir yaralanma veya kaza belirtisidir, ancak kanama iç kanama olduğunda durum çok değişir. Kediniz kusarsa, idrarını yaparsa veya dışkısında kan varsa, acil servise gitme zamanı gelmiştir. Büyük olasılıkla ciddi bir hastalığı var.

9. İyileşmeyen yaralar veya kızarıklıklar

Deri ülserleri, bir kedinin kanser, özellikle melanom veya meme kanseri olduğunun belirtilerinden biridir. Genel olarak, iyileşmeyen veya sürekli enfekte olan bir yara, hayvanın bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığını veya cildin belirli yapılarına baskı yapan bir tümör kütlesi olduğunu gösterir.

10. Anlaşılması zor tutum

Bu semptom özneldir, çünkü yalnızca sahibi hayvanın normal olarak ne kadar sosyal olduğunu bilir. Kedilerin güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü vardır, bu nedenle hastalık ile karşı karşıya kaldıklarında çoğu zaman sığınmayı ve kimsenin onları görmesine izin vermemeyi seçerler. Bu nedenle hastalık sosyalleşme kaybı ile ilişkilidir.

Hasta görünen bir kedi.

Bir kedinin kanser olduğuna dair birçok işaret vardır, ancak bunlar kolaylıkla normal davranışlarla karıştırılabilir veya başka koşullara bağlanabilir. Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi biriyle karşılaştığınızda, herhangi bir ciddi klinik tabloyu ekarte etmek için kedinizi veterinere götürmelisiniz. Büyük olasılıkla, kötü huylu bir tümör değildir, ancak üzgün olmaktansa güvende olmak her zaman daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morrison, W. B. (2002). Cancer in dogs and cats: medical and surgical management. Teton NewMedia.
  • Cannon, C. M. (2015). Cats, cancer and comparative oncology. Veterinary sciences, 2(3), 111-126.
  • Dorn, C. R., Taylor, D. O. N., Schneider, R., Hibbard, H. H., & Klauber, M. R. (1968). Survey of animal neoplasms in Alameda and Contra Costa Counties, California. II. Cancer morbidity in dogs and cats from Alameda County. Journal of the National Cancer Institute, 40(2), 307-318.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.