Köpeklerde Cilt Alerjileri - Semptomlar ve Tedavi

Köpeklerde cilt alerjileri genellikle polen, hayvan kepeği, bitkiler ve böceklerden kaynaklanır. Ancak, köpekler aynı zamanda belirli yiyecek ve ilaç türlerine alerjik de olabilir.
Köpeklerde Cilt Alerjileri - Semptomlar ve Tedavi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Belki de köpeklerinizden birinde cilt alerjileri olduğundan şüphelenmeye başlıyorsunuz. Köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa bu doğru olabilir:

  • Aşırı kaşınma
  • Kendi kendini temizleme
  • Ciltte döküntüler
  • Hapşırma
  • Gözlerde sulanma
  • Pati çiğneme
  • Deri enflamasyonu

Bir köpekte cilt alerjileri olması nadir değildir, çünkü bunlar genellikle çevresel faktörler ya da diyet tarafından tetiklenir. Bunlar, bir tür yabancı ajan ile karşılaştığında bir hayvanın bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidirler (hayır, burada ajan 007’den bahsetmiyoruz).

Alerjiler tahmin edebileceğinizden çok daha sık görülür. Sürekli kaşınma en yaygın semptomlardan bir tanesidir ve büyük olasılıkla alerjenlerin varlığından dolayı gerçekleşir.

Alerjenler çoğu ortamda gizli gizli dolaşır. Ancak, tıpkı insanlarda olduğu gibi, yalnızca varlıklarına aşırı duyarlı olan köpekleri etkilerler. Alerjiler, bağışıklık sisteminin onlara karşı savunma mekanizmasıdır.

Köpeklerde cilt alerjileri, kendilerini enflamasyon olarak gösterir ve vücutlarının belirli bölgelerinde rahatsızlık ve kızarıklığa neden olur. Bazen tüy dökülmesine bile yol açarlar.

Köpekler; inhalasyon, yutma ya da diğer hayvanlar ile temas yoluyla alerjenleri kaparlar. En yaygın olanlardan bazıları pireler, polenler, otlar, yiyecekler, akarlar, böcek ısırıkları ve benzeri şeylerdir.

Semptomlar ve Eylem Planları

Kaşınan bir köpek.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, köpeğinizin sahip olabileceği ana belirti obsesif kaşınmadır. Sürekli bir şekilde kendilerini yalıyor ya da ısırıyorlarsa, onlara bir bakmanın zamanı gelmiştir.

En yaygın işaretler şunlardır:

  • Deride, özellikle ayak parmakları arasında, bacaklarının alt kısımlarında ve kulaklarının arkasında kızarıklık.
  • Kuru, pul pul cilt ya da bir döküntü.
  • Sık sık hapşırma ve aşırı titreme de alerji belirtisi olabilir.

Bu işaretlerin çoğu, aslında, bir hayvanın bir rahatsızlık ile karşılaştığında gösterdiği davranışlardır. Bu nedenle, bunun farkında olmak zor değildir.

Yapmanız gereken ilk şey köpeğinizi veterinere götürmektir. Veteriner sorunu teşhis ettikten sonra bir tedavi reçete edecektir. Bu; enjeksiyonlar, topikal şampuanlar, dengeli bir diyet ya da oral ilaçlar şeklinde olabilir.

İzlenecek doğru yolu belirlemek için, veteriner hekiminiz bir örnek alıp biyopsi ya da kan testi yapabilir. Bu, esas olarak alerjinin spesifik türünü, ciddiyetini ve uygun ilaç ve dozajı belirlemek için gerçekleştirilir.

Olası Tedaviler

Veterinerdeki bir köpek.

Tüm tedaviler belirli bir alerjeni ortadan kaldırmayı amaçlar. Çoğunlukla enjekte edilebilir olan antihistaminikler daha uzun süreli bir etkiye sahiptir. Bunları dikkatli bir şekilde ve yalnızca veteriner hekim tarafından reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Cilt alerjilerinden sorumlu olan şey yiyecekler ise, köpek potansiyel alerjenleri içermeyen özel bir diyet uygulamalıdır. Talimatları tam olarak veterinerin belirttiği gibi takip etmek önemlidir.

Problem polen ya da toz gibi harici alerjenlerden kaynaklanıyorsa, evcil hayvanınızın çevresinin bunlardan arınmış olmasını sağlamalısınız.

Durum ne olursa olsun, hem köpeğin ortamında hem de vücudunda, uygun hijyeni korumalısınız. Bunun için köpeğe bu amaçla tasarlanmış ürünler ile banyo yaptırmaya başvurabilirsiniz. Kan emicileri onlardan uzak tutmak için de önlemler almalısınız. Pireler ve keneler genellikle alerji salgınlarının sebebidir.

Eğer köpekte pireler varsa, özellikle de sıcak havalarda, bunların ne zaman ortaya çıktığını takip etmelisiniz. Evinizi, özellikle de köpeklerinizin dinlenip uyudukları yerleri süpürmek çok yardımcı olur. Bu, yalnızca kan emicileri değil, onların yumurtalarını da ortadan kaldırmanın en iyi yoludur. Ayrıca gelecekteki istilaları önlemenin de en iyi yoludur.

Aynı şekilde, şampuan ya da sabun gibi herhangi bir alerji ürünü kullanmadan önce veterinerinize danışmanız da önemlidir.

Köpeklerde Cilt Alerjilerini Önlemek En İyi Tedavi Yöntemidir

Alerjiler, hayvanınız için gerçekten can sıkıcıdır; derecesi, hayvanın duyarlı olduğu alerjene bağlıdır. Akarlara ya da polenlere karşı alerjisi olması durumunda, sorun mevsimler ile birlikte ortaya çıkacak ve hayvan uzun bir süre boyunca ilaca ihtiyaç duyacaktır.

Her vakanın spesifik özelliklerinin ötesinde, sorumlu olmalısınız ve cilt alerjileri ile karşılaştığınızda hayvanlarınızın tedavilerini takip etmelisiniz. Herhangi bir yan etkiye özellikle dikkat etmelisiniz.

Bu tür problemleri önlemek her zaman önemlidir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı her zaman temiz bir ortamda ve olası bakterilerden uzak tutun. Gördüğünüz gibi, köpeklerde cilt alerjileri ile bu şekilde başa çıkıyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.