Köpeklerde Brakisefali'ye Ne Sebep Olur?

İnsanlar etraflarındaki dünyayı değiştirmek için yapay seçilimi kullanırlar ve bu iyi ve kötü şeylere yol açar, köpeklerde brakisefali buna bir örnektir.
Köpeklerde Brakisefali'ye Ne Sebep Olur?

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2021

İnsanlar, yaşamlarımızı paylaştığımız birçok hayvanın görünümünü yapay seçilim ve evcilleştirme süreciyle değiştirdi. Köpeklerde Brakisefali, bu üreme süreçlerinden kaynaklanır.

Gördüğünüz gibi, onları işlevsel nedenlerle yarattığımız için mevcut ırkların çoğundan sorumluyuz. Örneğin, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan yük hayvanları. Pek çok evcil hayvanda olduğu gibi estetik nedenler de vardır. Ne yazık ki, hayvanları maruz bıraktığımız bazı dönüşümlerin sağlıkları üzerinde olumsuz sonuçları oldu.

Birkaç köpek ırkının yanı sıra diğer hayvanlar tarafından sürdürülen brakisefali bunun açık bir örneğidir. Nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Köpeklerde brakisefali ‘nin özellikleri

Brakisefali, köpek kafasının oranlarının, kafatasının uzunluğunun genişliğinden daha az olması için bir modifikasyonudur. Bu, kısa ağız ve burun ile yuvarlak veya düzleştirilmiş bir kafa ile sonuçlanır. Genellikle pug veya bulldog gibi köpeklerle ilişkilidir, ancak aynı zamanda kedilerde, tavşanlarda ve domuzlarda da bulunur.

Bu durum aynı zamanda solunum komplikasyonları, yarık damak, artan gliom riski ve diğer birçok hastalık gibi sağlık problemleriyle de ilişkilidir. Bu nedenle, brakisefali köpekleri özel bakıma ihtiyaç duyar.

Bu ırklar, insanlık tarihinin büyük bir kısmında var olmuştur. Aslında, Pompeii harabelerinde yapılan arkeolojik araştırmalar sırasında Roma döneminden kalma brakisefali köpek kalıntıları bulunmuştur.

çimlerde oturan multu köpek

Evrim hayvanları değiştiriyor

Bu, bir popülasyonun genetik özelliklerinin nesiller boyunca değişmesidir ve doğada meydana geldiğinde nihai bir hedef peşinde koşmaz. Bunun nedeni, doğal seçilimin birincil aracısı olmasıdır. Ancak, insanlar onu kendi avantajlarına göre kontrol etmenin yollarını bulmuşlardır.

Evrimsel bir itici güç olarak doğal seçilim

Canlı popülasyonlarda içsel değişkenlik olduğu için evrim hakkında konuşurken bu anahtardır. Bazı hayvanlar hemen hemen her zaman bir grup içinde, diğerlerinden farklı özelliklere sahiptir. Bu varyasyonlar, bazılarının çevrelerinde diğerlerinden daha çok hayatta kalmalarını sağlar.

Çevreye daha uygun özelliklere sahip hayvanların daha yüksek bir yüzdesi hayatta kalır. Bu nedenle, bu uygun  özelliklere sahip olmayanlardan daha fazla ürerler ve daha fazla yavru üretirler. Nesiller geçtikçe, bu avantajlı özellikler daha yaygın hale gelir. Bunu doğal seçilim yoluyla evrim olarak biliyoruz.

Yapay seçilim – isteğe göre evrim

Bir öncekinin aksine, yapay seçilim yoluyla da evrim vardır. İnsanlar onu nihai bir hedefin peşinde kontrol ederler. İnsanlar hayatta kalmalarını sağlayan özellikleri seçmek yerine, en çok arzu ettikleri nitelikleri seçerler.

Bir seçim yaptığımızda, bu hayvanların çoğalmasına izin veririz ve bu, belirli niteliklere sahip yavrular oluşturur. Ardından, yetiştiriciler sonucu beğenene kadar süreç nesiller boyu tekrarlanır: köpeklerde brakisefali’nin nedeni tam olarak budur.

Köpeklerde brakisefali nedeni olarak yapay seçilim

Başlangıçta, kavgalar için daha az uzun kafatasına sahip köpekler seçilmiştir. Bunun nedeni, bu köpeklerin daha güçlü ısırıklara sahip olmasıdır. Bu nedenle, bu özelliğe sahip olanları aşamalı olarak seçtik ve nesiller boyunca brakisefali oluşana kadar bunu abarttık.

Bu süreç günümüze kadar devam etti ve sadece brakisefali’nin üzerinde duruluyor, ancak arkasındaki neden yıllar içinde değişti ve artık tamamen estetik. Bu hayvanların yuvarlak kafaları içgüdüsel olarak bize küçük çocukları hatırlatıyor. Bu nedenle, bazılarımız koruyucu tarafımızı uyandırdığı için onları sempatik buluyoruz.

Ayrıca, veterinerlik tekniklerinin gelişmesiyle, hayvanları seçmek ve çaprazlamaktan sadece suni tohumlama ve sezaryen gibi teknikleri kullanmaya geçtik. Bu, fiziksel sınırlamaları nedeniyle doğal olarak asla çoğaltılamayacak türlerin yavrularının üretilmesini mümkün kılar.

Ne yazık ki, bu özelliği o kadar abarttık ki artık ciddi hayvan sağlığı sorunlarına neden oluyor. Brakisefali  sahibi ırkları diğer ırklara göre daha fazla hastalığa, daha düşük yaşam kalitesine sahiptir ve daha fazla veteriner müdahalesi gerektirir.

Durumları öyle bir noktadadır ki, bu ırklardan bazılarının sürdürülmemesini tavsiye ediyorlar.

köpek ve yumurtalar

Gördüğünüz gibi, yapay seçilimin talihsiz sonuçları oldu ama aynı zamanda insan ve çevre tarihinin vazgeçilmez bir parçası da oldu. Evcil hayvanların ortaya çıkmasından ve bugün tükettiğimiz birçok ürünün oluşmasından sorumludur. İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Genetik Bozukluklar Nelerdir?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Genetik Bozukluklar Nelerdir?

Köpeklerde genetik bozukluklar ne gibi durumlara yol açar? Bugün kalça çıkığı gibi köpeklerde en yaygın görülen genetik bozukluklardan söz edeceğiz...