Köpeklerde Kurt Problemi İçin En İyi Tedavi Nedir?

Köpeklerde bağırsak kurdu problemi oldukça yaygındır. Ancak solunum sistemini ve kalbi etkileyen başka bir kurt türü daha var. Peki tüm kurt türlerini yok edebilen bir tedavi yöntemi var mı?
Köpeklerde Kurt Problemi İçin En İyi Tedavi Nedir?

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2019

Köpeklerde kurt problemi sandığınızdan daha yaygındır. Herhangi bir komplikasyonun önüne geçebilmek için en kısa sürede tedaviye başlamak son derece önemlidir. Bu yazıda, parazit türlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. 

Köpeklerde Görülen Kurt Türleri

Evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilecek 5 tür kurt bulunuyor. Bu yazıda bahsedeceğimiz ilk 4 kurt türü bağırsağı ilgilendirirken, 5. kurt türü köpeğinizin kalbini etkiliyor.

1. Nematodlar

Nematod, köpeklerde en yaygın görülen kurt türüdür. Bu kurt, aynı zamanda hayvanlardan insanlara da geçebilir. Hatta birçok yavru köpek, içinde bu organizma ile doğar.

2. Kamçılı kurt

Bu kurt türü sarı renktir ve iplik gibi göründüğü için köpeğinizin dışkısında göze çarpar. Ancak kalın bağırsakta yaşayan kamçılı kurdu teşhis etmek çok kolay değildir; çünkü köpeğiniz dışkı testlerinde teşhis etmeye yetecek kadar dışkı çıkaramayabilir. Bu şekilde veterineriniz de teşhis etmekte zorlanabilir.

3. Kancalı kurt

Kancalı kurt, ince bağırsakta yaşayan ve kan emerek hayatta kalan küçük bir kurt türüdür. Bu kurt türü genelde annenin idrarından yavruya geçer, ancak emzirirken sütünden yavruya da geçebilir. Eğer yavru zamanında tedavi olmazsa, bu parazit türü yavrunun ileri seviyede anemi olmasına neden olur.

4. Tenya

Tenya, yaşadığı canlının içinde 10-15 santimetreye kadar büyüyebilir. Pireler vasıtasıyla köpeğe geçer ve yaşamak için bağırsağa yerleşir. Parazit tamamen ölmese bile, kopan küçük parçalarını köpeğinizin dışkısında görebilirsiniz.

hasta kopek uykulu gözlerle bakıyor

5. Kalp kurdu

Şüphesiz, en çok endişelenmeniz gereken parazit budur. Enfekte olmuş sivrisineklerle bu parazit başka canlılara geçer. Köpeğinizi sinek ısırıklarından korumanıza yardımcı olacak bir şey kullanmanız gerekebilir. Kalp kurdu tedavisi pahalıdır ve uzun sürer.

Köpeklerde kurt problemi: nedenleri ve tedavisi

Parazit kurtlar herhangi bir yerde bulunabilir ve çok küçük oldukları için çıplak gözle teşhis etmek zordur. Bazı kurt türleri mikroskobik ölçüde olduğu için gözle görmek neredeyse imkansızdır.

Köpeğiniz içinde kurt bulunan bir dışkıyı, dışarıda bulduğu çiğ bir eti veya toprağı yiyerek bu parazitleri vücuduna alabilir. Yediği bu maddelerin içinde parazit yumurtaları varsa enfekte olur.

Bu kurt türleri vücuda girdiğinde bağırsağa yerleşir ve içinde yaşadığı canlının yedikleriyle beslenir. Bu nedenle bu rahatsızlığın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kusma
 • İshal
 • Ateş
 • Uyuşukluk
 • Karında şişkinlik
 • Kanlı dışkı
 • Kilo kaybı
 • Güçsüzlük
 • Tüylerin mat ve soluk olması
 • Anal bölgede kaşınma

Kalp kurdu ise çok daha ciddi semptomlara sahiptir. En ciddileri; solunum problemleri, nabzın zayıflaması, diş eti renginin solması ve egzersiz yapmada zorlanma olarak sıralanabilir. Hatta kalp kurdu, köpeğinizin ölümüne neden olabilir.

veterinerde tedavi olan köpek

Köpeklerde kurt problemi için tek bir tedavi var mı?

Uygulanacak tedavi, kurdun cinsine, köpeğin yaşına, genel sağlık durumuna ve parazitin ne zaman teşhis edildiğine bağlı olarak farklılık gösterir. Her kurt türü farklı bir tedavi yöntemi gerektirir; bu nedenle ilk önce ne tür bir kurt olduğu tespit edilmelidir.

Yavru köpekler yetişkin köpeklerden daha farklıdır. Savunma sistemleri henüz yeteri kadar gelişmediği için bu tür parazitlere karşı daha korunmasızdır ve bu nedenle daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Kurtlardan tamamen kurtulmak son derece zor olabilir. Bu nedenle veterineriniz koruyucu bir tedavi önerebilir. Bazı veterinerler ayda bir kez vereceğiniz ilaçlarla, bazıları ise başka tedavi yöntemleriyle köpeğinizin bu parazitleri dışkılarıyla atmasını amaçlar.

Tüm bunlara ek olarak, köpeğinizin parkta bulduğu dışkıları yemesini veya koklamasını önlemelisiniz. Başka hayvanların ziyaret ettiği alanlarda dolaşırken daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. İshal, kusma, zayıflık gibi belirtileri gördüğünüz anda hemen veterinerinizden randevu almalısınız. Köpeğiniz ne kadar hızlı tedaviye başlarsa, o kadar kolay iyileşir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Junquera, P. (2015). TRICHINELLA spp. gusanos nematodos parásitos del GANADO PORCINO, PERROS y GATOS: biología, prevención y control.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.