Köpeklerde Şişkinlik Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

Köpeklerde şişkinlik, bilimsel adı, gastrik dilatasyon volvulusu (GDV) veya mide torsiyonu olarak da bilinir.
Köpeklerde Şişkinlik Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2021

Evcil hayvanlarda özellikle büyük ve orta boy köpek ırklarında sindirim sorunları giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle, köpeklerde şişkinlik olduğunda ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.
Bir evcil hayvanın sağlığı için sevgi ve özverinin gerekli olduğu doğrudur. Bununla birlikte, yetiştirilmeleriyle ilgili gerekenler sadece bunlar değildir. Bir köpek sahibi, köpeklerinin sağlığının yerinde olduğundan emin olmalıdır. Veterinerinize düzenli ziyaretler, köpeğinizin uygun aşılarını ve anti-paraziter tedavilerini aldığından emin olmak gereklidir.

Köpeklerde şişkinlik nedir?

Köpeklerde şişkinlik, bilimsel adı, gastrik dilatasyon volvulusu (GDV) veya mide torsiyonu olarak da bilinir. Kendi kendine dönebilen aşırı gerilmiş bir mide ile karakterizedir. Yani genişleyen mide kendi ekseni etrafında dönebilir.

köpeklerde şişkinlik hasta köpek

Köpeklerde şişkinlik dalak, karaciğer ve pankreas gibi diğer organlara zarar verebilir. Aynı zamanda kan dolaşımını engeller ve vücut için hayati besinlerin eksikliğine neden olur ve bu da onların şoka girmelerine neden olur.
Dilatasyon, fermentasyon ve sindirim sırasında aşırı gaz üretiminin sonucudur. Buna karşılık, aşırı fermantasyon genellikle dengesiz beslenmenin bir sonucudur. Bir köpek, düzgün çiğnemeden bir kerede çok fazla yemek yediğinde gerçekleşebilir. Mide torsiyonu çoğunlukla orta, büyük ve dev boy köpekleri etkiler. Daha küçük köpek ırklarında nadirdir.

Köpeklerde şişkinliğin belirtileri nelerdir?

Bu sorunu önceden teşhis etmek istiyorsanız, belirtiler konusunda bilgili olmalısınız.

Mide torsiyonunun en sık görülen belirtileri şunlardır:

  • Şişmiş göbek
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Hızlanmış solunum ve kalp atış hızı
  • Mukus ve soluk diş etleri
  • Aşırı sinirlilik ve/veya kaygı
  • Yorgunluk ve iştah kaybı

İlk semptom en belirgin olanıdır. Mide genişlemesi hemen karın boşluğunun şişmesine neden olur. Bu semptomu fark ettikten hemen sonra evcil hayvanınızı veterinere götürmek hayatını kurtarabilir.
Ağrı o kadar dayanılmazdır ki, sadece karnına dokunursanız köpek ağlayacaktır. Başlangıçta, hayvan mide rahatsızlığından sürekli rahatsız olacaktır. Daha sonra, yatmaya devam edecek ve iştahını kaybedecektir.

Köpeklerde şişkinlik nasıl önlenir

Bir köpeğin bu sendromu geliştirmemesi için uygun önlemleri almak önemlidir. Mide burulmasını önlemek için 4 ipucu:

Uygun yiyecekleri seçin

Uygun bir diyet hem miktar hem de kaliteyi dengeler. Her gördüğünüz reklama inanmayın. En pahalı veya en moda yiyecekler her zaman en iyisi değildir.
Daha iyi veya daha kötü yiyecekler yoktur, evcil hayvanınıza en uygun yiyecekler vardır. Her köpeğin cinsine, davranışına, yaşına ve yaşam tarzına göre farklı beslenme ihtiyaçları vardır.
Bu nedenle, yiyecek seçimleri bir veteriner tarafından yönlendirilmelidir. Sahibi, veterinerin talimatlarına uymalı ve köpeğin diyetine insan yemeği eklemekten kaçınmalıdır. Bu ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Köpeğinizin günlük mama miktarını ayarlayın

Sahiplerin, köpeğin doymadığını veya çok zayıf olduğunu düşündüklerinde, yiyecek miktarını keyfi olarak artırmaları yaygındır. Bu iyi bir fikir değil. Köpek kas kütlesi kazanmıyorsa, enerjisi yoksa veya aç görünüyorsa bir veterinerle konuşmalısınız. Bunlar belirli bir hastalığın veya parazit enfeksiyonunun belirtileri olabilir.
Yiyecekleri onları tam olarak tatmin etmeyebilir ve günlük porsiyon boyutlarını ayarlamak gerekebilir. Ne olursa olsun, profesyonel yardım önerilir. Genel bir kural olarak, günlük miktarı 3 küçük porsiyona bölmelisiniz. Köpeğinize asla yemeğinin tamamını bir porsiyonda vermeyin.

Su ve yemek

Köpek yemek yerken su kabını kaldırmalısınız. Yemeğini bitirdikten 30 dakika sonra geri koyabilirsin.

Yemekten hemen sonra egzersiz yapmayın

Yemeyi yeni bitiren bir köpeği yürüyüşe çıkmadan veya egzersiz yapmadan önce en az 30 dakika bekletmelisiniz.

sahibiyle koşan köpek


Köpeklerde şişkinlik nasıl tedavi edilir?

Erken teşhis edilmişse, köpek şişkinliği emme ile çözülebilir. Veteriner ağızdan hayvanın midesine bir tüp sokar ve fazla gazı çıkarır. Ancak burulma zaten oluşmuşsa tüp yerleştirilemez. Bu durumda tedavinin cerrahi  müdahale ile yapılması gerekir.
Birçok veteriner, hayvan zaten mide burulma belirtileri göstermişse, önleyici bir önlem olarak cerrahi prosedürün uygulanmasını önerecektir.
Ana görselin kaynağı: Emily Orpin İlginizi çekebilir ...

Hassas Mideli Köpekler için Beslenme Tavsiyeleri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Hassas Mideli Köpekler için Beslenme Tavsiyeleri

Hassas mideli köpeklerin özel bakıma ihtiyacı vardır. Diğer türlü bu durum birçok ciddi sonuçlara yol açabilir. Daha fazlası için okumaya devam edin.