Tavşanlarda Pire Nasıl Giderilir?

Tavşanınız pirelendiyse şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlayacaktır. Kaşıntı nedeninin parazit olup olmadığını öğrenmek için hayvanınızın derisini yakından incelemelisiniz.
Tavşanlarda Pire Nasıl Giderilir?

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2019

Kedi ve köpek dışında evcil hayvan sahiplenmek git gide yaygınlaşmaktadır. Ancak, her türün kendine has ihtiyaçları vardır. Bu makalemizde tavşanlarda pire sorununu nasıl tedavi edebileceğinizi anlatacağız.

Tavşanlarda pire sorunu nasıl fark edilebilir?

Tavşanınızın çok sık kaşındığını fark ettiyseniz bunun birçok sebebi olabilir. Ancak en yaygın sebep pirelerdir. Doğru okudunuz; köpekleri ve kedileri etkileyen parazitler tavşanlar dahil diğer memelileri de etkilemektedir.

İlk yapmanız gereken şey, hayvanınızın derisini inceleyerek tüylerinin arasını kontrol etmenizdir. Kahverengi lekeler görüyorsanız bu, pirelerin dışkısına işaret eder. Ayrıca, genelde kulak arkasında ve burunun üzerinde zıplayan küçük parazitler görebilirsiniz.

Muayene olan tavşan

Tavşanlarda pire sorunu için tedavi yöntemleri

Pireler hayvanların derilerini ısırarak  kanlarından beslendikleri için, hayvanları oldukça rahatsız eder. Bu sebeple, tavşanınızda pireleri fark ettiğiniz an harekete geçmelisiniz. İşte, tavşanlarda pire sorunları için bazı tedavi seçenekleri:

1. Pire tarağı

Tavşanınızda çok az pire olduğuna inanıyorsanız, bu parazitlerden özel bir pire tarağı ile çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu tarakları evcil hayvan mağazalarında ya da veteriner kliniklerinde bulabilirsiniz.

Temizleme işlemini daha kolay yapmak için, tavşanınızı taramanızı ve tarağı ılık bir suya sokmanızı öneririz. Sonrasında tarağı kıl köklerinin tersi yönünde (sanki kabartır gibi) taramalısınız.

Her tarayışınızda tarağı, su ve alkol ya da sabun ile durulamalısınız.

2. Pireler için ürünler

Veteriner özellikle ciddi pire sorunları için farklı tedavi yöntemleri önerebilir. Eğer ki pire sorunu ciddi boyutlara varmışsa, tavşanınızı mutlaka muayene ettirmelisiniz.

Ayrıca, kullanabileceğiz farklı markalı ürünler de bulunmaktadır. Çoğu ürün, hayvanın yalayamayacağı bölgelere özellikle boynun arkasına uygulanmaktadır.

Eğer birden fazla tavşanınız varsa, tedaviyi uyguladıktan sonra bir iki gün boyunca tavşanınızı ayrı bir yerde barındırmalısınız. Böylece hayvanların birbirlerini yalamalarını engellemiş olursunuz.

Bu tedaviler genelde sindirildiği zaman hayvana zarar veren zehirler içermektedir.

doktor ve tavşan

3. Aerosol tozları

Bu tür tedavilerde çok dikkatli olmalısınız. Veteriner tavsiyesi olsa bile, çoğu alerjilere ve diğer cilt reaksiyonlarına sebep olabilir. Çoğu doktor ilacı klinikte uygulayarak hayvanın herhangi bir komplikasyon yaşamamasını garanti eder.

4. Ev temizliği

Tavşanlarda pire tedavilerinin yanı sıra evinizi de temizlemeniz gerekir. Başka evcil hayvan besliyorsanız, onlara da pire tedavisi uygulamalısınız. Halıları, yatakları, perdeleri ve diğer kumaş mobilyaları mutlaka temizlemelisiniz. Pireler bu tür yerlerde barınmayı sever.

Ayrıca, kumaşlardaki pireleri öldüren spreylerden de alabilirsiniz: Bazıları pirelerin evlere gelmesini de engeller. Ancak tavşanınızın ya da herhangi bir hayvanın bu sıvı ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz; sonuçları ölümcül olabilir. Bu yüzden spreyi kullandığınız gün o bölgeye hiçbir hayvanı sokmamanızı öneririz.

Kediler ve köpekler için uyguladığınız pire tedavilerini tavşanınıza uygulamayın. Tavşanınız için tehlikeli hatta ölümcül olabilecek bazı maddeler içeriyor olabilir.

Pire tasması kullanımı da önerilmemektedir. Rahatsız edici ve etkisiz olmasının yanı sıra hayvanınızın sağlığını olumsuz etkileyen maddeler içermektedir.

Son olarak, haftalık olarak pire tarağı ile tavşanınızı taramanızı öneririz. Bu şekilde pireleri çok daha kolay fark edip yayılmadan etkisiz hale getirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.