Yavru Kedi ve Köpekler İçin Kolostrumun Faydası

Kediler ve köpekler doğar doğmaz kolostruma ihtiyaç duyar. Bunun immünolojik savunma mekanizması olarak vücutta hayati bir işlevi vardır.
Yavru Kedi ve Köpekler İçin Kolostrumun Faydası
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Doğum ve sonrasında gelen sütten kesilme süreci yenidoğan hayvanlar için önemli yaşam evreleridir ve gelişimlerinde büyük rol oynar. Her zaman olduğu gibi yavru kedi ve köpekler için doğum kolostrumla başlar. Bu yazımızda, yavru kedi ve köpekler için kolostrumun faydası hakkında konuşacağız.

Bu madde sadece annede bulunur, yani bunun sentetik bir alternatifi yoktur. Ancak, vücudun daha sonra ürettiği olgun sütün yerine geçen bazı alternatifler vardır. Bunlar, annenin ölmesi ya da süt üretememesi gibi özel durumlarda kullanılabilen bebek sütleridir.

Kolostrum yavru kedi ve köpekler için çok önemlidir. Sağlıkları ve hayatta kalmaları buna bağlıdır.

Kolostrum nedir?

Kolostrum dişi hayvanların yavrusuna doğum yaptıktan sonra ürettiği ilk süttür ve ağırlıklı olarak immunglobulinlerden oluşur. Bu büyük proteinlerin konsantrasyonu, olgun süttekinin iki katıdır. Yani, kolostrumun proteini iki kat daha fazladır.

Kolostrumla ilgili en önemli şey antikor görevi gören immunglobulin içeriğinin yüksek olmasıdır. Kolostrumun faydası, hayvanların pasif bağışıklığının %90-95’ini karşılamasından gelir. Kalan %5-10’u da anne karnındayken alırlar.

Bu demek oluyor ki; ilk aşılarını olana kadar yavru kedi ve köpekleri viral ve bakteriyel patojenlere karşı koruyan tek şey, doğumdan hemen sonra anneden aldıkları kolostrumdur.

annesini emen yavru köpek

Yavru kedi ve köpekler için olan kolostrumun farkları

Kedi ile köpek kolostrumu çok farklı içeriklere sahiptir. Hatta her canlı türü farklı bir kolostrum çeşidi üretir. Ancak, toynaklılar da dahil olmak üzere çeşitli primat türlerinin ürettiği kolostrum arasında benzerlik çoktur.

Ayrıca hayvanların ürettiği olgun sütte de farklılıklar vardır. Örneğin, bir kedi ya da köpek sütü ile inek sütünü karşılaştıralım. İnek sütünün proteini ve yağı daha düşükken şekeri yüksektir. Yani yavru kedi ve köpeklere uygun değildir.

Eğer yavru kedi ya da köpeği biberonla beslemek zorunda kalırsanız annesinin sütüne benzemesi için özel formüle edilmiş sütleri kullanmalısınız. Bu süt alternatiflerinin kolostrumdan ziyade olgun sütün yerine geçtiğini de özellikle vurgulamak gerekir, çünkü dediğimiz gibi bunun sentetik versiyonu yoktur.

Şimdi göreceğiniz tablo, köpek ve kedilerde 100 gram kolostrum ile 100 g olgun sütteki başlıca besin maddelerinin miktarını gösteriyor. Langer’in 2009 yılında yayınlanan makalesinden alınmıştır:

Kolostrum (100g)Protein (g)Yağ (g)Şeker (g)
Köpek13.87.82.7
Kedi43.43.6
Olgun süt (100 g)Protein (g)Yağ (g)Şeker (g)
Köpek8.09.03.0
Kedi5.54.84.0
kolostrumun faydası: biberonla beslenen yavru kedi

Yavru kedi ve köpekler için kolostrumun faydası

Zaten bahsettiğimiz gibi, kolostrum yavru kedi ve köpeklerin doğduktan hemen sonra alması gereken ilk besindir. Hatta bu, memelilerin hepsi için geçerlidir. Anneler bu maddeyi yalnızca doğumdan sonraki ilk 12-16 saatte üretebilirler. Yavrunun da aynı şekilde bunu alması için sınırlı vakti vardır.

Kolostrumun içeriğindeki protein ve yağ, şekerden daha fazladır. Bu da yenidoğanların ilk etapta kullanmaya yetecek kadar enerjiyi almasını sağlar. Besin değerleri ise hayvanın doğal büyüme oranına göre değişkenlik gösterir.

Kolostrum, yavruyu aşı olana kadar koruyan immun proteinlerle doludur. Her hayvanın doğar doğmaz kolostrum alması hayati önem taşır. Bunu daha sonra almak ise aynı etkiyi göstermez çünkü sindirim sistemi olgunlaşmıştır ve proteinleri yalnızca parçalamakla kalır. Bu da demek oluyor ki hiçbir immun değeri kalmaz.

Bu immun proteinler ya da immunglobulinler yavru 16. haftaya gelene kadar kanda kalır. Bu yüzden evcil hayvan sahiplerinin yavruların aşılarını aksatmadan yaptırdıklarından emin olmaları çok önemlidir. Yoksa yavrular her çeşit patojene karşı savunmasız kalırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Day, M. J. (2007). Immune system development in the dog and cat. Journal of comparative pathology, 137, S10-S15.
  • Langer, P. (2009). Differences in the composition of colostrum and milk in eutherians reflect differences in immunoglobulin transfer. Journal of Mammalogy, 90(2), 332-339.
  • Sánchez, C. G. LECHE MATERNIZADA PARA CACHORROS LACTANTES.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.