Eve Yavru Köpek Getirmek için 6 İpucu

Evde yavru köpek beslerken dikkat edilecek en önemli noktalar meraklarıyla başa çıkmak, sosyalleşmelerini sağlamak, beslenmelerine dikkat etmek ve tuvalet alışkanlığı kazanmalarını sağlamaktır.
Eve Yavru Köpek Getirmek için 6 İpucu

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2019

Evcil hayvan sahiplenmek harika bir deneyimdir. Çoğu durumda evcil hayvanları yavruyken sahipleniriz ve ilk gün genelde kaos halinde geçer. Bu yüzden eve yavru köpek getirmek için bilmeniz gereken 6 ipucundan bahsedeceğiz.

Eve yavru köpek getirmek: yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Yavru köpekler o kadar sevimliler ki bizi daha iyi bir insan haline getirirler. Ancak, hayatlarının ilk günlerinde kafaları biraz karışabilir. Onlara birçok şey öğretmeniz ve yeni evlerine uyum sağlamaları için yardım etmeniz gerekir.

Eve yavru köpek getirmek heyecanlı bir deneyimdir; hayatımızda “öncesi ve sonrası” yaşadığınız andır. Ancak, onlarla baş etmeyi bilmiyorsanız bu deneyim bir kabusa dönüşebilir. Bu yüzden bu ipuçlarına mutlaka dikkat edin:

1. Yavru köpek getirmek: Her şeyi koklamasına izin verin

Köpeklerin yeni bir eve ayak bastığında yapacakları ilk şey keşfetmektir. Her köşeyi koklayacak ve çıkamayacakları deliklere gireceklerdir. Bu süreçte onların koklamalarına ve yatak odanız gibi yasaklı bölgeleri bile keşfetmesine izin vermelisiniz.

2. Sosyalleştirin

Yavru köpeklerin dört aylık olana kadar hastalıklara karşı savunmasız oldukları doğrudur. Bu yüzden, veterinerler köpeğinizi dışarıya çıkarmanızı önermezler. Bu yüzden, bu dönemi geçtikten sonra diğer hayvanlarla tanıştırmanız çok önemlidir.

Yavru köpeğiniz eve gelmeden önce evinizde bir evcil hayvan varsa birbirlerini tanımalarını sağlamalısınız. Nasıl mı? Köpeğinizi onlara tanıştırarak!

yavru köpek getirmek

Bu, olası kavgaları önlemek için her ikisini de yakınınıza koymanız anlamına gelir. Arkadaş olmaları için birkaç kez denemeniz gerekebilir. Her şey her iki hayvanın da karakterine bağlıdır. En başından beri iyi geçinmelerini sağlayana kadar vazgeçmeyin.

3. Eve yavru köpek getirmek: Yerini önceden hazırlayın

Evinize kedi ya da köpek aldığınızda sadece onlara ait yatak ya da özel eşyalar vermeniz gerekir. Nerede uyuyacaklarını, yemek yiyeceklerini vb. belirleyin. Ayrıca onlara hemen oyuncak vermenizi öneririz, böylece güzel ve eğlenceli bir yerde olduklarını anlayabilirler.

4. Ayrılık endişesi konusunda dikkatli olun

Çoğu durumda, yavru köpekler annelerinin ve kardeşlerinin yanında olmaya alışkındır. Belki eve gelmeden birkaç saat öncesine kadar ailesinin sıcaklığı eşliğinde uyuklamaktaydılar. Ancak şimdi bir insan tarafından sahiplenildiklerine göre dinlenmek ve güvende hissetmek için benzer koşullar arayacaklardır.

Eve yeni yavru köpek aldığınız zaman, yatağınıza çıkartmak ya da tüm gün onunla ilgilenmek zorunda değilsiniz. Ancak ona rahat bir yatak ve üstünü örtecek bir battaniye vermeniz ve eve alışıncaya kadar ona eşlik etmeniz gerekebilir.

Bazı insanlar tatilde olduklarında evcil hayvan sahiplenmeyi tercih ediyorlar, böylece onları azar azar evde bırakarak daha az korkmalarını sağlıyorlar.

5. İhtiyaçlarına göre besleyin

Veteriner, size yavru köpeğin günde kaç kez ya da ne kadar yemesi gerektiğini söyleyecektir. Genelde yavru köpekleri günde 4 kez beslemeniz ve günün her saatinde taze su vermeniz gerekmektedir.

yavru köpek beslemek

6. Tuvalete gitmelerini öğretin

Yavruları eve alma konusundaki en zor bölümlerden bir tanesi de budur çünkü bu zamana kadar, annelerinin yakınlarındaki yerlere işeyip kakalarını yapıyorlardı.

Başlarda onları dışarı çıkaramayacağınız için, tuvaletlerini yapabilecekleri bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için banyo, balkon ya da terasınız olabilir.

Sadece bu “tuvaletleri” kullanmalarını sağlamak için en iyi yöntem şudur: Dışkısını plastik bir poşetle alın ve tuvaletini yapmasını istediğiniz yere koyun. Bu şekilde doğru yeri göstermiş olacaksınız.

İdrar konusunda ise emmesi için bir gazete kağıdı serebilirsiniz. Kokuyu gidermek için yasak bölgeyi temizlemeyi ve bir dahaki sefer tuvaletini yapması gerektiğinde oraya gitmesini yasaklamayı unutmayın.

İlk günlerde kurallara uymasını beklemeyin. Çok sabırlı olmalı ve hem sevgi dolu hem de katı bir duruş sergileyerek kuralları öğretmelisiniz. Hiçbir şeyi bilerek yapmadıklarını ve hayata yeni adım atıklarını unutmayın. Alıştıkları zaman her şey daha kolay olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Koscinczuk, P., Alabarcez, N. M., Cainzos, R. P., & Londra, M. (2014). EVALUACIÓN DE LA CONDUCTA DE CACHORROS DURANTE LA PRIMERA CONSULTA CLÍNICA: ESTUDIO PILOTO EN LA CIUDAD DE CORRIENTES, ARGENTINA. Revista de La Facultad de Medicina Veterinaria y de Zootecnia. https://doi.org/10.15446/rfmvz.v61n1.43880


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.