Zührevi Tümör - Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde zührevi tümör vakalarının %95'i kemoterapi sayesinde tedavi edilmektedir.
Zührevi Tümör - Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 17 Haziran, 2021

Evcil hayvanlar sıklıkla hastalanır ve bu hastalıkların bazıları ciddidir. Bu nedenle, bunlardan bazıları hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve evcil hayvanınız bunlardan muzdaripse ne yapacağınızı bilmelisiniz. Bu koşullardan biri zührevi tümör olarak bilinir ve bugün size bundan bahsetmek istiyoruz.

Zührevi tümör nedir?

Bu, esas olarak köpekleri etkileyen bir tümördür ve bilinen diğer doku kitlelerinin aksine, bu, fiziksel temas yoluyla bulaşır. Hastalık yüzyılı aşkın bir süre önce, zamanın bilimsel belgelerinde tartışıldığı zaman keşfedildi.

Ancak, yirminci yüzyıla kadar günümüz dünyasında ortaya çıkmadı. Giderek daha fazla köpeği etkileyen bir salgın olarak ortaya çıkması bu yüzyılın sonundan önce değildi.

Genel olarak bu hastalık, havanın ılıman-ılık olduğu yerlerde ve cinsel olarak aktif olan köpeklerde ortaya çıkar. Özellikle sokak köpeklerini veya barınaklarda yaşayanları etkiler. Bunun nedeni belki de hastalığın zührevi olmasıdır. Bu tür yerlerde ona rastlamak daha kolaydır, çünkü çoğunlukla orada enfekte olabilecek diğer köpeklerle birliktedirler.

Kimse zührevi tümörün kesin nedenini bilmiyor. Bazı bilim insanları bunun retroviral bir nedenden kaynaklandığını söylüyor. Diğerleri bunun bir proto-onkogenin amplifikasyonu nedeniyle olduğunu iddia ediyor. Kesin olarak bildiğimiz şey, bu hastalığın her zaman zührevi olarak yayıldığı ve çoğu durumda bir tümör hücresi nakli yoluyla ortaya çıktığıdır.

Örneğin, bir tümör bir konakçıdan diğerine geçtiğinde, kuluçkalanması iki ila altı ay sürer. Bu dönemde küçük bir kitle ortaya çıkacak ve bir tümörün varlığını ortaya çıkaracaktır.

Zührevi tümörün belirtileri

köpekte zührevi tümör

Zührevi tümöre yakalanan köpekler genellikle cinsel olarak aktiftir ve sokakta çok zaman geçiren köpeklerdir. Semptomlar, erkeklerde penislerinden gelen sürekli küçük kanamalara yol açan genital bölgede küçük bir şişlik ile başlar.

Kadınlarda ise genellikle vulvada bir etlilik görülür ve bu aynı zamanda vajinal kanamaya da neden olur. Bunların bu tümörün görünen tek formları olmadığını unutmayın.

Örneğin, burun içinde veya ağız boşluğunda, gözlerde veya ciltte de oluşabilirler. Bir doktor, bir tümörün zührevi olup olmadığını belirlemeye çalışmak için sitopatoloji yapabilir.

Bu prosedürde, bir laboratuvar teknisyeni tümörün bir örneğini toplar ve ardından onu analiz eder. Bu genellikle metastaz yapan tümör tipi olmasa da lenf düğümlerini de inceleyecektir. Bu, onların da bundan etkilenip etkilenmediğini doğrulamak içindir.

Zührevi tümör tedavisi


Köpeğinizin bu tümörlerden birine sahip olabileceğini düşünüyorsanız veya veterineriniz teşhisi doğrulamışsa sakin olun. Kemoterapi, vakaların %95’inde çok etkilidir ve iyileşme şansı çok yüksektir.

Vincristine en sık kullanılan ilaçtır ve bir veteriner dört ila altı hafta boyunca haftada bir kez intravenöz olarak uygulayacaktır. Bununla birlikte, bu ilacın kullanımından sonra yan etkilere ilişkin raporlar vardır ve bunlar evcil hayvanınız için biraz rahatsızlık verebilir. Bazıları kusma, nevrit, lökopeni ve kemik iliği depresyonudur.

Bulaşması nasıl önlenir

Köpeğinizi çiftleştirmeyi planlıyorsanız, diğer hayvanın hastalığın taşıyıcısı olmadığından emin olun. Her şeyden önce genital bölgelerini değerlendirin. Ayrıca bir köpeğin zührevi tümöre sahip olmasının mümkün olduğunu ve daha sonra en az bir yıl boyunca herhangi bir nüks belirtisi göstermiyorsa, bunun için endişelenmenize gerek olmadığını unutmayın.

Gördüğünüz gibi, bir zührevi tümör göründüğü kadar tehlikeli değildir. Aslında, iyileşme olasılığı yüksektir. Bu yüzden rahatlayın ve veterinerinize ve reçete ettiği tedaviye güvenin. İlginizi çekebilir ...

Bulaşıcı Tümörler: Köpeklerde olan bir şey mi?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Bulaşıcı Tümörler: Köpeklerde olan bir şey mi?

Bulaşıcı tümörler kesinlikle gerçek bir şey. En kolay şekilde çiftleşme, bazı durumlarda ise koklama ya da yalamadan geçer.  • Sota D, Amico D. Tumor venéreo transmisible en el perro. Cienc Vet. 2004;
  • Vergaray NZM. Frecuencia del tumor venéreo transmisible en caninos. Laboratorio de Histología, Embriología y Patología Veterinaria-Facultad de Medicina Veterinaria-Universidad Nacional Mayor de San Marcos. 2006.
  • De La Cruz SM, Quijano-Hernández IA, Del Ángel-Caraza J, Castañeda JSM, Victoria-Mora JM, Barbosa-Mireles MA. Respuesta del Tumor Venéreo Transmisible Canino a Presentaciones de Vincristina de Patente y Genérica. Rev Investig Vet del Peru. 2015;