Köpekler için DHPP veya 5'i 1 arada aşı nedir?

Köpekler için 5'i 1 arada aşı, tek bir aşı ile aynı anda birkaç hastalığa karşı koruduğu için en yaygın kullanılan aşılardan biridir. Burada bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Köpekler için DHPP veya 5'i 1 arada aşı nedir?

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2022

Daha önce mutlaka duymuş olduğunuz gibi, aşılar sadece evcil hayvanınızı korumaz, aynı zamanda diğer köpeklerin enfekte olmasını engelleyerek salgınları uzak tutar. Bu aşı takvimine köpekler için DHPP veya 5’i 1 arada aşı dahildir.

Burada bahsettiğimiz aşı ile pek çok hastalık önlenebileceğinden, köpeği tek bir aşı ile korumak için bazıları tek bir formülde birleştirildi. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makaleyi kaçırmayın!

Köpekler için 5’i 1 arada aşı nedir?

Bir aşı, zayıflatılmış veya ölü bakteri veya virüsler içeren bir müstahzardır, böylece hayvanın vücuduna verildiğinde, aslında hastalığı geliştirmeden savunmanın antikorlar oluşturmasına yardımcı olur. Bu durumda adından da anlaşılacağı gibi aynı aşıda 5 farklı bakteri ve virüs türü yer almaktadır.

DHPP aşısı (koruduğu hastalıkların kısaltması) olarak da adlandırılan 5’i 1 arada aşıya, yavru köpeğin aşı takviminin başlangıcında, 6-8 haftalıkken başlanabilir. Daha sonra yılda bir kez rapel dozlar uygulanmalıdır.

Aşı olmak üzere olan bir köpek.

Bu aşı hangi hastalıklara karşı korur?

Köpekler için 5’i 1 arada aşı, gençlik hastalığı virüsüne, bulaşıcı hepatite, parvovirüse, parainfluenza leptospirosise karşı koruma içerir. Bu, hastalıklara karşı bir tedavi değil, bir korunma yöntemidir ve köpeğinizin aşılarını asla atlamamanız tavsiye edilir.

Bir önceki paragrafta bahsedilen hastalıklar çok bulaşıcıdır ve bazıları özellikle yavru köpekler için ölümcüldür. Aşağıdaki satırlarda, size onlar hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Gençlik hastalığı

Distemper, bazen yetişkin köpeklere de bulaşsa da, ilk aylarda köpekleri etkileyen viral bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcıdır ve tükürük gibi vücut salgıları yoluyla yayılır, ancak genellikle hava yoluyla bulaşır.

Köpek distemper virüsü, insan kızamığına çok benzer.

Ateş, ortaya çıkan ilk semptomdur, ancak solunum, sindirim, cilt ve sinir sistemleri sonunda etkilenir. Nefes almada zorluk, kusma ve ishal, konvülsiyonlar ve kas spazmları en yaygın eşlik eden klinik belirtilerdir.

Köpeğe bir kez bulaştıktan sonra, tedavisi olmayan bir hastalık olduğundan, olası tek tedavi semptomatiktir. Köpeğin semptomlardan ölmesini önlemek için hastaneye yatış gerekli olabilir.

Köpek hepatiti ve barınak hastalığı (kennel cough)

Köpekleri etkileyen ve aşıya dahil edilen 2 tip adenovirüs vardır: köpek hepatiti (CAV-1) ve barınak hastalığı (CAV-2). Onlara bir göz atalım:

  1. Köpek bulaşıcı hepatiti: Bu, iki durumdan daha ciddi olanıdır. Dışkı yoluyla yayılır ve karaciğeri etkiler. Köpek iyileşse bile karaciğer, böbrek ve gözlerde geri dönüşü olmayan sekeller olabilir.
  2. Barınak Hastalığı (Kennel Cough): Bu hava yoluyla bulaşır ve solunum semptomlarına, ateşe ve kusmaya neden olur. Hafif ama çok bulaşıcıdır.

Köpek parainfluenza

Bu virüs ayrıca barınak hastalığına neden olur. Tıpkı CAV-2 gibi havayla taşınır ve benzer semptomlar yaratır: kuru öksürük, burun akıntısı, ateş ve öksürüğün neden olduğu kusma. Solunum sistemini de etkilemesine rağmen , durumu köpek gribi ile karıştırmamak önemlidir.

Köpek parvovirüsü

Parvovirus, köpek sahipleri tarafından en çok korkulan hastalıklardan biridir. Bağırsaktaki hücrelerin replikasyonunu etkilediği için ciddi ve genellikle ölümcüldür. Kanlı ishale, kusmaya ve ardından dehidrasyona neden olur.

Çok dirençli bir virüs: neredeyse bir yıl yüzeylerde kalabiliyor.

Tedavi genellikle hayvanı iyileşene kadar stabil tutmak için hastaneye kaldırmayı gerektirir. Öyle olsa bile, köpek yavrusunun bazı gelişimsel sekellerle kalması muhtemeldir. Etkilenen örneklerin çoğu, özellikle veteriner hekime derhal danışılmazsa, semptomlardan ölmektedir.

Leptospiroz

Bu hastalığa tüm dünyada bulunan Leptospira adlı bir bakteri neden olur. Oral-fekal yolla yayılır ve ateş, kusma, kanlı ishal ve böbrek yetmezliği gibi çok ciddi semptomlara neden olabilir.

Genellikle köpek distemper ve bulaşıcı köpek hepatiti ile karıştırılan zoonotik bir hastalıktır. Hastalığın yayılmasını önlemek için tanı testleri ve acil tedavi gereklidir.

Köpekler için 5’i 1 arada aşı ne sıklıkla uygulanır?

Bu kombinasyon aşısı ilk olarak yaklaşık 6 haftalıkken uygulanır. Daha sonra köpek 16 haftalık olana kadar her 2-4 haftada bir rapel doz verilir. Daha sonra yıllık olarak uygulanır.

Bu aralık 3 yıla kadar çıkabilir. Bu, veterinerin tavsiyelerine ve aşının endikasyonlarına bağlı olacaktır.

Köpeğinize 5’i 1 arada aşılamanın avantajları

Bu aşıyı yaptırmanın 2 belirgin avantajı vardır. Birincisi, köpeğinizi onlar için ölümcül olabilecek hastalıklara karşı korumanızdır. Diğeri ise bu aşı kombinasyonu sayesinde veterinere 5 kere değil bir kere gitmeniz gerekmesidir.

Ayrıca, DHPP aşısı yetişkin köpekler ve yavru köpekler için güvenlidir. Enjeksiyon bölgesinde lokalize ağrı veya uyuşukluk gibi yan etkiler görülebilse de bunlar hafiftir ve birkaç gün içinde kaybolduğu için hayvan için bir problem oluşturmaz.

aşı olan köpek

Kısacası, köpeğinizin aşı takvimine uymayı unutmayın. Sadece onları korumakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda hastalıkların pandemi haline gelmesini önlemeye, diğer köpeklerin hastalanmasını önlemeye ve hatta insanların kuduz gibi zoonotik hastalıklara yakalanmamasına yardımcı oluyorsunuz. İlginizi çekebilir ...

Köpek Aşıları: Hangi Aşılara İhtiyaçları Var?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Aşıları: Hangi Aşılara İhtiyaçları Var?

Köpek aşıları, evcil hayvanınızı etkileyebilecek hastalıkları önlemenin en etkili yoludur; yan etki olasılığı çok düşük olan güvenli bir korunma yö...  • España, E. (2009). Factores asociados a la respuesta inmunitaria de caninos frente a la parvovirosis canina. Gaceta de Ciencias Veterinarias14(1), 25-32.
  • Aly, N. I., & Salama, Z. T. (2005). Preparation of an inactivated penta cell culture vaccine against canine distemper, canine parvo, canine hepatitis. Journal of Veterinary Medical Research15(2), 208-214.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.