Kedilerde Dizanteri: Nedenleri Ve Belirtileri

Kedilerde dizanteriyi teşhis etmek bazen son derece zor olabilir. Bağırsak segmentinin ne kadar etkilendiğine bağlı olarak, evcil hayvanınızın dışkısında her zaman kan olmayabilir. Bu yazıda kedilerde dizanteri hakkında aklınızda tutmanız gereken şeyleri size anlatacağız. 
Kedilerde Dizanteri: Nedenleri Ve Belirtileri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerde dizanteri, tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi, genelde sıvı veya yarı sıvı dışkıda kan belirmesi ile kendini gösterir. Bu yazıda, bu hastalığın nedenleri ve belirtileri hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Kedilerde dizanteriyi teşhis etmek zor olabilir

İshal ve bağırsak problemleri, kedilerde görülen yaygın sağlık sorunlarındandır. Ancak yine de kedinizin günlük alışkanlıklarından habersiz olabilirsiniz. Çoğu kedi genelde günde bir kez katı dışkı yapar. Normal bir kedi dışkısının burnunuzu çok fazla rahatsız etmemesi gerekir. Dahası, normal bir kedi dışkısının yoğunluğu ve katılığı, kürekle kolayca alınmasını sağlar.

Daha önce de söylediğimiz gibi, kedilerin dışkısında bulunan kanı fark etmemiz çok kolay olmayabilir. Eğer kan kedinin alt bağırsak yolundan geliyorsa, muhtemelen taze kan görünümünde olacaktır; özellikle bu kan, kalın bağırsaktan ve rektal bölgeden geliyorsa. Peki dışkıdaki kan nasıl tespit edilir? Çoğu zaman evcil hayvanınızın dışkı kutusunun köşelerinde veya dışkısının üst kısımlarında kırmızı veya pembe lekeler görürsünüz.

kedilerin organlarını gösteren resim

Kedilerde dizanteriye neden olan şeyler nelerdir?

Kedilerde dizanteriye yol açabilecek tüm faktörleri sıralayabilseydik, liste çok uzun olurdu. Ancak bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Parazitler
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar
 • Evcil hayvanın diyetindeki ani değişiklikler
 • Stres, anksiyete ve aşırı uyarılma kolite yol açabilir
 • Birincil enflamatuvar bozukluklar
 • Metabolik hastalıklar: Pankreas ve karaciğer hastalıkları veya tiroid bezinde dengesizlikler, kedilerin hareketlilik durumunu veya sindirim sisteminin yapısını değiştirebilir. Tüm bu hastalıklar kanlı ishale neden olabilir.
 • İlaçlar ve toksinler: Bazı antibiyotikler de dahil olmak üzere, bazı ilaçların kedilerin sindirim sistemini değiştirebileceğini çoğu insan bilmiyor. Toksinler için de aynı şey geçerlidir.

Kedinizin dizanteri olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kedilerde dizanteriye neden olabilecek faktörlerin listesi oldukça uzundur. Bu yüzden veterinerinize düzenli olarak danışmanız gerekiyor. Birçok ishal vakası belli bir tedavi yöntemi ile iyileşebilir. Söz konusu dizanteri olduğunda, her zaman düzenli olarak evcil hayvanınızı muayene ettirmelisiniz. Veterinere düzenli olarak gitmenin yanında kedinizin susuz kalmadığından da emin olmalısınız.

gri kedi yerde yatıyor ve kedilerde dizanteri

Kedilerde dizanteri: Belirtileri

Kedinizin dışkısı yumuşak olmasına rağmen bir şekilde hala neşeli, oyuncu ve iştahlı olabilir. Böyle bir durumda genelde yapmanız gereken beklemek ve bir sonraki dışkının nasıl olduğunu gözlemlemektir. Aşağıda endişelenmeniz gereken semptomları sıraladık:

 • İştah kaybı
 • Uyuşukluk veya depresyon
 • Ağrı, acı veya rahatsızlık hissi

Kedinizin dışkısında kan görürseniz ne yapmanız gerekir?

Kedinizin dışkısında kan tespit ederseniz anında veterinerinize bu durumu bildirmeniz gerekir. Kedinizin sabahları ishal olması, muhtemelen geceleri susuz kalmasına da neden olur.

Dışkıda siyah veya kırmızı renkte kan görmek her zaman için sizi endişelendirmelidir. Sindirim aşamasından çoktan geçmiş koyu renkli kan, ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir. Kırmızı tonlarındaki kan ise yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerden veya kanserden kaynaklanabilir.

Sonuç olarak, eğer kedinizin dışkısında farklı bir şey tespit ederseniz, veterinere gitmekte geç kalmayın. Problemin kendi kendine geçmesini beklemeyin çünkü muhtemelen bu şekilde geçmeyecek. Yapabileceğiniz en iyi şey, evcil hayvanınızın dışkısını düzenli olarak kontrol etmektir. Bu şekilde herhangi bir değişiklik olduğu zaman vakit kaybetmeden önlem alabileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vaden, S. L., Knoll, J. S., Smith Jr, F. W., & Tilley, L. P. (Eds.). (2011). Blackwell’s Five-Minute Veterinary Consult: Laboratory Tests and Diagnostic Procedures: Canine and Feline. John Wiley & Sons.
 • Willard, M. D., & Tvedten, H. (2011). Small Animal Clinical Diagnosis by Laboratory Methods-E-Book. Elsevier Health Sciences.
 • Greene, C. E. (2013). Feline Enteric ViralInfections. Infectious Diseases of the Dog and CatE-Book, 80.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.