Köpeklerde Vitiligo: Belirtileri

Çok yaygın olmayabilir ancak köpeklerde vitiligo, ciltte ve tüylerde beyazlığa neden olmaktadır.
 

Bu cilt pigmentasyon bozukluğu, nüfusun çok küçük bir bölümünü etkilemektedir. Buna hem köpekler hem de insanlar dahildir. Köpeklerde vitiligo, vücudun çeşitli noktalarında açık renk lekeler olarak görülmektedir. Daha fazla detayı yazının devamında bulabilirsiniz.

Köpeklerde vitiligo ile ilgili bilmeniz gerekenler

Vitiligo en az bilinen cilt problemleri arasında yer alır. Temel sebebi melanin üretimindeki dengesizliktir. Ana belirtisi, vücudun çeşitli bölgelerinde açık renk ya da beyaz lekeler görülmesidir.

Köpeklerde vitiligo, normal renklere ek olarak hiperpigmentli bölgeler şeklinde görülmektedir. Genelde burun, burun deliği ve dudak bölgeleri etrafında oluşmaktadır. Bunun dışında vitiligo, asemptomatik olduğu için köpeğiniz durumun farkında bile olmaz.

Köpeklerdeki vitiligo durumunu, burunda depigmantasyon ya da “pembe burun” ile karıştırmamak gerekir. Son bahsedilen durumda köpeğinizin burnu, yılın zamanına ve güneşin yoğunluğuna göre renksizleşip tekrardan renk kazanır. Bazı durumlarda sadece B vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Bu durumun kökeni hakkında pek bir bilgimiz yok. Ancak kesin olarak bildiğimiz şey, durumun bağışıklık sistemi zayıfken ortaya çıktığıdır. Yani, vücudunuzdaki antikorlar melanin, virüs ya da bakteri gibi zararlı bir mikroorganizmaymışçasına saldırır.

vitiligo

Vitiligo, genelde Sibirya Kurdu, Alaska Malamutu, Golden Retriever, Labrador Retriever, Dachshund, İrlanda Seteri, Pointer, Afkan Tazısı, Kaniş, Alman Çoban Köpeği ve Belçika Çoban Köpeği gibi ırklarda daha yaygın görülmektedir.

 

Köpeklerde vitiligoyu önlemek ya da tedavi etmek için kesin bir yöntem yoktur. Ancak, estetik olduğu ve köpeğin sağlığını etkilemediği için büyük bir sorun olarak görülmemelidir.

Köpeklerde vitiligo nasıl fark edilir?

Vitiligo köpekler için zararsız olsa da ve sağlığı etkilemese de, köpeğinizin bu duruma sahip olup olmadığını bilmek gerekir. Bunu fark edebilmeniz için bazı ipuçları yer almaktadır:

1. Burundaki renk değişikliği

Tek yer olmasa da depigmantasyona ilk bakmanız gereken yer burundur. Eskiden bu bölgenin kahverengi ya da siyah olduğunu ancak biraz beyazlık ve pembe lekelerin görülmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bu durum mevsimsel değişimlerin de ötesindeyse veterinere danışmanızda fayda vardır.

2. Beyaz lekeler

Bu lekeler köpeğin herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Hem deride hem de tüylerde beyaz tüy “yumakları” olarak görülebilir. Bu lekeler genelde köpeğin yüzünde ve gözlerinin çevresinde oluşmaktadır.

köpek tüyü

3. Yavrularda da görülebilir

Bu durumun sadece yaşlı köpeklerin başına geldiğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak birkaç aylık köpeklerin de başına gelebilmektedir. Ayrıca vitiligonunu tam anlamıyla asla geçmediğini de bilmeniz gerekir. Beyaz lekeler zamanla git gide genişleyebilir.

Ancak zararsız olduğu ve estetik bir durum oluşturduğu için çoğu evcil hayvan sahibi, köpeğini veterinere götürmeye tenezzül etmez. Ancak, bu durumun altında yatan bir hastalık olup olmadığını kesinleştirmek adına köpeğinizi bir veterinere götürmenizi öneririz.

 

Bir köpeğin cilt rengindeki değişiklik daha ciddi bir durum da olabilir. Bu yüzden, böyle bir duruma mahal vermemek ve erken teşhis etmek gerekir. Veteriner, köpeğin derisinden ufak bir parça ve tüy örnekleri alacak ve test edecektir.

Üveodermatolojik sendrom

Köpeğinizde üveodermatolojik sendrom olmadığından emin olmanız çok önemlidir. Bu sendromda bağışıklık sistemi pigmentasyon hücrelerine saldırmaktadır. Bu, köpeğinizin cildi ya da tüyleri hakkında estetik problemin de ötesindedir. Köpeğinizin gözlerini etkileyebilir ve ileri durumlarda körlüğe neden olabilir. 

Köpeklerde vitiligo herhangi bir hastalık riski taşımamaktadır, bu yüzden tüylü dostunuza bu teşhis konursa endişelenmeyin. Vitiligoyu tamamen tedavi eden bir durum yoktur ancak köpeğinizin diyetine daha fazla vitamin (özellikle E vitamini) eklemenizi öneririz. Bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve lekelerin tüm vücuda yayılmasını engellersiniz.

Da Cruz, T.P.P.S; LIMA, S.R; LAZARI, P; CAMPOS, W.N.S; SOUSA, V. R. . (2016). VITILIGO GENERALIZADO EM CANINO – RELATO DE DOIS CASOS. Enciclopédia Biosfera. https://doi.org/10.18677/Enciclopedia