Köpeklerde Kampilobakter Enfeksiyonu

Kampilobakter enfeksiyonu genellikle 10 günlük tedaviden sonra geçer, ancak çocuklar ve yaşlılar buna oldukça duyarlıdır.
Köpeklerde Kampilobakter Enfeksiyonu

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2019

Bu yazıda, köpeklerde kampilobakter enfeksiyonu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu, evcil hayvanlarınızdan size geçebilecek birçok hastalıktan biridir. Bu nedenle, onu tanımak için belirtilerinin farkında olmalısınız.

Çoğunlukla, bu bakteri köpeklerden bulaşır ve birçok şeyin yanı sıra ishale yol açar.

Kampilobakter enfeksiyonu hakkında

İshalin başlıca nedenlerinden biri kampilobakter bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu aynı zamanda gıda zehirlenmelerinde de en sık görülen suçludur. Genel olarak, her yıl milyonlarca insanı, özellikle de hijyenik olmayan yaşam koşullarına sahip insanları etkiler.

Kampilobakter cinsi, Jejuni, Coli ve Fetus gibi birkaç bakteri içerir. Çiftlik hayvanlarında ve evcil hayvanlarda yaygındır.

Uzun S şeklinde biçimleri olan (bu nedenle kavisli bakteri anlamına gelen bir ismi vardır) olan bu mikroorganizmalar, hayatta kalabilmek için düşük seviyelerde oksijen gerektirir.

Daha sonra, bu bakteriler bağırsaklara yerleşir ve daha sonra dışkı ile birlikte vücuttan atılır.

Kontamine yiyecek veya su tüketiminden sonra bir salgın meydana gelir. Enfekte olmanın bir diğer yolu, hasta bir kişinin dışkısıyla temas etmektir – örneğin enfekte olan bebeğinin bezini değiştirirken anneye de bulaşır.

köpeklerde kampilobakter enfeksiyonu

Kampilobakter enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

Genellikle, bir kampilobakter enfeksiyonunun ana semptomları, bakterilerin vücuda girmesinden iki gün sonra başlar. Ayrıca, bu bakteriden kaynaklanan iki büyük hastalık grubu vardır:

1. Enterik hastalıklar

Enterik bakteriler tipik olarak bir vücuda ağız yoluyla girer. Yukarıda belirttiğimiz gibi, kontamine yiyecek ve sudan, ayrıca hayvanlar veya ortamları ile temas ederek ya da enfekte olmuş bir kişinin dışkısı arayıcılığıyla yayılır.

Enfeksiyonun nedeni iki kampilobakter bakterisinden kaynaklanır: Coli ve Jejuni ve yaklaşık 10 gün sürer.

Bu tür bir enfeksiyonun en bilinen semptomu ishaldir. Buna sıklıkla bağırsak enflamasyonu, ateş, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve genel bir rahatsızlık hissi eşlik eder.

2. Ekstraintestinal hastalıklar

Bunlara kampilobakter fetus neden olur ve daha az sıklıkta görülür. Ancak, bu bakteriler de çok daha tehlikelidir.

Kalp ve kan damarlarını etkileyebilir ve endokardit ve perikarditle sonuçlanabilir. Ek olarak, ekstraintestinal hastalıklar Guillain Barré sendromu (bağışıklık sisteminizin sinir sisteminize saldırdığı bir durum), idrar yolu enfeksiyonları, pankreatit ve artrit olarak bilinen nörolojik bir hastalığa neden olur.

Teşhis, tedavi ve korunma

Yukarıda belirtilerden bazılarını, özellikle dışkısıyla temas kurduğunuzu bildiğiniz bir köpek veya çiftlik hayvanında fark ettiğinizde hemen bir doktora danışmalısınız.

Yapacağı şey, beyaz kan hücresi sayısında veya kan pH’ında herhangi bir değişiklik olup olmadığını belirlemek için bir kan örneğini test etmektir. Ek olarak, dışkı veya kanınızda mikroskopik muayene de yapabilirler.

hasta köpek ve sahibi

Kampilobakter enfeksiyonu: tedavisi

Kampilobakter enfeksiyonu tanısı alırsanız, bir sonraki adım uygun tedaviyi almaktır. Örneğin, ishal dehidrasyona yol açtığından, sıvı ve kayıp elektrolitlerin vücuda geri getirilmesine yardımcı olacak su ve spor içeceklerinin içilmesi esastır.

Tedavinin dördüncü gününe kadar katı bir diyet uygulamayın. Bunun yerine patates, kızarmış ekmek, pirinç, ızgara tavuk ve balık gibi dokuları büzücü yiyecekleri az miktarlarda tüketin.

Çoğunlukla, çok gelişmiş enfeksiyonlarda, doktorlar genellikle antibiyotiklerle veya Azitromisin ve Erythromisin gibi antimikrobiyallerle tedavi önereceklerdir.

Kampilobakter enfeksiyonu prognozu çoğu hasta için iyidir; çoğu maksimum 10 gün sonra iyileşir. Ancak, iki yaşın altındaki çocukların, yaşlıların ve sorunlu bağışıklık sistemi olan kişilerin bu tür bakteriye karşı en yüksek risk altındaki gruplar olduğunu unutmayın.

Evimizde yaşayan evcil hayvanlarda bu tür enfeksiyonların önlenmesi mümkün müdür? Gayet tabii. Hijyen şarttır ve bir köpekle oynadıktan ve dışkısını temizledikten sonra ellerinizi daima sabun ve suyla yıkamalısınız.

Evcil hayvanlarınızın dışkısıyla kirlenebilecek nesneleri dezenfekte etmek de gereklidir. Ayrıca, yediğiniz tüm yiyecekleri yıkayın, nehirlerden veya akarsulardan su içmeyin ve pastörize edilmemiş süt ürünlerini tüketmekten kaçının.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.