Köpekler Neden Bütün Gün Uyur?

Bir köpeğin uyurken çıkarttığı kendine has sesler ve yaptığı hareketler, bu hayvanların aslında rüya görebildiklerini gösteriyor!
Köpekler Neden Bütün Gün Uyur?

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Uyuyan bir köpek oldukça etkileyicidir. Bazısı horlar, homurdanır, havlar ve hatta bacaklarını hareket ettirir, sanki rüyasında bir parkta koşuyormuş gibi yapar. U yku saatleri dengesiz dağıtılmış olduğundan dolayı, sahiplerinin evcil hayvanlarının gün içerisinde en aktif oldukları zamanları tahmin etmeleri biraz zaman alabilir.

Köpeklerin kaç saat uykuya ihtiyacı var?

Köpeklerin uyku düzeni, yaşlarına, boyutlarına ve günlük egzersiz saatlerine göre değişir. Doğal olarak, yavru bir köpek yetişkin bir köpekten daha fazla saat uyuyacak ve bir Saint Bernard, bir Chihuahua’ya göre uykuda daha fazla saat geçirecektir.

Daha büyük köpekler ile yavru köpekler, günde ortalama 18 saat uyumaktadırlar. Ortalama bir yetişkin köpeğin uyku döngüsü ise, 12 ila 14 saat arasındadır.

Bir köpeğin uyuduğu saatlerin % 50’si gece uykusunda gerçekleşse de, gün boyunca düzensiz aralıklar ile kestirmesi normaldir. Bu dağıtımın altında yatan sebep REM evresi ile ilgilidir.

İnsanlar uyku sürelerinin % 25’ini , çevrelerinden aldıkları uyaranları asimile ettiği yüksek beyin aktivitesi olan REM evresinde geçirirler.

köpeklerde uyku

Öte yandan, köpekler, uyku sürelerinin yalnızca % 10’unu bu aşamada geçirirler. Bu nedenle, sağlıkları için gereken miktarda dinlenmenin tadını çıkarabilmek için, gündüz saatlerinde birkaç saat uyuma eğilimindedirler.

Evet, onlar da rüya görür!

Bir köpeğin uyurken çıkarttığı kendine has sesler ve yaptığı hareketler bu gerçeği ispatlamaktadır; bu hayvanlar rüya görebiliyor.

Diğer herhangi bir beyin gibi, onların beyinleri de, gün boyunca topladıkları tüm bilgileri işlemesi gerekir ve hepimizin bildiği gibi rüya, bunu gerçekleştirmek için en etkili beyin mekanizmasıdır.
Köpeklerin beyin dalgalarının, insanların beyin dalgaları ile karşılaştırıldığı bir çalışmada onların da iki uyku fazı, REM fazı ve yavaş dalga fazı yaşadığı sonucuna varılmıştır.
İkincisi, uykudaki ilk faza karşılık gelir: beyin aktivitesi yavaşlar ve kardiyorespiratuvar ritim azalmaya başlar.REM fazı ise derin uyku aşamasına karşılık gelir. Bu aşamaya adını veren hızlı göz hareketi, yaygın olarak bilinir.
Bu evrede, kalp atış hızının yanı sıra, vücut spazmları, rüyalar ve hatta cinsel uyarılma hafif bir ivme kazanır. Köpeklerin iki uyku evresine sahip olmaları, rüya gördüklerinin inkâr edilemez bir göstergesidir.

Daha iyi bir uyku düzeni için köpeklerin egzersiz yapmaları önemlidir

Fiziksel ve zihinsel uyarılar, h em köpeklerde, hem de insanlarda  sağlıklı uyku alışkanlığını sürdürmenin anahtarıdır. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine, evcil hayvanımız zihinsel uyaranları almaz ve egzersiz yapmaz ise, daha az saat uyuyacaktır.

köpeklerde uyku

Bunun nedeni, hareketsizliğin uyku dengesizliklerini devam ettiren ve hayvanın yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan insomniaya neden olmasıdır.
Sorumlu bir evcil hayvan sahibi, evcil hayvanının günde en az yarım saatlik bir egzersiz yapmasını taahhüt etmelidir. Tabii ki bu süre, av köpekleri ve bekçi köpeği de dahil olmak üzere, daha büyük ve daha enerjik ırklar için daha uzun olmalıdır.İşe gitmeden önceki ve sonraki basit bir yürüyüş, uyku alışkanlıklarında ciddi bir fark yaratabilir. Bu süreyi daha etkili hale getirmek için, ofise gitmek için köpeğinizi yalnız bırakmadan önce, köpeğinizin ilgisini çeken bir çeşit oyuncak bırakmanızı öneririz.Bununla birlikte, evcil hayvanımızın boş zamanını doldurduğu faaliyetlerin uyku döngüsünü belirleyeceğini akılda tutmamız gerekirÖrneğin, bir rehber köpek, ya da bir polis köpeği, günün büyük bir bölümünü tetikte geçirir, çünkü gün içerisinde tamamlamaları gereken işleri vardır. Vaktini saatlerce evde geçiren bir evcil hayvan sahibinin istediğini yapar. Ve bu genellikle uykuya geri dönmek anlamına gelir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.