Kuşlardaki Kurtlar Nasıl Yok Edilir?

Bu çok ilginç makalede, kuşların sağlığını korumak için çok önemli bir konu olan kurtlardan nasıl kurtulacağınızı keşfedin.
Kuşlardaki Kurtlar Nasıl Yok Edilir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kuşlar bakımı çok basit olan evcil hayvanlardır. Ancak, bu hayvanların bazı hastalıklarını hesaba katmalısınız. Başka bir soru da kuşlardaki kurtlar konusunda bir şey yapmanız gerekip gerekmediğidir. Kuşlarda bu durumu iyileştirmek, kedi veya köpek gibi diğer evcil hayvanlara göre çok daha zordur.

İklim parazitlerin ortaya çıkmasını etkiler

Mevsim değişiklikleri nedeniyle artan ortam sıcaklıkları, parazitlerin ortaya çıkması için doğru koşulları yaratır. İlkbahar ve yaz mevsiminin gelişi sırasında riskler daha fazladır. Kırmızı bitler, akarlar, yaprak bitleri ve keneler tüylerine girebilir ve cilt rahatsızlığına neden olabilir. Bunlar dış parazitlerdir.

Kuşlar ayrıca mide ve bağırsak rahatsızlığına neden olan iç parazitlere de yakalanabilir.

renkli kuş

Kuşunuzun kurtlarını temizleme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Parazitlerden dolayı veterinere gitmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için kuşunuzu gözlemlemeniz gerekir. Bu belirtilerden biri varsa, veterinere götürmeniz önerilir:

  • Açıklanamayan sinirlilik.
  • Gagasıyla tüylerini defalarca kaşıma.
  • Vücudunun bazı bölgelerinde tüy olmaması.

Neden kurtlardan arındırmalısınız?

Parazitler karın ağrısı, anormal ruh hali, rahatsızlık ve hatta ölüme neden olabilir. Kuşların insanlara hastalık bulaştırması nadirdir. Ancak bazı parazit türleri bünyesi zayıf insanları etkileyebilir. Bu, çocuklar, yaşlılar veya bağışıklık sistemi eksiklikleri veya hastalıkları olan kişiler için geçerlidir. Evcil hayvanlar ve sahipleri için kurtlarının temizlendiğinden emin olmak en iyisidir.

Antiparaziter ilaç türleri

Veteriner, bu işlemi gerçekletirmek için doğru kişidir. Vücuduna yerleşmiş olan parazit türünü belirleyebilecek ve daha sonra uygun tedaviyi gösterecektir. Evcil hayvan dükkanlarında iki tür parazit önleyici ilaç bulabilirsiniz:

  1. Dahili antiparaziter ilaçlar. Bu ilaçlar ağızdan verilir. Bu parazit önleyici, kuşun sindirim sistemini temizlemek için tavsiye edilir. Bu ilaçların birkaç türü vardır; bazıları geniş spektrumlu ve diğerleri belirli parazitler içindir. Ürünün dozunu ve türünü belirlemek için veterinerin reçete etmesi en iyisidir.
  2. Harici antiparaziter ilaçlar. Kuşlar için özel olarak üretilmiş böcek öldürücüler, sağlıklarına zarar vermezler. Kuşun tüylerine uygulanırlar. Görevleri, davetsiz misafir organizmaları ortadan kaldırmak ve kuşu bir süre bu problemden korumaktır.

Evcil hayvan dükkanlarında topikal uygulama için çeşitli antiparaziter ilaçlar bulabilirsiniz:

  • Tozlar. Çoğu, hayvanlara zarar vermeyen doğal malzemelerle yapılır.
  • Spreyler. Uygulaması kolaydır ve hayvana dokunmadan uzaktan uygulanabildikleri için kuş için daha az travmatiktir.
  • Merhemler. Elle uygulanır. Bunların enfeksiyonla mücadele, iltihaplanma ve ağrı gibi daha geniş etkileri vardır.

Hangi parazit önleyiciyi seçerseniz seçin, etiketleri okumanızı tavsiye edilir. Ardından ürünü ve veterinerin talimatlarını izleyin.

Kuşunuzu kurtlardan ne sıklıkla arındırmalısınız?

İdeal olarak, bunu yılda iki kez yapmalısınız. Bu zamanlardan biri, iklim değişikliği nedeniyle baharın başında olmalıdır. Yine veteriner hekim kuşun durumuna göre uygun zamanı belirlemelidir.

Önleme

Kuşun kafesi, kuşun büyüklüğüne uygun olmasının yanı sıra her zaman temiz olmalıdır. Bunun için haftalık derinlemesine temizlik önerilir. Kuşunuz parazitlere bulaştıysa, temizlemek yeterli değildir. Müdahaleci organizmaları kafesten çıkarmak da gereklidir. Bunun nedeni, çoğaldıkları yumurta ve larvaların olası varlığının da ortadan kaldırılmasıdır.

Kuşunuzu nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Kuşunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olacak bazı öneriler var:


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.