Yürüyüşte Köpeğinizi Nasıl Sakin Tutarsınız?

Köpeğiniz hala yavruysa, nasıl davranacakları konusunda eğitmek daha kolay bir süreç olacaktır. Bununla birlikte, genç yaştan itibaren iyi bir sosyalleşme, tasmayı çekmemek ve yürüyüşe çıkma zamanı geldiğinde çok heyecanlanmalarına izin vermemek gibi temel şeyler vardır.
Yürüyüşte Köpeğinizi Nasıl Sakin Tutarsınız?

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2021

Yürüyüşe çıkmak, bir köpeğin en sevdiği aktivitelerden biridir. Bu nedenle, birçok köpek yürüyüşe çıkarken veya sahiplerinin onları dışarı çıkaracağını anladıklarında biraz hiperaktif bir hale gelirler. Bu makalede, keyifli bir deneyim yaşamaları ve sağlıklı kalabilmeleri için köpeğinizi yürüyüşte nasıl sakinleştireceğiniz konusunda size bazı tavsiyeler vereceğiz.

Köpeğiniz hala bir yavruysa, ona nasıl davranacaklarını öğretmek daha kolay olacaktır. Bununla birlikte, genç yaştan itibaren iyi bir sosyalleşme, tasmayı çekmeme ve yürüyüşe çıkma vakti geldiğinde çok heyecanlanmalarına izin vermeme gibi temel şeyler vardır.

Yürüyüşte Köpeğinizi Sakin Tutmanız Neden Önemlidir?

Köpeklerin sahipleriyle birlikte doğru şekilde yürümeyi öğrenmeleri gerekir. Köpeğiniz tasmasını çok fazla çekerse, kendilerini ve hatta sizi yaralayabilir. Sakin kalamayan veya küçük hayvanları kovalamadan duramayan köpekler kazalara neden olabilir.

Yapılacak en iyi şey, köpeğinizi henüz yavruyken eğitmeye çalışmaktır. Yaşamın ilk aylarında, köpeklerin çok daha şekillenebilir bir kişiliği vardır ve davranışlarının temelini oluşturur, bu eğitim ve sosyalleşme için doğru andır.

Bununla birlikte, yavru köpekler hala gelişiyor ve bağışıklık sistemleri henüz tam güçte değil. Bu nedenle, evin dışına ilk yürüyüşleriniz ancak onların ilk aşı ve haşaratlarından sonra yapılmalıdır.

Köpeğinizin eğitimi, pençelerini yeni evlerine adım atar atmaz başlamalıdır. Onları yürüyüşe çıkaramayacak veya onlara temel itaat öğretemeyeceksiniz, ancak onlara evin kurallarını öğretebilirsiniz. Köpeğinizin fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak gelişmesi için onlara bazı uyarıcı egzersizler sağlamak da iyi bir fikirdir.

parkede yürüyen köpek

Yürüyüşte Köpeğinizi Sakin Tutmak

Köpeğinizle egzersiz yapmak için dışarı çıkmadan önce, doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Pek çok farklı tasma ve kayış vardır ve köpeğiniz için en uygun olanı seçmeniz önemlidir.

Bir köpek yavrusu için en iyi seçenek bir koşum takımı kullanmaktır. Bu şekilde boynunu incitmekten veya nefes almalarını engellemekten kaçınmış olursunuz.

Dışarı Çıkmadan Önce Aşırı Heyecanlandırmayın

Köpeğinizin yürüyüşte sakin kalmasını istiyorsanız, evden çıkmadan önce onu aşırı heyecanlandırmamalısınız. Köpekler çok zekidir ve alışkanlıkları, kelimeleri veya sesleri yürüyüşe çıkma ile ilişkilendirebilirler. Örneğin, birçok köpek bunu “gel, güle güle” sözleriyle veya hatta sahipleri kıyafetlerini değiştirdiğinde bile ilişkilendirir.

Çoğu insan, köpeğinin yürüyüşe çıkmadan hemen önce hiperaktif olmasını eğlenceli bulur. Bununla birlikte, gülmek, alkışlamak veya bu tür bir tepkiyi ödüllendirmek, olumsuz davranışları daha da güçlendirecektir. Yürüyüşe çıkmadan önce köpeğinizin aşırı heyecanlanma olasılığını artıracaksınız.

Köpeğinizi yürüyüşe çağırdığınızda, adını seslendiğininzde sakin ve normal davranın. Size geldiklerinde, onlara oturmalarını söyleyin ve sakince üzerlerine yaka ve tasmayı koyun. Unutmayın, ne kadar çok gürültü yaparsanız, köpeğinizin sakinleşme olasılığı o kadar az olacaktır.

Kendi Yürüyüşünüzü Kontrol Etmek

Yürüyüşe çıktığınızda, tamamen köpeğinizi gezdirmeye odaklanmalısınız. Baskı altında, stresli veya gergin davranırsanız, köpeğiniz bunu fark edecek ve dışarıda olduğunuzda muhtemelen aynı şekilde davranacaktır.

çimlerde tasmasından çekili köpek

Köpeğinizin koşmasını veya tasmasını çekmesini istemiyorsanız, köpeğinizle yürüme şeklinizi kontrol etmeniz gerekir. Bu nedenle, tasmayı çekmekten kaçının, diğer köpekleri selamlasın ve ağaçları koklamalarına izin verin. Sabırlı olmalı, çevrelerini tanımalarına ve kendilerine uyan zamanda tuvalete gitmelerine izin vermeisiniz.

Köpeğinizle sakin, kendinden emin ve rahat bir şekilde yürüyün. Aksi takdirde, evcil hayvanınıza bazı aceleci veya gergin enerjiler aktarırsınız. Güveninizi hissettiklerinde, aynı zamanda sakince yürüyeceklerdir.

Asla Zincir Tasma Kullanmayın

Köpek zincir tasmaları, yürüyüş eğitimi için yararlı değildir. Tek yaptıkları köpeğinizi incitmek ve sağlığını riske atmaktır.

Köpeğinizin Olumlu Davranışlarını Ödüllendirin

Doğru yürümeyi öğrenmek, köpeğinizin eğitiminin bir parçasıdır ve bunu öğretirken ödüllendirmek önemlidir. Olumlu pekiştirme kullanarak, onlara iyi alışkanlıklar kazandırabilir ve bilişsel becerilerini geliştirebilirsiniz.

Köpeğinizi Sosyalleştirmek

Yeterince sosyalleşmeyen köpekler, diğer köpekleri, kedileri veya diğer hayvanları gördüklerinde genellikle çok abartılı tepki verirler. Yürüyüşe çıkarken köpeğinizi sakin tutmak istiyorsanız, henüz yavruyken sosyalleşmesini sağlamalısınız. Bu süreç onlara diğer köpekler veya kedilerle olumlu bir şekilde ilişki kurmayı ve bölgelerini nasıl paylaşacaklarını öğretecektir. İlginizi çekebilir ...

Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Günlük yürüyüş: Bu Rutine Devam Etmek için Beş Neden

Birçok köpek günlük yürüyüş ihtiyacı duyar. Yürüyüşlerin uzunluğu ritmi hayvanın türüne, fiziksel durumu ve yaşına bağlıdır.