Köpeğinizin Safra Kusmasının 7 Nedeni

Bir köpek uzun süre yemek yemediğinde ve ayrıca pankreatit veya diğer sindirim rahatsızlıklarından muzdarip olduğunda safra kusar.
Köpeğinizin Safra Kusmasının 7 Nedeni

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2022

Köpek kusmuğunda safra, sarımsı veya yeşilimsi rengiyle kolayca belirlenir. Bu maddeye ara sıra denk geldiğinizde endişe etmenize gerek olmasa da, buna dikkat etmek önemlidir. Öte yandan, sık sık olan bir şeyse, veterinere gitmelisiniz. Köpeğinizin neden safra kustuğunu anlamak önemlidir. Bu makalede, veterinere gitme zamanını doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz için size bu fenomenin en yaygın nedenlerini anlatacağız.

Safra nedir?

Her şeyden önce, safranın ne olduğunu ve hangi işlevleri olduğunu bilmelisiniz. Safra, yağları emülsifiye ederek sindirime katılan sarımsı bir sindirim sıvısıdır. Karaciğerde üretilir ve oradan da sindirim sürecinde daha sonra salınmak üzere biriktiği safra kesesine gider.

Bir problem olmadıkça safra vücuttan atılmaz. Bu gibi durumlarda vücudun tepkisi, hayvana zarar verebilecek herhangi bir madde veya nesneyi dışarı atmak için sindirimi kesintiye uğratmak ve kusturmaktır. Bu nedenle, o anda midede safra varsa, kusmuk ile birlikte dışarı çıkacaktır.

Bir köpek safra kusar.

Bir köpeğin safra kusmasının nedenleri

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir köpeğin kusmasının birçok nedeni vardır, bu nedenle birçoğunun klinik tablolarına safrayı dahil etmek kolaydır. Aşağıdaki bölümlerde, köpek kusmuğunda safra bulunmasının en yaygın nedenlerini bulacaksınız.

1. Safralı Kusma Sendromu

Bu durum kökeni genellikle idiyopatik (yani bilinmeyen), ince bağırsaktan mideye safra kaçağı oluşmasıdır. En olası nedenler çok miktarda yağ tüketmek, çok ot yutmak veya çok su içmektir. Başka bir deyişle, ağır ve sağlıksız yutulmayla tetiklenir.

Bu sendrom, köpek uzun süre yemek yemediğinde de ortaya çıkar.

Safra oldukça asidik bir maddedir, bu nedenle kusmaya neden olur. Bununla birlikte, mide boş olduğunda, köpek mide duvarlarının tahrişinin bir sonucu olarak mide suları ve belki de bir miktar mukus ile birlikte sadece yeşilimsi sarı bir sıvı (safra) atar.

2. Pankreatit

Pankreatit terimi, pankreas iltihabını ifade eder. Bu hastalığın kökenleri, ilaçların verilmesinden çok miktarda yağ içeren aşırı yemek yemeye kadar çeşitlidir. Pankreatit kusması, yuttuktan 48 saat sonra ortaya çıkabilir.

Pankreatit safralı kusma, dehidratasyon, ishal ve şiddetli karın ağrısı ile kendini gösterir. Köpeğin sıvıları ve elektrolitleri vücuda geri kazandırabilmesi için veterinerin dikkatini gerektirir.

3. Bağırsak tıkanıklığı

Bir köpek oyuncak parçaları, taşlar, çubuklar veya kemikler gibi yabancı bir nesneyi yuttuğunda, sindirim sisteminde bir yere sıkışabilir ve tıkanmaya neden olabilir. Bu sorun köpekte kusmaya neden olur ancak mide boşaldığında dışarı atılabilen tek şey safradır.

Sindirim sistemine takılan yabancı cisim, veterinerlik için acil bir durumdur ve genellikle ameliyat gerektirir.

4. Gastrointestinal hastalık

Kusmaya ve dolayısıyla bir noktada safranın atılmasına neden olan birkaç gastrointestinal hastalık vardır. Bunlara mide ülserleri, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ve bazı kanserler dahildir.

Safra asiditesi kontrol edilmezse yemek borusu duvarlarını aşındırabilir ve ülserlere, mide fıtıklarına, yemek borusu iltihabına ve diğer sindirim hastalıklarına yol açabilir. Brakiyosefalik ırklar gibi bazı ırklar bu hastalıklara daha yatkındır.

5. Karaciğer sorunları

Karaciğer safra üreten organ olduğundan, bu organdaki problemler genellikle bu maddenin aşırı üretimine neden olur. Safralı kusmaya ek olarak, bu durumlarda, sarılık – hayvanın sklera ve mukoza zarının sararması gibi belirtiler bulunabilir.

6. Köpek alerji nedeniyle safra kusar

Gıda alerjileri, kusmanın yaygın bir nedenidir ve sorunlu gıdanın alımı kesilmediğinde sonunda safra ortaya çıkar. Bu durumu yakın zamanda diyetlerini değiştiren hayvanlarda bulmak nispeten yaygındır ve bir önceki beslenme düzenine hemen geri dönülmesi önerilir.

7. Parazit istilası

Sindirim sisteminin parazitler tarafından istilası safra kusulmasına neden olabilir. Bununla birlikte, parazitin sindirim sisteminin çoğunu etkileyecek kadar yayıldığını gösterdiğinden, bu nadir ve endişe verici bir işarettir. Köpeğinizin durumu buysa, dışkısından ve kusmuğundan bir örnek alın ve acilen veterinere gidin.

Veterinerde muayene masasında yatan bir köpek.

Köpeğim safra kusarsa ne yapmalıyım?

Yemekten önce bir safra kusma vakasıysa, bunun nedeni büyük olasılıkla köpeğinizin aç karnına olmasıdır. Ancak, bu bir rutin haline gelirse veya kendi kendine azalma belirtileri göstermezse, veterinere gitme zamanı gelmiş demektir.

Her durumda, pankreatit, gastrit ve parazitlerin yutulması gibi durumlardan kaçınmak için önlem almak çok faydalı olacaktır. Köpeğinizin yerden hiçbir şey almadığından emin olun ve evcil hayvanınıza oynaması için sopa ve taş vermeyin. Ayrıca, kaliteli mama kullanmak köpeğinizin sadece sindirim sorunları yaşamamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda temel sağlığını da etkiler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.