En Sevdiğimiz Pire Karşıtı Tedaviler

Pireler evimizi bir süreliğine istila edip "bize de saldırma" fırsatı buldukları için, evcil hayvanımızı rahatsız ettikleri kadar bizi de rahatsız ederler.
En Sevdiğimiz Pire Karşıtı Tedaviler

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Pire hayvanının varlığı bütün evcil hayvanları etkileyen yaygın bir hastalıktır. Pireleri önlemek için size en çok beğendiğimiz pire karşıtı tedaviler nelerdir, nasıl yapılır bunları anlatacağız. Hatta bir liste vereceğiz. Bir kağıt ve kalem alın, not almak için hazır olun.

Evcil Hayvanlar İçin En İyi Pire Karşıtı Tedaviler

Esasında günümüzde, satışı yapılan ve bu konuda ihtiyacımızı karşılayacak  çok geniş bir ürün yelpazesi ve marka seçeneği vardır.  Ancak yine de biz sizinle hepimizin evinde olan malzemelerle ev yapımı tarifler hakkında konuşmaya karar verdik. Ayrıca,  bu tarifler sadece ev yapımı olmakla kalmayıp, aynı zamanda içinde kimyasal maddeler olmadığı için de evcil hayvanınıza zarar vermeyecek tariflerdir.

kaşınan köpek

Sirke

Sirkenin her şeye yardımı dokunduğu söylenir. Gerçek şu ki, sirke hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, bu söylenenin de kesinlikle ve kesinlikle doğru olduğunu anlıyoruz. Bu kez de evcil hayvanlar için nasıl kullandığına bakalım.

Köpeğinize banyo yaptırırken sirke kullanmanız (elma sirkesi kullanmanız evcil hayvanınızın tüylerinin renk değiştirmemesi için en iyi tercih olacaktır) pireleri yok etmek için mükemmel bir tedavidir. Bu işlemi yaparken önce hayvanınızı normal şampuanı ile yıkayın. Duruladıktan sonra bir fincan sirkeyi gözüne ve burnuna gelmeyecek şekilde tüylerinin üzerine dökün.

Mümkün olduğu kadar çok pireyi yok etmek için yaklaşık beş dakika boyunca sirkeyi bekletin, ardından bol su ile durulayın. Köpeğinizin tüylerini çocukların saçlarında oluşan bitleri ayıklamak için kullandığımız taraklara benzeyen ince dişli bir tarak ile tarayın ve ardından köpeğinizi kurulayın. Bu işlemi köpeğinizi her banyo yaptırdığınızda uygulayın. Ve bir süre sonra köpeğinizde hiç pire kalmadığını göreceksiniz.

Köpeğinizi Taramak

Köpeğinizi sadece her gün ince dişli bir tarak ile taramak bile vücudunda bulunan pirelerin ayıklanmasına yardımcı olur.  Bu işlem pireleri ayıklamanın yanı sıra, eğer varsa pire yumurtalarını da çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ve böylece tüylü arkadaşınızın vücudunda daha fazla pire olmasını engellemiş olacaksınız.

Eğer köpeğinizi taramadan önce, tüylerine bir miktar sirke dökerseniz, pirelerin yavaş yavaş hareket etmeye başadığını göreceksiniz. Böylece onları yakalamak için tarağı kullanabileceksiniz. Köpeğinizi bu şekilde taramak, tüyleri kuruyken bile oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Limon

Pireler limonun kokusundan nefret ederler. Dolayısı ile limon, bildiğimiz en iyi ev yapımı pire engelleyici tedavidir. Limonla pireleri temizlemek için bir litre kaynamış suya daha önce doğramış olduğunuz limon dilimlerini ekleyin.

Ardından, ocağın üstünde bir süre kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve bir gece boyunca bekletin.  Diğer gün, hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine boşaltın ve köpeğinizin tüylerine ve cildine sıkın. Bunu yaparken, karışımın gözlerine ve burnuna gelmesinden kaçının.

Bunu yaparken limonun köpeğinizin vücudunun tolerans gösterebileceği bir madde olduğundan emin olmak için onu dikkatlice inceleyin. Çünkü bazı durumlarda hayvanın cildinin limona karşı tolerans gösteremediği ortaya çıkmıştır. Eğer sizin köpeğiniz de o hayvanlardan biri ise, limon kullanmayı bırakın. Eğer değilse, bu işlemi haftada iki kere tekrarlayın. Kalan karışımı ise evinizi temizlemek için bile kullanabilirsiniz.

pireleri ayıklamak için köpeğimizi taramak

Pelinotu

Bu bitki, yaygın bir şekilde, anti-parazitik özellikleriyle bilinir ve hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur, bu da onu evcil hayvanlarımız için ideal bir pire karşıtı tedavi haline getirir. Bu bitkiyi iki farklı kullanma şekli vardır. Biri, bu bitkiyi çatıya ya da bahçeye dikmektir. Hatta evin girişine bile birkaç saksı pelinotu koyabilirsiniz.

Diğer kullanma şekli ise, kurumuş pelinotlarından küçük torbalar yaparak, bunları başta evcil hayvanınızın yattığı yer gibi pirelerin daha çok olabileceği bölgeler olmak üzere evin her yerine  dağıtmaktır.

Sedir talaşı

Pireler limon karşısında ne hissediyorlarsa, aynısı sedir için de geçerli oluyor: Kokusundan nefret ediyorlar. Bu nedenle evcil hayvanınızdan ve evinizden pireleri uzaklaştırmanın yollarından biri de, kanepeye, köpeğinizin yatağına ve evin içine sedir talaşı dağıtmaktır.

Mobilyaların altı ve evin köşeleri sedir talaşının en çok işe yarayacağı stratejik yerlerdir. Ancak sedir talaşının evin her yerine dağılmasını ve evinizin kirli olduğu görüntüsünü vermek istemiyorsanız; sedir talaşını küçük, kokularının dışarı çıkabileceği poşetlere koyun.

İşte test edilmiş, bulması ve yapması çok kolay malzemeler ile pire karşıtı ev yapımı tedaviler listemiz. En kolay olduğunu düşündüğünüz bir taneyi seçin ve köpeğinizi pirelerden arındırmak için kullanın!  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.