Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Kediler ve köpekler arasındaki en çarpıcı farklardan biri, kedilerin çok bağımsız olması ve köpeklerin ise sadakatidir. Bu iki hayvan ayrıca beslenme şekilleri, hijyen ve evcilleştirilmeleri bakımından farklılık gösterir.
Kediler ve Köpekler Arasındaki Farklar

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

İlk bakışta, kediler ve köpekler arasındaki fiziksel farklılıkları görebilirsiniz. Ancak duyguları, davranışları ve diyetleri ile ilgili de farklılıkları vardır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makaleyi kaçırmayın.

Kediler ve köpekler arasındaki farklar nelerdir?

Belki bir evcil hayvan edinmek istiyor ama hangisini seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Kediler ve köpekler arasında kararsız kalmış olabilirsiniz. Bunların her ikisi de harika hayvanlardır, ancak bazı önemli yönleriyle farklılık gösterirler.

Kediler ve köpekler harika hayvanlardır, ancak bazı önemli bakımlardan farklılık gösterirler. Ayrıca herkes evcil hayvan sahibi olmaya uygun değildir.

İşte kediler ve köpekler arasındaki bazı önemli farkların bir listesi :

1. Davranış

Bu iki hayvan arasındaki ilk büyük fark, kedilerin diğer kedigiller gibi yalnız avlanmalarıdır. B ununla birlikte köpekler, kurt ataları gibi sürü halinde yaşamayı tercih ederler.

Kediler evde saatlerce yalnız kalmakta hiçbir sorun yaşamaz, ancak köpeklerin arkadaşa ihtiyacı vardır, aksi halde depresif olabilir ve hatta hastalanırlar. Ayrıca köpekler sahiplerini memnun etmek için ellerinden geleni yapar çünkü onları sürünün lideri olarak görürler. Öte yandan, kediler tek başlarına oynar.

2. Yemek

Hem kediler hem de köpekler evlerinde yemek yeme şekilleri ve yedikleri yiyecekler konusunda farklılıklar gösterir. Kedigiller saklanarak avlarını takip eder ve böylece kuşları, kemirgenleri veya böcekleri etkili bir şekilde avlarlar. Sadece balık ve paté gibi bazı yiyecek türlerini “tolere ederler”.

Öte yandan, köpekler omnivordur yani hem et hem de ot yerler ve biraz daha geniş bir diyete sahiptirler. Bazı meyve ve sebzeler ile kırmızı veya beyaz etleri yiyebilirler. Hayatta kalma “modunda” bile vejetaryen bir diyet tüketebilirler.

Bir başka ilginç gerçek ise köpeklerin kedilerden daha uzun süre açlığa dayanabilmesidir. Köpekler enerji üretmek için kendi vücut yağlarını kullanırlar.

kediler ve köpekler

Bu yüzden, koca bir tabak yemeği birkaç dakika içinde bitirebilirler. Özellikle de Labrador Retriever’ler gibi daha obur türler, çok iştahlıdır. Bununla birlikte, kediler gün boyunca tabaklarına yakından bakacak ve yemeklerini hemen bitirmeyecektir.

3. Hijyen

Kediler ve köpekler temizlik söz konusu olduğunda çok farklıdır. Köpekler kendilerini temizlemez ve yıkanmadıkları takdirde kötü kokmaya başlarlar.

Bununla birlikte, kediler bütün günü kendilerini temizleyerek geçirebilir ve nadiren kötü kokarlar. Bir kedi kokuyorsa bu, hayvanda yanlış bir şey olduğuna dair bir işarettir ve derhal bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekir.

kediler ve köpekler arasındaki farklar

4. Evcilleştirme

Kediler daha vahşidir ve genellikle eğitilmesi daha zordur. Bu nedenle, genellikle kendi başlarına buyruk oldukları söylenir.

Köpekler bunun tam tersidir. Yavru köpek olarak alınıp eğitildiklerinde evde ya da dışarıda, her bir durumda itaatkar olmayı öğrenirler.

5. Bölgesellik ve koruma

Bir kedi yeni evine varır varmaz yaptığı ilk şey kokusunu her yere yaymaktır. Peki bunu nasıl yapar? Kendini eşyalara, mobilyalara, duvarlara ve hatta insanlara sürterek. Köpekler ise evde bir başka köpek daha olmadığı sürece bir bölgeyi sahiplenmeyecektir.

Korumaya gelince, köpekler durum ne kadar tehlikeli olursa olsun sahiplerini korumakta tereddüt etmez. Bir kedinin saldıracağı tek zaman ise bölgesinin işgal edildiğini düşündüğü zamandır. Kendi bölgesini işgal eden kişinin aileden biri veya bir yabancı olması umurunda değildir.

Kediler ve köpekler tamamen farklıdır. Kimse bunu inkar edemez. Ancak bunlar sahip olabileceğiniz en iyi evcil hayvanlardır.

Özel gereksinimlerinin tümünü göz önünde bulundurduğunuzdan ve onlara sevginizi gösterdiğinizden emin olun. Karşılığında, size arkadaşlık edecekler. Kısacası, hem bir kedi hem de köpek almaktan korkmayın! Bu hayvanlar, en iyi arkadaşlarınız olacaklar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Campos, C. B., Esteves, C. F., Ferraz, K. M. P. M. B., Crawshaw, P. G., & Verdade, L. M. (2007). Diet of free-ranging cats and dogs in a suburban and rural environment, south-eastern Brazil. Journal of Zoology. https://doi.org/10.1111/j.1469-7998.2007.00291.x
  • Laflamme, D. P. (2005). Nutrition for aging cats and dogs and the importance of body condition. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2004.12.011

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.