Balık Yağı Köpeklerin Kardiyovasküler Sistemini İyileştirir

Kardiyovasküler sistem ile ilgili problemler köpeklerde, özellikle daha küçük ırklar ve yaşlı hayvanlar söz konusu olduğunda yaygındır.
Balık Yağı Köpeklerin Kardiyovasküler Sistemini İyileştirir
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kardiyovasküler sistemi etkileyebilecek birçok sorun arasında, konjestif kalp yetmezliği en ciddi olanlardan biridir. Bu durum, kalp vücudun geri kalanına yeterli miktarda kan pompalayamadığında ortaya çıkar.

Kalp yetmezliği kanın dolaşım sistemi içinde “tıkanmasına” ve hayvanın organlarında ve dokularında sıvı birikmesine neden olur. Sıvı birikmeye devam ettikçe, akciğerleri ve kalbi yavaşça engellemeye başlar. Nefes almak giderek zorlaşır ve kandaki oksijen miktarını azaltır.

Yeterli hava almaya çalışırken köpeğinizin nefes almasının daha hızlı ve sığ olduğunu fark edebilirsiniz. Akciğerlerinde sıvı olan bir köpek de kalıcı bir öksürüğe sahip olabilir, zayıf görünebilir ve artık egzersiz yapamaz.

Konjestif kalp yetmezliği bir hastalıktan çok bir durumdur. Genellikle ciddi kardiyak hastalıkların sonraki aşamalarında ortaya çıkar.

Köpeklerde kardiyovasküler hastalıklar ne kadar yaygındır?

Kalp hastalığı, genel bir terim olarak, kardiyovasküler sistemi etkileyen oldukça yaygın bir dizi köpek hastalığını kapsar. En yaygın üç kardiyak anomaliye bir göz atalım:

  • Kronik kapak hastalığı: Bu köpeklerde en sık görülen kalp sorunudur. Hastalığın yaşlı hayvanlarda yaygınlığı ve ciddiyeti önemli ölçüde daha fazladır. Daha yaşlı, daha küçük köpeklerin mitral kapak hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Uzmanlar, erkeklerin dişilerden biraz daha fazla risk altında olduğunu bulmuşlardır.
  • Dilate kardiyomiyopati, kalp kasının zayıfladığı ve daha düzensiz ve daha az etkili bir şekilde atmasına neden olan bir durumdur. Bu durum, Danualar gibi büyük ırklarda ve Spaniel ailesinin bazı üyelerinde daha yaygındır.
  • Perikardiyal efüzyon, kalbin çevresindeki boşlukta sıvı birikmesidir. Bu yaygın kalp problemi normal olarak yaşlı köpeklerde görülür.

Mitral kapak hastalığı ve perikardiyal efüzyon sonunda konjestif kalp yetmezliğine yol açabilir.

kardiyovasküler hastalık yaşayan köpek

Diyet ve kardiyovasküler sistem

Bir veterinerin konjestif kalp yetmezliğini nasıl tedavi edeceği iki ana faktöre bağlı olacaktır: D urumun ne kadar gelişmiş olduğu ve dahil olan kalp hastalığı türü. Bununla birlikte, diyet de önemli bir faktördür.

Konjestif kalp yetmezliği olan köpekler çok kilo verme eğilimindedir. Daha spesifik olarak, vücudun tüm kas ve yağ rezervlerini kullandığı kardiyak kaşeksi olarak bilinen bir durum geliştirebilirler.

Kardiyak kaşeksinin iştahsızlık, besinlerin zayıf emilimi ve konjestif kalp yetmezliğine sahip köpekler için reçete edilen ilacın etkileri dahil olmak üzere bir dizi farklı nedeni vardır. Konjestif kalp yetmezliği olan köpekler için özel olarak tasarlanmış evcil hayvan mamalarını seçerken, aramanız gereken ilk şey lezzetliliktir.

Köpeğinizin mamasını sevmiyorsa, muhtemelen kardiyak kaşeksiden kaçınmaya yetecek kadar yemeyecektir.

Çoğu insan balık yağının tadını sevmese de, köpekler onu sever.

siyah köpek

Kardiyak sorunları olan köpekler için en önemli besinler hangileri?

Sodyum, taurin, L-karnitin, yağ asitleri ve antioksidanlar dahil olmak üzere bir köpeğin kardiyovasküler sistemini iyileştirmek için önemli olan çeşitli besinler vardır.

Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 sadece bir tür esansiyel yağ asididir (EFA). Vücut içinde sentezlenemedikleri için temel olarak sınıflandırılırlar ve beslenme yoluyla elde edilmelidirler. Köpekler ve kediler, Omega-3 ve Omega-6 dahil olmak üzere çeşitli yağ asitlerine ihtiyaç duyar.

Omega 3 yağ asitleri, çeşitli nedenlerden dolayı kalp rahatsızlığı olan köpekler için önerilir. İlk olarak, sitokinler olarak bilinen enflamatuar proteinleri azaltmaya yardımcı olurlar. Çalışmalar ayrıca evcil hayvanınızın diyetini Omega-3 ile takviye etmenin iştahı artırabildiğini ve kalp yetmezliği olan köpeklerde kas kaybını azaltabileceğini göstermiştir.

Diğer çalışmalar, Omega-3 yağ asitlerinin anormal kardiyak ritimleri (aritmi) baskıladığını göstermiştir.

Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynakları balık, deniz yosunu ve yeşil kabuklu midye gibi yumuşakçalardır. Balık yağı, özellikle morina karaciğeri yağı genellikle en popüler yağ asitleri kaynağıdır.

Antioksidanlar

Serbest radikaller normal olarak hücresel metabolizma ve yaşlanma sürecinden sorumludur. Bununla birlikte, çok fazla serbest radikal olduğunda, ağrı ve hastalığa neden olabilirler.

C ve E Vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilir ve karşılığında yapabilecekleri hasar miktarını sınırlayabilir.

Uzmanlar, dilate kardiyomiyopati veya mitral kapak hastalığı olan köpeklerin çok fazla serbest radikal ürettiğini keşfetti. Bu nedenle, kalp hastalığı olan köpeklere C ve E vitamini gibi antioksidan takviyeleri verilmesini önerirler.

Bununla birlikte, evcil hayvanınıza aşırı miktarda vitamin vermenin, karaciğerde birikmesine ve iyilikten çok zarar vermesine neden olacağını vurgulamak önemlidir. Herhangi bir takviyenin dozu veterineriniz tarafından dikkatle takip edilmelidir.

Balık yağı ve kardiyovasküler sistem

Balık yağı, en konsantre A vitamini kaynaklarından biridir. Her gram 1000 birim A vitamini içerir; sığır karaciğerinde (ikinci en konsantre doğal kaynak) bulunan A vitamini miktarının dört katından fazladır.

yüzen balıklar

Ayrıca Omega-3 gibi esansiyel yağ asitleri içerir. Bir köpeğin beslenme programını, balık yağı formunda Omega-3 ile takviye etmek, enflamatuar sitokinlerin üretimini azaltabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, iştahı artırabilir ve kalp yetmezliği olan hayvanlarda vücut kütlesi kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler yetmezliği olan bir köpek için ideal diyeti belirlemenin ilk adımı, veterinerinizle birlikte, evcil hayvanınızın sahip olabileceği diğer tıbbi koşulları belirlemektir.

Omega-3 yağ asitlerinin kalp hastalığı olan köpekler için birçok potansiyel faydası olduğu görülmektedir. Omega-3 dozu bir veteriner tarafından dikkatli bir şekilde reçete edilmeli ve her hastaya özel olarak uyarlanmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Case, L. P., Daristotle, L., Hayek, M. G., & Raasch, M. F. (2011). Common Nutrition Myths and Feeding Practices. Canine and Feline Nutrition, 277–294. doi:10.1016/b978-0-323-06619-8.10026-x
  • Detweiler, D. K., & Patterson, D. F. (1965). The prevalence and types of cardiovascular disease in dogs. Annals of the New York Academy of Sciences, 127(1), 481-516.
  • Freeman, L. M., Rush, J. E., Kehayias, J. J., Ross Jr, J. N., Meydani, S. N., Brown, D. J., … & Roubenoff, R. (1998). Nutritional alterations and the effect of fish oil supplementation in dogs with heart failure. Journal of Veterinary Internal Medicine, 12(6), 440-448.
  • Freeman, L. M. (2010). Beneficial effects of omega-3 fatty acids in cardiovascular disease. Journal of Small Animal Practice, 51(9), 462–470. doi:10.1111/j.1748-5827.2010.00968.x
  • Suzuki Y, Kamikawa T, Yamazaki N. (1981) Effects of L-carnitine on ventricular arrhythmias in dogs with acute myocardial ischemia and a supplement of excess free fatty acids. Jpn Circ J. 45(5):552-9. PubMed PMID: 7230509.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.