Pasif İçicilik Köpeğiniz İçin Zararlı

Pasif içicilik kaynağı ne olursa olsun zararlıdır. Örneğin sigara içmeyi hayal bile etmeyecek insanlar odun yakabilir ve bu odunun dumanı da sigara dumanı kadar toksik ve kanserojen olabilir.
Pasif İçicilik Köpeğiniz İçin Zararlı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sigara içen birçok insan, özellikle de kronik içiciler, başkalarının bu alışkanlıkları hakkında ne düşündüğünü umursuyor gibi gözükmez. Bununla beraber pasif içicilik de etrafındakilere zarar verir. Bunun gibi, bir saat boyunca yanan ve 5 kilo odun tüketen tek bir ateşin de 30 sigaradan 4.300 kat daha fazla kanserojen içerdiğini de bilmenizde fayda var.

Hadi dikkatimizi öncelikle sigara dumanına yöneltelim. Bağımlılık seviyesi en yukarıda olan sigara içiciler, pasif içiciliğin sevdiklerine de zarar verebileceğini ya unutuyor ya da bunu düşünmüyorlar. İşte bu sevdikleri insanlar sadece sigara içen insanların etrafında durdukları için pasif tüketiciler oluyorlar.

Sigara farklı algılar yaratan ve farklı vicdani yargılara sebebiyet veren bir keyif aracı. Sigarayı bırakma kampanyaları sayesinde artık sigara içen birçok insan bunu yaptıkları her zaman az ya da çok vicdan azabı çekmeye başladılar. Birçoğu gerçekten bu alışkanlığı sonsuza dek bırakmak istiyor. Maalesef çoğu bunu başaramıyor.

Pasif içicilik köpeğinize zarar verir

Köpeğinin yanında puro koklayan biri

Pasif içicilik sigara içen insanları olumsuz bir şekilde etkilediği gibi çevredeki herkese de zarar verir. Ve evet buna evcil hayvanlar da dahil. Köpekler, kediler ve kuşlar bu durumdan en çok etkilenen hayvanlardır çünkü en yaygın evcil hayvanlar genelde bu türlerdir.

Yaşadığı evin içerisinde aktif olarak sigara içilen her iki köpekten biri hayatının bir köşesinde kanser ile karşı karşıya gelebilir. (En azından istatistikler bunu gösteriyor.) Aynı zamanda astım, akut rinit ve solunum yolu iltihabı ya da bronşit gibi hastalıklarla yüzleşme ihtimalleri de %60 oranda daha fazladır. 

Köpeğin burun deliklerinin boyutu da bu konuda büyük bir rol oynar. Büyük bir burnu olan Golden ve Alman Çoban Köpeği gibi cinsler akciğer kanseri geliştirmeye özel olarak daha yatkındır. Çünkü diğer cinslere göre daha fazla hava çeker ve tüketirler. Bununla beraber, Boxer ve Bulldog gibi basık burunlu köpekler de risk altında. Çünkü ciğerlerine ulaşan toksin miktarı diğer cinslere göre çok daha fazladır.

Pasif içicilik kedi ve kuşlara da zarar verir

Kedilerin yorucu bir kendilerini temizleme rutini vardır. Tahminler bu hayvanların günün üçte ikisinde kendi tüylerini yaladıkları yönünde. Bu maalesef sigara içen insanların yanında yaşadıklarında sağlıklarını kötü yönde etkiler.

Bunun sebebi kedinin sigara dumanının tüylerinde ve cildinde bıraktığı bütün toksinleri diliyle toplamasıdır. İşte bu yüzden ağız kanseri olma ihtimalleri %70 civarına varabilir.

Dahası, sigara içen biriyle kaldığı zaman en çok zarar gören hayvan kuşlardır. Bu hayvanların köpek ve kedilerle karşılaştırıldığında iki ekstra dezavantajı bulunur. Solunum sistemleri aşırı hassastır ve çok kısıtlayıcı alanlara kapatılırlar. Bu yüzden yaşadıkları alana ulaşan her türlü zararlı madde, onlara tekrar ve tekrar bu maddeyi solumaktan başka çare bırakmaz.

Akciğer kanseri tütün kullanan insanlarla beraber yaşayan kuşların yüz yüze geldiği tek sorun değil. Cilt kanseri ve göz tahrişi gibi sorunlarla boğuşmak zorunda da kalabilirler. Pasif içiciliğin evcil hayvanlarınıza zarar vermediğini düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Önleyici tedbirler

Gülümseyen bir köpek

Sigara içmek sadece içenin sağlığı için değil onun etrafındaki herkes için zararlıdır. Yani pasif içicilik evcil hayvanlar için de açıkça zararlıdır.

Peki pasif içiciliğin sebep olduğu olumsuz etkileri azaltmak için ne yapabilirsiniz? Etkili ve kesin olan tek bir yol var: Sigara içmeyi bırakın. Tabi ki eğer bırakmak istemiyorsanız farklı opsiyonlar da var.

Örneğin, günlük olarak içtiğiniz sigara sayısını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda iç mekanlarda, özellikle de evinizde ya da etrafınızda başka insanların olduğu kapalı mekanlarda sigara içmeyebilirsiniz.

Sigara içen insan kategorileri

Sigara içen birisi üç farklı kategoriye dahil olabilir:

  • İlk içici. Bu kişi sigarayı yakıp dışarı salmadan önce dumanı ciğerlerine çeken kişidir.
  • Pasif içici. Bu kişi bulunduğu ortamdaki ikincil dumanın toksik partiküllerini içerisine çeken kişidir. Bu toksik partiküller kişinin cildi ve kıyafetleri üzerinde de kalır.
  • Üçüncül içici. Bu kişiler direkt olarak pasif içici değildir ama sigaranın sebep olduğu toksinlere maruz kalan insan ya da objelerle etkileşim halindedir. Örneğin sigara içen insanların elleri, kıyafetleri, mobilyalar ve daha birçok şey.

Yani eğer sigara içiyorsanız bunu evcil hayvanlarınızın yanında yapmamaya çalışın ki sağlıklarını riske atmayın. Üçüncül içiciliğin de hayvanlara zarar verdiğini unutmayın. Bildiğiniz gibi kedi ve köpekler sürekli kendilerini yaladıkları gibi ellerinizi de yalarlar ve bunu yaparken yavaş yavaş kendilerini zehirliyor olabilirler.

Sigara içen insanların evcil hayvan edinmesine izin verilmemesi gerektiğini düşünen bazı hayvan hakları savunucuları bile var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.