Dişi Köpeklerde Piyomera (Rahim İltihabı) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dişi köpeklerdeki piyometra ciddi ancak önlenebilir bir enfeksiyondur. Belirtiler, tedavi ve önleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugünün makalesini okuyun.
Dişi Köpeklerde Piyomera (Rahim İltihabı) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2021

Piyometra, rahimde irin birikmesi ve salgılanmasıdır ve cinsel olgunluğa ulaşmış dişileri etkiler. Genel olarak, köpekler en az 5 yaşında olduğunda ortaya çıkar. Bugün, semptomlar ve tedavi dahil olmak üzere, dişi köpeklerdeki pyometraların neler olduğu hakkında konuşacağız.

Piyometra tam olarak nedir?

Piyometra, köpek uterusu içinde irin birikmesini içeren bulaşıcı bir hastalıktır. İlk kızışmasını yaşamış olan hayvanları etkiler. Hormon tedavisi gören dişiler, piyometradan muzdarip olmaya daha yatkın olabilir.

Dişi köpeklerde piyometrayı ne üretir?

Bu enfeksiyonun neden oluştuğunu anlamak için bir köpeğin adet döngüsüne yakından bakmamız gerekir. Bir köpeğin ilk döngüsü genellikle yaşamın 6. ve 12. ayı arasında ortaya çıkar ve genellikle yaklaşık 6 ay sürer.

dişi köpeklerde piyometra

Köpek adet döngüsü aşağıdaki aşamalardan oluşur:

  • Anestrus: 3 veya 4 aylık cinsel ve hormonal hareketsizlik.
  • Proestrus: Erkekleri hormonal olarak çeken kanlı bir akıntının ortaya çıktığı 4 ila 7 gün arasında sürer.
  • Östrus: Salgı durur, ancak bu, dişi köpeklerin en doğurgan olduğu sıcak dönemdir. Kızgınlık 7 ile 10 gün arasında sürer ve yumurtlama aşamasıdır.
  • Postöstrus: 7 ile 10 gün arası sürer. Bu süre zarfında, dişiler çiftleşmeyi reddeder.
  • Diestrus: Bu, köpeğin vücudunun östrojen sentezlediği 2 aylık bir dönemdir. Bu hormonun baskın olduğu andır ve dişi köpeklerdeki piyometranın ortaya çıkabileceği durumdur.

Piyometra nasıl oluşur?

Bu patoloji, bakteriyel bir enfeksiyona neden olan progesteronun metabolik bir değişikliğinin sonucu olarak ortaya çıkar. Bakteriler, kandaki hormon seviyelerinin daha yüksek olduğu zamanlarda etki eder, yani rahimdeki savunmanın daha düşük olduğu anlamına gelir. Bu nedenle enfeksiyon diöstrus aşamasında ortaya çıkar.

Bu hormonal aktivite endometriyumda kistlere neden olabilir. Tüm bunlar, bakterilerin girmesiyle birlikte hastalık ve enfeksiyon için mükemmel bir fırtına yaratır.

Bazen bir köpeğin vücudu progesterona yetersiz tepki vererek rahim duvarlarının kalınlığında bir artışa neden olur. Hamileliğin yokluğunda bu, bakterilerin büyümesini kolaylaştıran kistik oluşumlara yol açabilir.

Kontraseptif kullanımı, piyometra’nın ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Bu özellikle progestajenlerin ve östrojenlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Dişilerde piyometra semptomları nasıl tespit edilir

Belirtiler spesifik değildir ancak aşağıdakileri içerebilir:

  • Uyuşukluk ile birlikte iştahsızlık. Başka bir deyişle, hayvan uyaranlara zar zor yanıt verir ve reddeder.
  • Akılda tutulması gereken bir faktör, alışılmadık miktarda sıvı alımı ve idrara çıkmadır.
  • Enfeksiyon ayrıca ateş ve kusmayı da içerebilir.
  • İleri evrelerinde hastalık şok, sepsis (kandaki bakteri) ve peritonit oluşturabilir.
  • En ciddi vakalarda, dişi köpeklerdeki piyometra akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Bunun son derece acil bir hastalık olduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle, yukarıdaki semptomlardan herhangi birinin varlığında derhal veteriner hekime başvurmanız çok önemlidir.

Dişi köpeklerde piyometra teşhisi

Genel olarak teşhis, tıbbi muayenenin yanı sıra bir hayvanın tıbbi geçmişine bakmayı içerir.

Bu yeterli olmazsa, röntgen çektirmek gerekli olacaktır. Bir veteriner hekim, hastalığın ciddiyetini ve prognozu belirlemek için kan testleri yapmaya da karar verebilir.

köpek ve veteriner


Önerilen tedavi

Bu hastalığa acil olarak bakılması gerektiğini aklınızdan çıkarmadan tedavi etmelisiniz. Çoğu durumda tedavi ameliyatı içerir. Rahim ve yumurtalıkların alınmasının yanı sıra antibiyotik verilmesinden oluşur.
Hayvan hala üreyebiliyorsa, uterusun boşaltılması ve temizlenmesi uygun bir alternatif olabilir. Aynı şekilde antibiyotik gerekli olacaktır. Bununla birlikte, bu seçenek enfeksiyonun geri dönme ve daha da kötüleşme riskini içerir. Bu, farmakolojik yolun her zaman tavsiye edilmemesinin nedenidir.

Dişi köpeklerde piyometrayı önlemenin en iyi yolları

Piyometra riskinden kaçınmak için uzmanlar, üremeyecek dişi köpeklerin kısırlaştırılmasını önermektedir. Dahası, kontraseptif kullanımına karşı uyarıda bulunurlar.

Diğer bir faydalı yöntem de, köpeğinizin adet döngüsünü kontrol etmektir. Bu şekilde, kanamanın doğru zamanda meydana geldiğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca, köpeğinizde her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan emin olmak için periyodik ultrason yaptırabilirsiniz. Buradaki amaç, enfeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek.

En önemlisi, köpek sahiplerinin yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasına dikkat etmesidir. Ve semptomlar ortaya çıkarsa, sahipler enfeksiyon riskini en aza indirmek için acil tıbbi yardım almalıdırlar.

Ana görselin kaynağı: Rodrigo Tejeda İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilebilen bir problemdir ancak dikkatli olmanız gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam ed...