Kedi Hastalıkları: Hangileri Size Bulaşabilir?

Kedilerden ve köpeklerden bulaşması muhtemel hastalıklar, gerekli tedbirleri alırsanız kolayca önlenebiliyor.
Kedi Hastalıkları: Hangileri Size Bulaşabilir?

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2020

Hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar zoonoz olarak adlandırılıyor. Eğer evinizde bir evcil hayvanınız varsa, ister aşı yoluyla, ister anti-parazitler kullanarak, bu tür hastalıkların nasıl önüne geçebileceğinizi bilmelisiniz. Bu yazımızda, kedinizden size bulaşabilecek bazı kedi hastalıkları hakkında bilgiler aktarıyoruz.

Kedi hastalıkları nasıl bulaşır?

Bulaşıcı hastalıklar ve parazitlerin kuluçka dönemleri, genellikle, patojenin vücuda girdiği andan hayvanın semptomları yaşamaya başlamasına kadar oldukça uzun sürebiliyor.

Bu zaman zarfında, bu mikroorganizmalar, vücut salgıları, idrar veya dışkı yoluyla yavrularını çevreye yaymadan önce çoğalmayı sürdürür. Bu zaman aralığı, özellikle söz konusu hastalığın uzun bir kuluçka dönemi varsa, evcil hayvanınızdan size hastalık bulaşması olasılığının en yüksek olduğu zamandır.

Hastalığın kendisine ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, size evcil hayvanınızdan bir hastalık bulaşmasının birkaç yolu var. Bazı hastalıkların bulaşması diğerlerine göre daha kolay bile olabiliyor.

 • Doğrudan temas.
 • Vücut sıvıları: salya, dışkı, idrar…
 • Endirekt (dolaylı) temas: bir taşıyıcı yoluyla – bunlar, hastalığı ileten ancak aslında buna neden olmayan organizmalardır. Sivrisinekler, keneler, pire veya diğer hayvanlar gibi.

Daha hızlı bir biçimde yayılan ve daha fazla sayıda hayvanı etkileyen hastalıklar, genellikle doğrudan veya dolaylı temas yoluyla yayılır.

sokak kedilerinden hastalık kapmak mümkün

Size de bulaşabilecek kedi hastalıkları

Toksoplazmoz

Toksoplazmoz oldukça yaygın bir hastalık. Bununla birlikte, bu rahatsızlık genellikle asemptomatiktir ve çoğunlukla fark bile edilmez. Eğer hayvanınızda toksoplazmoz semptomları görüyorsanız, normal olarak hafif, grip benzeri semptomlar olacaktır ve siz de bu semptomları griple karıştıracaksınız.

Toksoplazmoz hastalığına, Toxoplasma gondii olarak bilinen bir protozoa neden olur. Çocuklarda, yaşlılarda veya bağışıklık sistemi zayıf olan herkeste, lenfomaya benzer semptomlar sergiler ve son derece ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin, bu hastalık, hamile kadınlarda, düşüklere veya fetüste malformasyona neden olabilir.

Kediler de, bu hastalığa, fare, kuş veya mikrobu taşıyan herhangi bir çeşit çiğ et yerken yakalanabiliyorlar. Bu mikrop, yıkanmamış sebzelerde, çiğ ette veya pastörize edilmemiş sütte de bulunmasına rağmen, insanlara genellikle mikrobu taşıyan kedi dışkısından bulaşıyor.

Bu protozoa, kedinin bağırsaklarında çoğalır ve sonrasında kistler oluşturarak dışkı ile vücudu terk eder. Ya da kan dolaşımında yer alarak herhangi bir kas grubuna ulaşana kadar vücutta dolaşır.

Bartonelloz: kedi tırmığı hastalığı

Bartonella bakterilerinin neden olduğu bartonelloz hastalığına, kediler genellikle pire ısırıkları nedeniyle yakalanırlar. Bunun yanında, açık yaralarının enfekte olmuş kanla temas etme olasılığının daha yüksek olduğu, diğer kedilerle yapılan kavgalar sırasında da hastalık kapılabiliyor. Bartonelloz da kedilerde çok fazla belirti göstermez yani asemptomatiktir, ancak iki veya üç gün boyunca kedinizin ateşi yükselebilir.

Daha ciddi durumlarda kedinizde kusma, uyuşukluk, kızarmış gözler, şişmiş lenf düğümleri ve anoreksiya gibi semptomlar da ayrıca gösterebilir. Ancak, bunların görülmesi oldukça nadirdir.

İnsanlar, kediler tarafından tırmalandıklarında bartonelloza yakalanabilirler. Genellikle ateş, şişmiş lenf düğümleri ve tırmalama bölgesinde çıban veya sivilceler gibi semptomlar ortaya çıkacaktır. Çok sık rastlanmamakla birlikte, hastalık gözler üzerinden yayılabilir veya ‘ensefalit‘e (beyin iltihabı, beyin yangısı) neden olabilir.

Kedi tırmığı hastalığının önüne geçmek için şunları yapmalısınız:

 • Enfestasyonları önlemek için kedinize ayda en az bir kez pire tedavisi uygulayın.
 • Sokak kedileri ile kavga etmesini önlemek için evcil hayvanınızı iç mekanda tutun. Kastrasyon (kısırlaştırmak) da iyi bir seçenek olabilir.
 • Kedinizin tırnaklarını kısa tutun.

Enfekte bir kediden bartonelloz bulaşmasını engellemek için tırmalanma durumlarından kaçının. Bu yine de olursa, yarayı iyice yıkadığınızdan emin olun. Mikrop kaptığınızı anladığınızda mutlaka bir doktora görünün.

Mantar ve uyuz

Bu hastalıklar insanlar arasında bile oldukça bulaşıcı. Mantar hastalığı, adı üzerinde, bir tür mantardan, uyuz ise kurtlardan kaynaklanır. Mantar (saçkıran olarak da görülebilir) veya uyuzdan muzdarip bir kedi, kaşıntının olduğu cilt lezyonlarına ve kelleşmiş bölgelere sahip olacaktır.

Kuduz

Köpekler gibi kediler de kuduzu bulaştırabiliyor. Bununla birlikte, zorunlu olarak yaptırılan yıllık aşılar sayesinde, artık bu hastalık oldukça ender görülüyor.

Kedinize antiparazit uygulamayı ihmal etmeyin

Kedinizden size bulaşabilecek diğer hastalıkların çoğu pire veya kene ısırıklarından kaynaklanır. Pire tasmaları veya antiparazitik pipet tedavileri bunları önlemenin etkili yolları arasında sayılabilir.

Kedinin derisinden veya salyasından kaynaklanan alerjiler de oldukça yaygın. Doktorunuz, durumu teyit etmek için sizden alerji testleri isteyebilir.

İlgini çekebilir ...
İnsanlar İçin Tehlikeli Olan Köpek Hastalıkları
My AnimalsRead it in My Animals
İnsanlar İçin Tehlikeli Olan Köpek Hastalıkları

Köpeğiniz hastalandığı zaman acaba bu hastalık size de bulaşır mı diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. Bazı köpek hastalıkları insanlar için tehlikeli olabilir. • Jeannette Dabanch P.Rev Chil Infect 2003; 20 (Supl 1): S47 – S51. Zoonosis.
 • ATEUVES. ¿Cuáles son las zoonosis más habituales transmitidas por mascotas?.
 • María de la Cruz. Técnico Superior de Salud Pública Sección de Zoonosis y Riesgos Biológicos.
  Consejería de sanidad de la CM. Zoonosis Medidas de prevención y control.