Kaplumbağalarda Rinit Hastalığı ve Tedavisi

Üst solunum yolları enfeksiyonu olan rinit, kaplumbağalar için bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden, aynı türe ait birçok hayvanın aynı teraryumda yaşaması endişe vericidir.
Kaplumbağalarda Rinit Hastalığı ve Tedavisi

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2019

Kara kaplumbağası ve su kaplumbağası (makalenin altındaki nota göz atınız), üst solunum yolları konusunda oldukça hassastır. Bu sebeple, özellikle su türlerinde bu hastalık oldukça yaygındır. Bu makalede, kaplumbağa türlerinde rinit hastalığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Kaplumbağalarda rinit hastalığı: bilmeniz gerekenler

Rinit, üst solunum yolları enfeksiyonudur. Eğer su kaplumbağanız hastalanırsa, burun deliklerinde fazlasıyla mukus birikir. Ayrıca, gürültülü nefes alıp verme ve iştah kaybı belirtilerini de fark edersiniz. Buna ek olarak, burnunda mukus baloncukları, halsizlik ve damağında beyaz lekeler görülebilir.

Deniz kaplumbağalarında bu hastalığın bir diğer belirtisiyse, sanki dengelerini kaybetmişçesine yan yüzmeleridir. Bunun sebebi, akciğerlerinden bir tanesinin yeterli oksijen alamamasıdır. Bunun sonucunda, ciğerleri tam olarak dolmamaktadır.

Genel olarak, bu hastalıktan etkilenenler Testudo cinsidir: Graeca, Hermanni, Icata, Pardalis, Marginata, Leprosa, Chilensis, Horsfieldii ve Emys.

Kaplumbağalarda rinit hastalığı ile ilgili kötü şeylerden bir tanesi bulaşıcı olmasıdır. Bu sebeple, aynı su tankında birden fazla kaplumbağanız varsa dikkatli olmalısınız. Su kaplumbağasının bağışıklık sistemi, vücuda giren herhangi bir virüs ve bakteriye karşı koyabilecek kadar iyi durumdadır.

kaplumbağa

Kaplumbağalar neden rinit olur?

Kaplumbağalarda rinit hastalığı, beslenme şekli, çevre, bakteri, zayıf bağışıklık sistemi ve virüs dahil birçok sebepten kaynaklanabilir. Çoğu deniz kaplumbağasında, çok yaygın bir hastalık olan herpes virüsünün sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, zatürre, septisemi ya da stomatitten de kaynaklanabilir.

Su kaplumbağalarının aşırı mukus üretmelerinin sebebi çimler, burnuna ya da ağzına giren diğer şeyler ya da sudaki mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonlar olabilir. Bu hastalığı tetikleyen diğer şeyler ise:

  • Sıcaklık değişimleri (savunmalarını zayıflatır)
  • Kalabalık (bir tankta fazla kaplumbağa olması)
  • Stres (tanklarındaki bir değişim, diğer hayvanların varlığı, kalabalık)
  • Nem (kara kaplumbağalarının nem ya da ıslak alanlarla temas etmesi)
  • Çevre kirliliği (tam temizlenmemiş teraryumun daha fazla bakteri ve mantara neden olması)
  • Tek bir ortamı paylaşan farklı türler (bir cinse zararsız olan bir mikrobun diğerine ölümcül olması)

Kaplumbağalarda rinit tedavisi

Kaplumbağalarınızı herhangi bir hastalık durumundan korumak için düzenli olarak veterinere götürmeniz önemlidir. Sıra dışı bulduğunuz herhangi bir durumda tereddüt dahi etmeyin. Sorun kötüleşebilir ve kronik bir hal alabilir.

Kaplumbağanız rinit olduğu zaman, ilk evrelerde herhangi bir belirti göstermeyeceğini unutmayın. Ancak, bu aşamada diğerlerine de mikrop ve bakteri bulaştırabilir. Eğer sorun düzgün tedavi edilmezse, akut veya kronik zatürreye sebep olabilir.

Tedavi seçenekleri

Bu hastalığın birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Veteriner test etmek için mukus kültürü alacaktır. Bu sayede, hastalığa hangi bakterinin ya da virüsün sebep olduğunu anlayabilir.

Bundan yola çıkarak, kaplumbağa mukolitik ya da akınkanlaştırıcı ilaçları tablet ya da enjeksiyon olarak reçete edecektir. Ayrıca antibiyotik, burun spreyi ya da gargara da verebilir.

rinit hastalığı ve kamplumbağa

Eğer durum ciddiyse ya da birden fazla kaplumbağa aynı ortamdaysa, hasta kaplumbağanın karantina altına alınması önerilir. Aydınlık olması gereken odanın sıcaklığını 25 ile 32°C arasında tutmanız gerekir.

Kaplumbağanız aç olmasa dahi, her durumda bol su içmeli ve iyi beslenmelidir. Sevdiği yiyecekleri seçebilir ve ağzının yakınına bırakabilirsiniz.

Son olarak, bazı veterinerler inhalatör önerebilir. İnhalatörler, bir hava pompasından, kaplumbağanın soluması gereken sıvıdan ve çıkış borusundan oluşur. Kaplumbağa küçük bir yerde yaşadığından dolayı, ilaç dolu inhalatör genelde su tankının en altında yer alan ızgaralara takılır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García-Párraga, D., Crespo-Picazo, J. L., De Quirós, Y. B., Cervera, V., Martí-Bonmati, L., Díaz-Delgado, J., … Fernández, A. (2014). Decompression sickness (‘the bends’) in sea turtles. Diseases of Aquatic Organisms. https://doi.org/10.3354/dao02790


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.