Köpeğinizin Saldırganlığı ile Başa Çıkmak

Köpekler hasta olduklarında ya da acı içerisinde olduklarında korktukları için ya da sadece bölgelerini korumak istedikleri için saldırgan tavırlar gösterirler. Bu noktada, köpeğinizin bu saldırgan tavırlarını eğiterek düzeltebilirsiniz.
Köpeğinizin Saldırganlığı ile Başa Çıkmak

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2019

Köpeğinizin saldırganlığı ile başa çıkmak, özellikle bu davranışlarıyla daha önce karşılaşmamışsanız sizin için zor bir durumdur. Aslında bu gibi durumlar, hayvanı sakinleştirmeye çalışırken yaralanma riski olacağı için korkunç bir durum halini alabilir.

Ancak hayvanların bu şekilde davranmalarının sebepleri değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden köpeğinizin saldırganlığının birden fazla çözüm yolu olabilir, ancak zorluk derecesi köpeğine göre değişir. Öncelikle gelin, saldırganlık hakkında konuşalım.

Köpeklerde saldırganlık durumu

Saldırganlık durumu hayvanların belli durumlarda ya da uyaranlara karşı gösterdiği içgüdüsel bir tepkidir. Bu uyaranlar her zaman tehlike anında ya da başka bir hayvanın saldırısına bağlı olarak ortaya çıkmaz. Normalde, bu durum paniğe ya da acıya karşı verilen tepkidir.

Yani, köpekler bilerek çevresine zarar vermek için agresif tavırlar sergilemezler, daha çok içgüdüsel bir tepki gösterirler. Yaralı olduklarında şiddetli bir tepki göstermeleri normaldir çünkü neden kötü hissettiklerini ya da acı duyduklarını anlamlandıramazlar.

Ancak, saldırganlığın tek sebebi acıdan kaynaklanmaz. Bazen eğitim eksikliğinin getirdiği davranış bozuklukları da buna sebep olabilir. Tedavi edebilmek için saldırganlık belirtilerini bilmek ve neden ortaya çıktığını anlamak gerekir.

dişlerini gösteren köpek

Köpeklerde saldırganlık sebepleri

Bir köpeğin saldırgan olmasının birçok sebebi olabilir. Çoğu tepkilerinin sebebi, vahşi atalarından gelen ilkel içgüdülerden kaynaklanmaktadır. Daha önce saldırganlığın bir gerekçesi olarak acıyı göstermiştik, ancak hastalık da agresyon yaratabilir.

Dermatit ya da oral hastalıklar, saldırganlık durumunun ana tetikleyicileridir; hayvan vücudunda yoğun bir kaşıntı ya da ağzının içerisinde şişkinlik hisseder.

Hayvan, vücuduna olan bitenleri anlayamaz, bu yüzden korku ve acı içerisinde tepki verir. Ayrıca, ailesini korumak için de böyle bir tepki verebilir. Örneğin yeni doğum yapmış dişi köpeklerde bu durum yaygın görülür.

Annelik içgüdüsü hayvanlar alemini etkileyen büyük bir güçtür ve köpekler de buna dahildir. Bir anne, yavrularının iyiliği için her şeyi yapabilir, buna kendi hayatını vermek de dahildir. Bu yüzden saldırganlık bir savunma mekanizmasıdır.

Köpeklerin saldırganlaşmasının bir diğer sebebi de bölgelerini korumalarıdır. Muhtemelen koruma köpeklerinin bölgelerini koruma konusunda ne kadar agresif olabileceğini duymuşsunuzdur. Bu yüzden, sizi iyi tanımayan bir köpeğe kendinizi iyi tanıtmanız gerekir.

Buna ek olarak, köpekler yemek yerken bölündükleri zaman da saldırabilirler. Bu davranışın sebebi, diğer leşçil hayvanların yiyeceklerini çalmasını engelleme çabasıdır. Bu yüzden köpeğinizin saldırganlığı ile başa çıkmak için önce davranışının sebebini anlamanız gerekir.

havlayan saldırgan köpek

Köpeğinizin saldırganlığı ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Köpeğinizin saldırganlığı ile birçok şekilde başa çıkabilirsiniz. Bunun için ise sabır ve özgüven gerekmekte.

Aşağıda önerdiğimiz yöntemleri uygulamadan önce, köpeğinizin hiçbir hastalığının olmadığından emin olmak için veterinere başvurun.

  • Ceza vererek canını acıtmayın: acı, agresifliğe sebep olur, bu yüzden köpeğinizin canını acıtmamanız çok önemlidir. Daha hafif ceza verin veya güç kullanmak yerine azarlayın.
  • Ayrıca el şakaları yapmayın: köpeğimizle oynamak çok zevklidir ve bu durum köpeğinize de bulaşabilir. Bazen kendisini oyuna fazla kaptırabilir ve elinizi ısırabilir.
  • Köpeğinizin kişiliğini anlayın: baskın karakterli köpekler, başkalarına karşı üstünlük kurmaya çalışırken fazla agresif olabilirler. Bir sahip ve eğitmen olarak, köpeğinize emir komuta zincirini ve sizin baskın olduğunuzu öğretmeniz gerekir.
  • Köpeğinizi yemek yerken ve oynarken rahatsız etmeyin: yemeklerini ya da favori oyuncaklarını elinden almanız, köpeğinizi kızdırabilir. Bu durumun gıcıklıktan ziyade kendilerine ait olanları koruma ihtiyacından kaynaklandığını unutmayın.
  • Köpeğinizi kısırlaştırın: çoğu davranış problemi, kısırlaştırma ile çözümlenebilir. Kısırlaştırma işlemi, onları uysallaştıracak ve sağlıkları üzerinde uzun ömürlü bir etki yaratacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.