Köpeklerde Kolit: 4 Ana Nedeni

Köpeklerde kolit hastalığı daha ciddi bir problemin işareti olabilir. Bu hastalığa neden olan muhtemel faktörleri bilmeniz oldukça önemlidir. Bu şekilde köpeğinizin sağlığı kötüye gitmeden önlem almış olursunuz. 
Köpeklerde Kolit: 4 Ana Nedeni

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2020

Köpeklerde kolit, kalın bağırsağın tahriş olması ile ortaya çıkar ve son derece yaygın bir sorundur. Aslında kolit kendi başına bir hastalık değildir, bir veya birden daha çok sağlık sorununun bir belirtisidir.

Kolit kelimesinin kökeni ‘colitis", kalın bağırsağın iltihaplanması anlamına gelir. Kalın bağırsak, sindirim sisteminin son aşamasından sorumludur.

Köpeklerde kolit: Ne anlama geliyor?

Bağırsak duvarı tahriş olduğunda ve iltihaplandığında, bu durum sindirim sürecinin aksamasına neden olur. Sonuç olarak iltihap artar ve bağırsak duvarını etkilemeye başlar.

Şöyle ki, bağırsaktaki maddeleri kan dolaşımından ayıran bariyer hasar görür ve bağırsakta yaralar (ülser) ortaya çıkar. Aynı zamanda bu iltihaplanma bağırsaktaki salgıların (mukus gibi) üretilmesini de tetikler; bu durumun sonucunda ise bağırsak hareketleri değişmeye başlar.

Kalın bağırsak hücreleri, iltihap nedeniyle atık maddelerdeki suyu daha az emebilir. Bu yüzden atık maddeleri depolamakta ve hareket ettirmekte de zorluk yaşayabilir. Bu durumun sonucunda ise oluşan dışkı daha cıvık, sulu ve yağlı bir haldedir; içinde mukus ve hatta bazen kan gözlemlenebilir.

yerde duran köpek dışkısı ve köpeklerde kolit

Maalesef kolit problemi yaşayan köpekler bize nasıl hissettiklerini söyleyemez. Ancak bu hastalık hayvanlarda da tıpkı insanlarda olduğu gibi seyreder. Sonuç olarak, kolit hastalığı olan bir köpek büyük bir rahatsızlık ve acı içindedir diyebiliriz.

Köpeklerde kolit: Ana nedenleri

1. Mikrobiyotada (bağırsak florası) değişim veya bozulma

Bağırsak mikrobiyotası veya bağırsak florası, sindirim sisteminde yaşayan tüm mikroorganizmaları (bakteri, mantar, virüs ve tek hücreliler) içerir. Bağırsakta sayısı en fazla olan canlı ise bakterilerdir.

Bu canlı topluluğuna sıklıkla ‘mikroflora" da denilmesine rağmen, aslında uygun terim ‘mikrobiyota"dır. Bağırsak florası da sık kullanılan terimlerden biridir. Bu kelime, Yunanca ‘hayat" anlamına gelen “biyo” kelimesinden türemiştir. Bağırsakta kendi ekosistemlerini kurabildikleri için çok çeşitli bakteri türleri vardır. Kişi sağlıklı olduğu zaman, bu ekosistemin de tamamen dengede olduğunu anlarız.

Kalın bağırsakta milyarlarca bakteri hücresi olduğu tahmin edilmektedir. Yani bir köpeğin vücudundaki toplam hücre sayısının yaklaşık 10 kat daha fazlası demek; gördüğünüz gibi bu son derece ciddi bir sayı.

Bağırsaktaki dengenin ​​değişmesi, bağırsak disbiyozu olarak adlandırılır. Antibiyotik ilaçlar, kötü beslenme veya stres gibi faktörler bu duruma neden olabilir.

Hem insanlarda hem de köpeklerde yapılan araştırmalara göre, disbiyoz, iltihaplı bağırsak hastalıkları, Crohn hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu (huzursuz bağırsak sendromu) gibi bir dizi sindirim sistemi problemiyle ilişkilendirilmiştir.

Disbiyozun sindirim sisteminde ortaya çıkan bir hastalığın bir nedeni mi yoksa belirtisi mi olduğu tam olarak açık olmasa da, bağırsak florasının dengede olmasının kolit tedavisine büyük ölçüde yardımcı olduğunu biliyoruz.

2. Stres

Stres, kolit hastalığının belirgin bir nedenidir. Özellikle hayvan barınaklarında yaşayan köpekler daha çok stres altındadır. Seyahat etmek ve yeni bir yere taşınmak da strese yol açabilir. Ancak her köpek farklı nedenlerle strese girer ve bu durum koliti tetikleyebilir.

3. Enfeksiyon ve parazitler

Koli basili, Salmonella, Giardia ve bakterilerin veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar kolite neden olabilir. Köpekler pis yiyecekleri yiyerek veya kirlenmiş suları içerek bu bakterileri kapabilir. Hatta köpeğiniz başka köpeklerle temas ettiği zaman kolayca enfekte olabilir.

Eğer dışarıda uzun yürüyüşlere çıkacaksanız, yanınıza su ve köpeğinizin içebilmesi için bir su kabı almayı unutmayın. Köpeğiniz bu şekilde su birikintilerinden uzak durmuş olacak. Dışarıda bulunan su birikintileri ne kadar temiz görünürse görünsün içinde birçok zararlı bakteri yaşıyor olabilir.

4. Alerjiler

Köpekler de tıpkı insanlar gibi alerjik özellikler gösterir. Herhangi bir yiyecek, ev eşyası veya etrafta bulunan bir cisim köpeğinizin alerjisini tetikleyebilir. Aynı insanlarda olduğu gibi, köpeklerin sahip olduğu alerjileri tespit etmek de son derece zordur.

Önemli bir faktör: Köpeğin cinsi

İltihaplı bağırsak hastalıklarında genlerin çok önemli bir etken olduğunu artık biliyoruz. Örneğin boksör köpeklerin ülseratif kolit hastalığına sahip olma riski daha yüksekken, Alman çoban köpeklerinde ise lenfositik-plazmositik kolit oranı daha yüksektir.

yan profilden köpek kafası

Dahası, kolite neden olan irritabl bağırsak sendromu evcil hayvanlarda son derece yaygın görülen bir hastalıktır. Sağlıklı beslenmeyen veya açık havada çok fazla zaman geçiren hayvanların kolit olma riski daha yüksektir.

Gördüğünüz gibi kolit ciddi bir sağlık problemidir. Ancak bu hastalığa neden olabilecek faktörleri en aza indirerek evcil hayvanınızı bu sorundan korumanız mümkündür. Önemli olan konu hakkında tamamen bilgili olmak ve gereken önlemleri zamanında almaktır.  • Bush, B. (1995). Colitis in the dog. In Practice, 17(9), 410-417.
  • Suchodolski, J. S. (2016). Diagnosis and interpretation of intestinal dysbiosis in dogs and cats. The Veterinary Journal, 215, 30-37.
  • Ackerman, N. (2017). The canine microbiome. The Veterinary Nurse, 8(1), 12-16.
  • Bhagat, R., Sheikh, A. A., Wazir, V. S., Mishra, A., & Maibam, U. (2017). Food allergy in canines: A review. Journal of Entomology and Zoology Studies, 5(6), 1522-1525.
  • Heilmann, R. M., & Allenspach, K. (2017). Pattern-recognition receptors: signaling pathways and dysregulation in canine chronic enteropathies—brief review. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation, 29(6), 781-787.