Bir Köpeğin Cildini Nasıl Nemlendirirsiniz

28 Kasım 2018

Evcil hayvanınızın cilt sorunları olduğunu anladığınız zaman, köpeğinizin cilt kuruluğunu gidermek için nemlendirmelisiniz. Yapay ve doğal ürünler şeklinde pek çok farklı seçenek mevcuttur.  Doğal ürünleri kullanmak her zaman tercih edilir. Bu konuda, profesyoneller tarafından yazılmış ve çok yararlı olabilecek ayrıntılı makaleler mevcut. Etkili bir tedaviye başlamadan önce, evcil hayvanınızın neden kuru bir cilt yapısına sahip olduğunun sebeplerini belirlemek gerekir.

Köpeklerin cildini nemlendirmek için uygun besleme

Başlangıçta bunu yapmanın en iyi yolu, cildin doğal yağ tabakası üretimini iyileştirmek için köpeğin beslenme alışkanlığını değiştirmektir.  Kullanılması gereken bazı belirli gıdalar balık, yağ damlaları ve yumurtadır. Bunların hepsi, dostumuzun doğal yollardan dermis tabakasını yeniden canlandırmasına ve parlak hale getirmesine yardımcı olur.

kuru ciltler

Öyle görünmüyor olsa bile, köpeğimizi sevmemiz önemlidir, çünkü vücudunu okşamak, köpeğimizin cildini uyarır ve yağ üretimini arttırır.

Hayvan soğuktan ürperdiğinde, bu durum için bir çözüm bulmalıyız. Tatsız bir deneyim olması dışında, soğuk hava aslında cilt kuruluğunun arkasındaki temel nedenlerden bir tanesidir. Mağazalarda çok fazla köpek montu ve kıyafeti var.

Köpeğin cildini nemlendirmek için banyo yaptırın ve hijyenik ürünler kullanın

Köpek için banyo yapmak önemlidir. Ancak sık sık banyo yapmak, aynı zamanda dermisin doğal korumasına zarar vereceği için cilt kuruluğuna neden olur. Köpeğinizin cildine herhangi bir zarar gelmemesi için banyo sıklığı hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olur.

Şampuanlara gelince, köpekler için özel olarak üretilmiş olanları kullanmalısınız. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanları asla kullanmamalısınız. Dostunuz kuru bir cilde sahip ise, bu durumda yulaf özü içeren bazı özel şampuanlar kullanmalısınız; cilt bakımı için çok faydası olan bir bileşen.

Keza, insanlar için üretilmiş, kullanışlı pek çok saç ürünü vardır.  Mağazalarda, dört ayaklı dostumuzun saçlarını nemlendirip, ekstra bir canlılık ve enerji verecek olan ürünleri bulabilirsiniz. 

Nemlendirici ürünler, en az 15-20 dakika kadar saç üzerinde bekletilmelidir. Ardından kalıntıları durulamak için bol miktarda su kullanılmalıdır. Çok fazla tüyü varsa köpeğinizi taramanız önemlidir. Bu işlem sık sık yapıldığında toz, kir ve kepek oluşmasını düzenler ve önler.

Köpeğin cildini nemlendirmek için zeytinyağı kullanılması

Zeytinyağının da pek çok faydası vardır. Güçlü nemlendirme özelliğine sahip doğal bir ürün olduğu için zeytinyağı kullanmak problem olmayacaktır. Bununla birlikte, yatakta, zeminde ve hatta duvarlarda yağ lekesine neden olabileceği için, verilecek olan dozları bölmek gerekir.

Bol bol su içmek ve güneşlenmek

Bol bol temiz su içmek, evcil hayvanınızın cildini de etkileyecek ve iç dokularının nemlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Güneşin hayvan sağlığı için çok yararlı olduğu bilinse de, güneşe gereğinden fazla maruz kalması yanıklara ve tahrişlere neden olabilir. Eğer evcil hayvanınızın saçları yoksa, yaz aylarında özellikle dağa ya da plaja giderken, güneş yanıklarına karşı dikkatli olmanız gerekir. Onların tenleri bu anlamda bizimkinden çok farklı değildir.

Ultraviyole ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak burun ve gövde üzerinde preneoplastik lezyonlar geliştirebilir. Dostumuz hayatının çoğunu evde geçirirse, daha da savunmasız olur.

Sözde “ana güneş dermatiti” ne en hassas olan cinsler şunlardır: Boxer’lar, White Bull Terrier’ler, Amerikan Staffordshire Terrier’leri, Beagle’lar, Dalmaçyalılar ve Alman Shorthaired Pointer’lar. 

Güneş Yanıkları

güneş yanıkları

Güneş yanıkları pek çok şekilde ortaya çıkabilir: Başlıcaları, soyulma, kabuk, aşınma, düzensiz şişlik ve ülserler. En çok etkilenen bölgeler karın ve iç uylukların ön ve yan taraflarıdır. Bununla birlikte, kenarlarda, kuyruğun ucunda veya ekstremitelerin distal alanında da lezyonlar olabilir. Burun ise, lezyon ve pigmentasyon olmaksızın, bitişiğindeki tüysüz deri, kırmızı ve pul pul olur.

En yüksek seviyede, uzun süre boyunca güneşe maruz kalınması durumunda, kellik, kabuklu yara, aşınma, ülser ve yara oluşumları meydana gelir. Hem köpekler, hem de insanlar için sabah saat 9 ila akşam üzeri 4 arasında daha yüksek bir risk faktörü vardır.  Güneş koruyucu bir krem uygulamak gereklidir.