Logo image
Logo image

Köpeklerde Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi

4 dakika
Köpeğinizin midesi bulanıyorsa, bunu nedenleri gastrit problemlerinden öksürük nöbetine kadar değişebilir. Bu işaretleri nasıl doğru bir şekilde tanımlayacağınızı buradan öğrenin.
Köpeklerde Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi
Son Güncelleme: 07 Ocak, 2022

Köpeğinizin midesi bulanıyorsa, büyük ihtimalle öğürecektir. Ancak bunu öksürükten nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz gerekir çünkü köpeklerde her iki fizyolojik durum da birbirine çok benzer. Ancak bazen öksürüğün kendisi mide bulantısına ve öğürmeye neden olabilir. Bu makalede köpeklerde mide bulantısı hakkında gerekli bilgileri edinin.

Bu yazıda ayrıca köpeklerde mide bulantısına neden olan en yaygın rahatsızlıkları öğrenebilirsiniz. Veteriner hekime güvenilir ve doğru bilgi vermek için bu bilginin çok faydalı olacağına eminiz.

Öğürmek ve öksürmek arasındaki farklar

Bir köpeğin mide bulantısı olduğunda, bu refleksin amacı, vücudun zararlı olarak sinyal vermesi durumunda mide içeriğini dışarı atmak olduğundan, öğürme olasılığı da yüksektir. Bu durumda, köpeğin bir sindirim bozukluğundan muzdarip olduğu sonucuna varabiliriz.

Bir köpeğin öksürüğü ani, kurudur ve neredeyse hiç mukus içermez. Bir köpeğin öksürüğü ile, yalnızca mikro damlacıklar veya tükürük damlacıkları dışarı atılır ve belki de göremeyebileceğiniz bir miktar balgam veya mukus olur, çünkü genellikle onu yutabilirler.

Mide bulantısı ise köpekte öğürmeyi uyarır. Bu işlem sırasında hayvan ağzını açacak ve midesi kendini boşaltmaya çalışacağı için karnı kasılacaktır. Bazen köpek sadece biraz mukus çıkarır, hatta hiç çıkarmaz.

Öksürük öğürmeye neden olabilir, ancak öğürme öksürüğe neden olduğunda gırtlak problemlerinden şüphelenilir.

Some figure

Öksürmek ve öğürmek veterinere gitmek için bir sebep midir?

Köpekler de tıpkı insanlar gibi zaman zaman öğürürler. Bu zamanlarda, köpeğinizin öksürdüğünü ve tıkandığını göreceksiniz, ancak muhtemelen mide bulantısı yaşamaları olası değildir. Diğer durumlarda ise endişeye neden yoktur. Dikkat gerektiren bazı senaryolar şunlardır:

  1. Köpek yemek yemek veya içmek istemiyor.
  2. Köpek kusmadığı halde öğürme kendi kendine duruyor.
  3. Köpek nefes almakta zorlanıyor.
  4. Köpek uyuşuk.
  5. Köpek karnını yere yaslıyor veya sık sık geriniyor.

Tüm bu işaretler, köpeğinizin sindirim veya solunum bozukluğundan muzdarip olabileceğini gösterir. Bu nedenle, veterinere gitmek en iyisidir, çünkü oradaki uzmanlar, ciddi bir şey olması durumunda köpeğinize yardımcı olacak ve doğru bir teşhis koyacak araçlara sahiptir.

Köpeğinizin öksürdüğü veya öğürdüğü anları videoya çekerseniz, veterinerinize çok yardımcı olacaktır.

Köpeklerde mide bulantısı

Bir köpeğin midesi bulanıp öğürdüğü zaman aklınıza gelen ilk şey, bunun gastroenterit gibi bir tür sindirim bozukluğundan kaynaklandığıdır. Ancak, diğer nedenler de aynı refleksi üretir ve dikkate alınmalıdır. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Yabancı cisimlerin varlığı

Köpek sivri bir nesneyi veya sindirim sistemine sıkışan bir nesneyi (kıymık, olta, sivri uç vb.) yutarsa, mideye ulaşmamış olsa bile öğürerek dışarı atmaya çalışabilir. Bu durum veteriner aciliyetidir, çünkü oluşabilecek komplikasyonlar mide bulantısının ötesine geçer (midenin delinmesi gibi).

Yabancı cismi asla kendi başınıza çıkarmaya çalışmamalısınız – hayvanın sakinleştirilmesi gerekebilir ve özel ekipman gerekebilir.

Farenjit ve bronşit

Bu iltihapların her ikisi de (sırasıyla farinks ve bronşların), köpeklerde mide bulantısının yanı sıra öğürmenin nedenleri olabilir. Farenjit, iltihabın kendisi nedeniyle kusmaya neden olur, ancak bronşit, hayvanı etkileyen sürekli öksürük nedeniyle mide bulantısına neden olur.

Hayvan öğürerek bir şeyi dışarı atsa bile, bu kusma değildir, sadece balgamdır. Başka bir deyişle, yalnızca beyaz köpük veya mukus görürsünüz, asla mide içeriği görmezsiniz.

Trakeobronşit veya Kennel Cough (barınak hastalığı)

Bu hastalık, barınaklarda, köpek kulübelerinde ve birkaç köpeğin birlikte yaşadığı yerlerde görülmesi tipik olduğundan, bulaşma kolaylığı nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Önceki iki vakada olduğu gibi, trakeobronşit bir sindirim bozukluğu değildir, ancak sürekli öksürük nöbetleri nedeniyle köpeklerde mide bulantısına ve kusmaya neden olur.

Mide içeriğini kustuğunu görmezsiniz, ancak köpek aşırı mukusu dışarı atacaktır. Bu durum zamanında tedavi edilmezse burun ve göz akıntısı, hapşırma ve hatta zatürree gibi belirtiler de yaygındır.

Mide genişlemesi ve büzülmesi

Bir köpeğin midesinin bulanmasına neden olan küçük sindirim bozuklukları dışında, bilmeniz gereken ciddi ve acil bir durum vardır: mide genişlemesi ve büzülmesi. Bu durumda mide aparatı gaz ve sıvılar nedeniyle genişler ve ardından kendi içinde döner. Bu hastalık acil veteriner müdahalesi gerektirir. Köpeğin hayatını tehlikeye attığı için genellikle ameliyat gerektirir.

Midenin büzülmesi, öğürmenin kasılmaları onu dışarı atacak kadar güçlü olmadığı için düzgün boşalmasını engeller. Köpeğin öğürdüğünü ancak hiçbir şey kusamadığını göreceksiniz. Sonuç olarak, mide içeriği fermente olmaya, gaz üretmeye ve şişkinliği şiddetlendirmeye başlar.

Yol tutması

Bir arabada seyahat ederken olduğu gibi yol tutuması, bir köpeğin mide bulantısı hissetmesinin başka bir nedenidir. Kusması çok muhtemeldir ve kusmadan önce kendini huzursuz hissedecek, aşırı salya akıtacak ve öğürecektir.

Bunu önlemek için veterinere gitmenizi öneririz çünkü yol tutmasını önleyebilecek ilaçlar var. Diğer bir önlem, köpeğe yolculuktan birkaç saat önce herhangi bir yiyecek veya su vermemektir.

Gırtlak felci

Bu patolojide gırtlak nefes alırken kasılma yeteneğini kaybeder ve tam olarak kapanmaz. Bu, egzersiz intoleransı, ses kısıklığı veya hırıltı gibi semptomların ortaya çıkmasına ek olarak, gıda ve sıvıların solunum yollarına girebileceği anlamına gelir. Bu olduğunda, vücudun yabancı cismi dışarı atması gerektiğinden, köpek öksürecek ve kusacaktır.

Some figure

Köpeklerde mide bulantısına neden olabilecek şeyler, iç parazitler, ot yeme, bakteriyel enfeksiyonlar veya kalp hastalığı gibi durumlardır. Bununla birlikte, bu koşulların çoğu zamanında tespit edildiğinde çok etkili bir şekilde tedavi edilebileceğinden, veterinere gitmenin en iyi çözüm olduğunun farkında olmak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ibáñez Añón, M., Serrano Casorrán, C., & García Sanz, L. Colapso traqueal, laríngeo y Parálisis Laríngea: Resoluciones quirúrgicas.
  • White, R. S., Sartor, A. J., & Bergman, P. J. (2021). Evaluation of a staged technique of immediate decompressive and delayed surgical treatment for gastric dilatation-volvulus in dogs.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.