Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar ve Cinnet

Bu tür bir köpek davranışı, obsesif-kompulsif bozuklular kendi kendini sakatlamaya yönelik olabileceği için sandığınızdan daha tehlikelidir.
Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar ve Cinnet
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kompulsif bozukluklar ve cinnet, evcil hayvanlarda sıklıkla görülen durumlardır. Hayvanın duygularını kontrol etme yetisini kaybettiği, bunun yerine obsesif davranışlarda bulunduğu tıbbi vakalardır.

Bu kontrol kaybı genellikle geçici olsa da, daha ciddi durumlarda, saatler boyu sürebilir. Bu sebeple, evcil hayvanın fiziksel ve duygusal sağlığı risk altına girmiş olur.

Bunlar yetmezmiş gibi, hayvan kendine zarar verme noktasına da gelebilir. Bu durumlar yaşanırken, hayvan çılgınca hareket ettiği için kendine zarar verdiğini anlamaz ve acıyı hissedene kadar da durmaz.

Kompulsif bozukluk ile teşhis edilmiş birçok köpek, sürekli kuyruğunu yalar. Diğerleri bazı vücut bölgelerini ısırabilirken kimileri ise sürekli olarak kendi kuyruğunun peşinde döner.

kuyruğunu ısıran köpek

Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar ve Cinnetin Nedenleri

Köpeklerde kompulsif bozuklukların oluşumu, fiziksel ve duygusal istismar geçmişi ile ilgilidir. Bu nedenle, genellikle terk edilmiş ya da sokakta büyüyen köpeklerde meydana gelir. Yine de bu tür rahatsızlıklar, aşırı anksiyete, uyarı eksikliği ya da uzayan hapsedilme gibi durumlardan da kaynaklanabilir. Ek olarak, yoğun acı hisseden hayvanlar de belirli obsesif bozukluklar gösterebilir.

Bu sebeple yapılan birçok araştırma, bir hayvanın algı fonksiyonlarını etkileyen durumların köpeklerde kompulsif bozukluklara ve cinnete evrilebileceğini göstermektedir.

Erken Safhada Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar Nasıl Tespit Edilir

Köpeklerde kompulsif bozuklukları ve cinneti tespit etmek, kendilerine zarar veren davranışları engellemek için çok önemli bir adımdır. Bu nedenle köpek sahiplerinin, bu tür emarelerin ilk ortaya çıkış zamanlarına dikkat etmesi gerekir.

Genel olarak, köpeklerde kompulsif bozuklukların emareleri ‘canice’ bir davranışın yoğunlaşmış halidir. Bazı tekrar eden davranışların köpeklere özgü olduğunu bilsek de, patolojik bir durum teşkil ettiği zaman, bu davranışların yoğunluğu canlıyı riske atar.

Eğer bir köpek aşırı şekilde havlar, kazar, kendini yalar, kuyruğunu kovalar ya da kendini kaşırsa, acilen bir veterinere gitmek gerekir. Bu durumdan etkilenen hayvan genellikle ayrılık anksiyetesinin emarelerini gösterecektir. Bu emareler arasında ev eşyalarını, kıyafetleri ya da ayakkabıları çiğnemek – ya da parçalama- veya tuhaf yerlere işemek ya da kaka yapmak bulunur.

Köpeklerde İleri Seviye Kompulsif Bozukluklar ve Cinnet Emareleri

Daha ciddi durumlarda, daha ileri aşamalarda bir kompulsif bozukluk oluşursa, köpek aşağıdaki emareleri gösterir:

 • Vücutta yaralar (genellikle kuyruk ve bacaklarda)
 • Yaraları çılgın bir biçimde yalamak ya da ısırmak
 • Kendine zarar verdiği için kuyrukta ve bacaklarda kanama
 • Tüy değişimi nedeni ile tüy kaybı
 • Öfkelenmek, şaşırmak, saklanmak, yalnız başına kalmak gibi hayvanın normal davranışında değişiklikler.
 • Hayvanlar ve insanlar ile fiziksel temastan kaçınmak

Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar ve Cinnet Nasıl Tedavi Edilir?

Çok açık bir şekilde durumu belli etseler de, kompulsif bozukluklar ve cinnetin köpeklerde psikolojik bir çıkış noktası vardır. Bu nedenle bu sorunların çözümü, özellikle akıl durumuna dikkat ederek, hayvana gerekli ilgiyi sağlayarak gerçekleştirilebilir.

Kompulsif bozukluğu olan bir köpeğin, davranışlarına yansıyan duygusal bir dengesizlik halinde olduğunu anlamanız gerekir. Bu köpeklere sabırla yaklaşılmalı iyileşmeleri için sahiplerinin zaman harcaması gerekir. Bu köpeklerin sahipleri, en iyi dostlarının hem yaşam tarzları hem de çevreleri ile ilgili gerekli değişiklikleri yapmaya hazır olmalıdırlar.

köpeğe baslık takılmış

Bu tür durumlardan muzdarip olan birçok hayvan, özgüvenini yeniden kazanmak adına bir eğitim ve sosyalleşme sürecinden geçmeli. Tecrübeli bir profesyonelin hayvanın eğitiminde yer alması mantıklı bir seçenektir.

Ek olarak, eğer hayvanda hali hazırda yara bere varsa, bunları temizlemeli ve iyileşme sürecine katkıda bulunulmalıdır. Yaraların yerine göre hayvana gerekli ilaçlar ve uygun antibiyotikler verilmelidir.

Her ne kadar kesin gözükse de, bu tür hayvanların bu tür sorunları için tek yetkili personel veterinerdir.

Köpeklerde Kompulsif Bozukluklar ve Cinnet Nasıl Engellenir?

Köpeklerde kompulsif bozuklukları ve cinneti engellemek için en etkin yollar şu şekildedir:

 • Köpeğe sağlıklı ve pozitif bir ortam sağlayın.
 • Köpeği cezalandırmak için fiziksel ya da duygusal şiddete başvurmayın.
 • Köpeğe uygun bir engelleyici ilaç verin: Periyodik veteriner ziyaretleri, iğne ve kurtları yok etmek ve benzerleri.
 • Dengeli bir beslenme sağlayın, kalori ve enerji arttıran yiyeceklerden kaçının.
 • Stresi, anksiyeteyi ve gerginliği azaltmak için, köpeğin düzenli bir şekilde gerekli fiziksel egzersizleri yaptığından emin olun.
 • Mümkünse hayatının ilk sekiz ayında, köpeğin uygun bir sosyalleşme sürecinden geçmesini sağlayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.